Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Sníh, který dokáže zničit život.
Drogy škodí fyzickému i psychickému zdraví a měl by ses jim vyhýbat.
Dostat se ke drogám dnes není vůbec náročné. Kolem kokainu se sice dělají větší tajnosti než u marihuany, ale stačí získat kontakt a za částku okolo 2 500 Kč dostaneš gram bílého prášku. Tvůj večer se může proměnit na nezapomenutelné dobrodružství, život však na noční můru.
V tomto článku se dozvíš:
co se s člověkem děje po požití kokainu;
kolik kokain v Česku stojí a proč je ten za tisícovku sebevraždou;
jaké látky se vydávají za čistý bílý prášek;
proč jsou někteří po požití agresivní nebo mají sklony k sebevraždě;
jak se látka vlastně vyrábí a proč kvůli ní dodnes trpí miliony lidí.
Kokain, koks nebo sníh jsou všechno označení pro čistou formu kokainu. Existují však mnohem nebezpečnější mixy kokainu s jinými látkami, které se požívají odlišnými způsoby než šňupáním, například kouřením.
Pri kokaíne nemáš šancu spoľahlivo zistiť, odkiaľ pochádza a či ide o pravú látku. Na rozdiel od extázy so sebou nenesie podpis. Kokaín je na Slovensku ilegálny podľa zákona 300/2005 Z. z.
U kokainu nemáš šanci spolehlivě zjistit, odkud pochází a zda jde o pravou látku. Na rozdíl od extáze s sebou nenese podpis.
Když se řekne kokain, očekáváš čistou látku kdesi z Jižní Ameriky. Tou látkou je čistý a s ostatními drogami nesrovnatelně silný benzoylmethylekgonin, který pochází z dvoumetrových rostlin rodu Erythroxylum (rudodřevovité).
Za účelem množení zisku a pokusů se však kokain nebezpečně mixuje, například s metamfetaminy, amfetaminy, kreatinem, kofeinem či jedlou sodou, kdy vzniká například crack. Pokud jsi měl někdy v životě kokain, je velmi pravděpodobné, že nešlo o čistou látku.
„Jelikož se jedná o ilegální drogu, nebývá známá její čistota ani koncentrace,“ tvrdí Dr. Ľubomír Okruhlica z Centra pro léčbu drogových závislostí.
Je hloupé spoléhat se na drogové kartely, že budou při výrobě kokainu poctivé. Každý gram kokainu v sobě skrývá smrtelné nebezpečí. A proto bys kokain nikdy neměl požívat a v případě, že se ti dostane do rukou, obrať se na číslo 158.
Co se děje v hlavě?
Hlavní látka benzoylmethylekgonin (C17H21NO4) je mnohými řazena mezi metamfetaminy nebo amfetaminy. S nimi nemá nic společného, jde prostě o samostatnou kategorii, o derivát z látek v kokainovníku.
Když se kokain šňupe, zachycuje ho čichový nerv v nose, kouření funguje jako cigarety a píchání si látky do žíly ji dostane rovnou do krevního oběhu.
Kokain v mozku zabraňuje dopaminu, aby normálně opouštěl nervová spojení. Tento neurotransmiter se tak hromadí mezi neurony a každý proces je mnohem rychlejší. Člověk tím pádem lépe vnímá a zpracovává informace.
Dopamin však následně na jiných místech chybí a mnohé mozkové funkce jsou na tom tím pádem výrazně hůře.
Dopamin je zodpovědný za tvoje chvilkové změny nálad. Jeho vyplavování ovlivňuje, zda se právě směješ, nebo brečíš, zda jsi pozorný, jestli tě trápí špatné počasí nebo máš jen bezdůvodně špatnou náladu. O dlouhodobější nálady (chuť spát, vnímání bolesti, deprese) se již stará jiný hormon/neurotransmiter serotonin.
Mozek však dopaminové zácpy nemusí zvládat dobře, proto se někdy vyskytují i špatné panické stavy. „U predisponovaných jedinců jsou typické stavy úzkosti, paniky a obava o vlastní život.“
Když kokain přestane účinkovat, dopamin se najednou recykluje, a protože je ho obrovské množství, tělo má pocit, že ho má v hlavě najednou nedostatek. Automaticky tak vzniká nebezpečná chuť dát si další dávku.
