Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
2. listopadu 2018 16:03
Čas čtení 0:00
Antonín Havlík

Lidé by zachránili radši kočku než zločince a mladší raději než seniory. Výsledky morálního experimentiu šokovaly i vědce

ZAJÍMAVOSTI SPOLEČNOST
Uložit Uložené

Unikátní morální experiment učí umělou inteligenci chápat, jak se rozhodujeme. Jak si vedli lidé v tomto testu?

Možná ses i ty zapojil do neobvyklého výzkumu s názvem Moral Machine, kde vědci testovali, jak se morálně rozhodují lidé v různých nelehkých situacích.

Testovaný se ocitl v situaci řidiče dopravního vozidla, který se musel rychle rozhodnout: srazit ve vysoké rychlosti jednoho člověka na vozovce, nebo strhnout volant a pokusit se ho zachránit, ale zabít posádku auta složenou např. ze seniorů?

Takovým a podobných otázkám čelili po dobu čtyř let dobrovolníci ze 233 zemí světa, od kterých vědci vysbírali přes 40 milionů odpovědí online. Nemuselo přitom jít jen o seniory, lidé měli rozhodnout i mezi kočkou, psem, zločincem, mladým, matkou s dítětem a podobně.

Lidé by zachránili radši kočku než zločince a mladší raději než seniory. Výsledky morálního experimentiu šokovaly i vědce
Zdroj: Moral Machine

Celý test sestavili Massachusetském technologickém institutu a nyní přišli s konkrétními výsledky. Skupiny lidí rozdělili do tři skupin: západní, východní a jižní. Globálně dávali respondenti přednost lidskému životu před zvířecím, většímu počtu lidí před menším a mladším před starším.

To asi nikoho nepřekvapí, ale zajímavé jsou preference v rámci různých druhů chodců

Zločinec nad psem

Nejnižší cenu má podle lidí život psa. Dále by lidé nejčastěji usmrtili na silnicích zločince a až po těchto dvou by vzali život kočce. Platilo také, že preferovali hubenější než ty se silnější postavou.

Doporučeno
Kouřit ještě nesmí, ale dřít na tabákových plantážích ano. Co všechno máš z dětské práce? Kouřit ještě nesmí, ale dřít na tabákových plantážích ano. Co všechno máš z dětské práce? 9. května 2023 6:00

Jižní země – Francie a Jižní Amerika – více než ostatní preferovaly zachránit životy ženské a lidi zdravější, popř. ty s vyšším společenským statusem. Zároveň by respondenti z jihu za volantem vždy zareagovali a byli by v krizových situacích mnohem aktivnější než západ.  

Které země nejvíce dbají na chodce?

1. Japonsko

2. Norsko

3. Singapur

Které země nejméně dbají na chodce?

1. Čína

2. Estonsko

3. Tchaj-wan

Lidé by zachránili radši kočku než zločince a mladší raději než seniory. Výsledky morálního experimentiu šokovaly i vědce

Zajímavé je, že zejména ve východních, asijských zemích se preferují starší chodci (na úkor mladých) více než v ostatních. Mladé by nejvíce preferovali Francouzi, Řekové, Kanaďané a obyvatelé USA.

Test sice vyplnily miliony lidí z celého světa, přesto však nevypovídá za celou populaci. Byl velmi oblíbený (nejen) mezi youtubery a tedy není žádným překvapením, že se ho zúčastnili zejména muži ve věku 20 až 30 let.

I přesto jde o zajímavá zjištění. Test si můžeš vyzkoušet na stránce Moral Machine a podrobné dosavadní přehled výsledků čtyřletého výzkumu nalezneš zde.

Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.