Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
21. srpna 2018 17:37
Čas čtení 0:00
Adam Smeták

Po Futuramě a Simpsonech jsme se dočkali zklamání. Disenchantment recykluje postavy i vtipy (Recenze)

FILMY A SERIÁLY
Uložit Uložené

Opakovaný vtip není vtipem.

Snad každý někdy slyšel o Mattu Groeningovi, producentovi, scénáristovi, držiteli hvězdy na hollywoodském chodníku slávy a tvůrci seriálů Simpsonovi a Futurama.

Oba jeho projekty si získaly miliony fanoušků, překypovaly originalitou, příjemnou animací a staly se zdrojem skvělé nenáročné zábavy, která se nebála citlivě vyzdvihnout tíživá sociální témata.

Simpsonovi se začali vysílat v roce 1989, Futurama v roce 1999 a od té doby nám kromě nových epizod těchto seriálů Groening nic nového nenabídl. První informace o novém projektu přišly až minulý rok, 18 let po Futuramě.

Zjistili jsme, že produkci bude zastřešovat Netflix a dočkáme se minimálně jedné série o deseti epizodách, která se bude odehrávat v pohádkovém království a hlavními hrdiny budou opilecká princezna, elf, démon a ztřeštěná královská rodina.

Po Futuramě a Simpsonech jsme se dočkali zklamání. Disenchantment recykluje postavy i vtipy (Recenze)
Zdroj: Netflix

A po měsících čekání jsme se konečně dočkali. Očekávání byla veliká, pro Groeninga to byl opět vstup do úplně jiných vod a my jsme byli zvědaví, jak se mistr svého oboru dokáže po tolika letech od posledního projektu poprat s novou kreativou. 

Hned první epizoda nás uvedla do světa princezny Bean, která miluje alkohol, nespoutanou zábavu, ale zároveň má nekompromisního, dominantního otce, který nechává popravit všechny její milence.

Do příběhu se připojí elf jménem Elfo, který uteče z elfí říše za dobrodružstvím, a posléze i démon Luci, který princeznu zatahuje do všemožných neřestí.

Pohádkový svět je plný roztodivných postav a od začátku je vidět, že nabízí celou řadu možností, které by se daly využít k vytvoření stejně bohatého světa, jenž nám nabídla Futurama. Jenže princezna se v prvních pěti dílech v podstatě nehne z hradu.

Disenchantment tak do první poloviny první série připomíná simpsonovský koncept uzamčený v univerzu, které by mohlo být tak roztodivné jako ve Futuramě. V druhé půli se to trochu rozhýbe, ale stále budete mít pocit, že potenciálu seriálu nebylo učiněno za dost.

Po Futuramě a Simpsonech jsme se dočkali zklamání. Disenchantment recykluje postavy i vtipy (Recenze)
Zdroj: Netflix

Hned od úvodu na vás dýchne i Groeningův rukopis – nezaměnitelná animace, humor a charaktery postav.

Pro člověka, který nesledoval Simpsonovi a Futuramu, může jít o osvěžující zábavu, ale fanoušci jmenovaných seriálů brzy poznají, že hradní alchymista je v podstatě profesor z Futuramy, nebojácný a otravný rytíř je Zapp Brannigan, dvojice mágů u koule jsou Kang a Kodos a tak dále.

Kromě recyklace postav se dočkal stejného procesu i humor. Ne, že bychom to nečekali, ale i tak pro nás bylo nepříjemným zjištěním, že Disenchantment je téměř výhradně složeno ze vtípků, které vycházejí z již zažitých a neustále opakovaných konceptů předchozí dvojice seriálů.

U seriálu se tedy budete usmívat, ale od srdce se zasmějete možná tak třikrát, což je na více než čtyřhodinovou stopáž velmi málo. 

Abych jen nekritizoval, musím pochválit ústřední trio. Postavy vás hned zaujmou, přirostou vám k srdci a jednoznačně patří k tomu nejlepšímu, s čím nový projekt Matta Groeninga přišel. 

I samotný nápad se středověkou fantasy komedií není nic, co bychom už neviděli. Připomeňme si Bored of the Rings či DiscworldGroeningův seriál samozřejmě přichází s vlastním originálním pojetím, které je kreativní a dokáže dobře pobavit. 

Po Futuramě a Simpsonech jsme se dočkali zklamání. Disenchantment recykluje postavy i vtipy (Recenze)
Zdroj: Netflix

Zklamáním je i úvodní znělka, která byla v Simpsonech i Futuramě propracovaná a zapamatovatelná. Tu v Disenchantment jsem začal přeskakovat už v druhém díle. 

Po prvních deseti epizodách převládá zklamání, ale ne hořké. Seriál dokáže dobře pobavit, nabízí celou řadu úsměvných gagů, originálních vedlejších příhod a dobře napsaných (ačkoli recyklovaných) postav. 

Možná mu škodí kontinuální linka, na kterou u Groeninga nejsme zvyklí. Možná nám chtěli tvůrci na začátek představit především hlavní postavu a její rodinu a skutečná dobrodružství začnou až v sérii druhé. Doufáme v to. 

Nicméně, Disenchantment si dokážete užít. Jde o nenáročnou zábavu pro celou rodinu bez přesahu, která bude o to lepší, pokud nejste fanoušky Futuramy a Simpsonových. V takovém případě si k finálnímu hodnocení klidně přihoďte bod navíc. Pro ostatní je to bohužel potřetí to samé. 6,5/10

Průměrné hodnocení čtenářů
Tvé hodnocení
Jaké hodnocení bys dal ty?
Zobrazit výsledky
Skrýt výsledky
0/10
Domů
Sdílet
Diskuse