Elektronické sporty vyžadují podobné množství dovedností jako fyzický sport.
E-sport je v současnosti obrovským fenoménem, kterému se však nevěnuje dostatek pozornosti jako sportu. Sice nevyžaduje takové množství fyzického nasazení, zato však zkouší reflexy, řešení problémů pod tlakem, schopnost činit instantní rozhodnutí a další všemožné dovednosti. Stejně jako v klasickém sportu, i elektronické sporty mají hráče, kteří jsou výrazně lepší než ostatní. Boj o medaile elektronických sportů se však děje mimo záštity jakéhokoliv oficiálního orgánu. Mnoho společností a firem si organizuje své vlastní turnaje a často i celostátní mistrovství.
Už nějakou dobu se uvažuje o zařazení elektronických sportů mezi olympijské a nadcházející setkání Olympijského výboru na Esports Forum ve švýcarském městě Lausanne, které se uskuteční za dva týdny, přináší mnoho nadějí. Oficiálního rozhodnutí se ještě nedočkáme, ale řeč bude o sestavení výboru pro elektronické sporty. Pokud půjde i nadále vše příznivě, elektronických sportů na olympiádě se možná dočkáme už v roce 2024 na LOH v Paříži.
Cílem setkání není vydláždit cestu e-sportu mezi olympijské sporty, ale spíše nastínit představy. Dva tábory si navzájem představí své vize a budou o nich diskutovat. Můžeme však očekávat, že se herní sestava na olympijských sportech bude vyvíjet podle aktuálních trendů – v současnosti by to tak bylo známé složení v podobě League of Legends, Dota 2, Hearthstone a CS: GO, případně FIFA a NHL. Vše se ale může v průběhu let měnit, je třeba tak počítat i s kratším fenomény jako Fortnite, PUBG, Overwatch, Heroes of the Storm či StarCraft. Do roku 2024 se však herní sestava více než pravděpodobně obmění.
Zatím není naplánováno, jak se budou řešit obměny her, které jsou právě trendem. Přizpůsobit se totiž bude třeba i divácké chuti a deset let staré hry nejsou až tak zajímavé. Olympijské soutěže v elektronických sportech by navíc mohly být přímo propojeny s oficiálními turnaji společností (jako Intel či nVidia) či herních studií (Blizzard, Riot Games), v nichž se točí nemalé peníze. Nejziskovější hrou je suverénně Dota 2, jejíž nejúspěšnější hráči si přišli na více než 3 miliony dolarů.