Závislost je největším démonem
Právě kvůli vlivu kokainu na vylučování dopaminu se po několika dávkách vytváří závislost. Tělo se těžko vzpamatovává z přetlaků hormonů v hlavě a v případě opakovaného požívání (za sebou i odděleně) ztratí přehled nad tím, jak by mělo vyplavování dopaminu vlastně fungovat.
Jeho domnělý nedostatek bude hlava řešit touhou po dalších a dalších dávkách, a pokud se kokain do těla nedostane, výsledkem je kromě příšerné nálady i narušená rovnováha látek v hlavě. Začarovaný kruh, ze kterého se dokáží dostat jen ty nejsilnější osobnosti. Člověk potřebuje stále více kokainu, aby se dokázal cítit normálně.
V roce 2011 bylo kvůli kokainu hospitalizováno půl milionu Američanů
Za tisícovku se šňupe omítka
Zde však rizika nekončí. Pokud od svého dealera koupíš gram v plastovém sáčku, o látce v něm nic nevíš. Může jít o čistý kokain (s největší pravděpodobností to však nebude), ale také o kokain smíšený s kdejakým svinstvem od amfetaminových derivátů, podobných pervitinu, až po jedlou sodu. To jsou však stále ty lepší možnosti.
Některé zachyceny vzorky obsahovaly například miniaturní střípky skla, které dráždily nos pro lepší účinek. Nešlo však o laskavost výrobce, ale o snahu zakrýt neefektivitu kokainu, jehož mnohé částice byly vlastně mouka, omítka či jiný prášek.
Jedinou informací při prací s kokainem je cena. V Česku se pohybuje v rozmezí 2 000–3 500 Kč. Pokud se nabízí něco za sumy jako 1 000 Kč, hrozí zde už smrtelné nebezpečí, protože obsažené látky jsou zřejmě pořádným svinstvem.
Ani vysoká cenovka však neznamená kvalitu. Kdokoliv může prodávat odpad za vyšší částku, aby navodil dojem kvalitního zboží. A samozřejmě i z kokainu za pár tisíc ti hrozí velké nebezpečí a nikdy bys ho do těla neměl dostat.
Zničeny srdce či cévy, nepoužitelná játra či ledviny, rozklad zubů, neschopnost zpracovávat jídlo nebo vysoký tlak vedoucí k infarktu patří mezi běžné fyzické problémy způsobované kokainem. Rovněž deprese, apatie vůči okolí, totální dezorientace či dokonce ztráta paměti. Zní to extrémně, ale podobné problémy jsou běžné.
Co očekávat po požití?
Nejčastější formou je šňupání, tedy vdechnutí přes nos. Stav dorazí do pár vteřin až minut a s největší pravděpodobností ti bude špatně, protože tvůj mozek na některých místech ztrácí možnost dobře komunikovat. Chuť na zvracení či velkou potřebu jsou mezi nejběžnějšími.
Účinek trvá přibližně hodinu, pak přijde rychlé vzpamatování se a facka jako návrat do reality. Čistý kokain má zlepšovat smysly a kognitivní schopnosti. Lépe se soustředíš, vykonáváš různé úkoly, vnímáš svět a efektivněji pracuješ.
S největší pravděpodobností se ti však nikdy čistý kokain nepodaří koupit. Proto očekávej i jiné účinky, například pozitivní emoční výkony či lásku a empatii jako při extázi. Na druhou stranu, pokud do sebe kokain dostaneš na party, nejbližších 60 minut se z parketu nebudeš chtít odtrhnout.
Prášek smíchaný s horšími a nebezpečnými látkami však může vyvolávat napětí, hněv, výraznou agresi, nervozitu, soutěživost a hádavost, což má od pravého kokainu na míle daleko.
Kokain vyvolává v těle tradiční drogové reakce. Doporučuje se hodně pít, mít plný žaludek a především sledovat si vlastní tep či pocení se.
Jelikož nevíš, co v prášku je, třeba počítat se vším. S možným přehřátím organismu, potenciální srdeční zástavou při velké námaze a podobně. Jde o opravdu nebezpečný hazard se životem, proto je třeba veškerou pozornost věnovat správnému fungování tělesných funkcí.
Pokud jsi na party, vždy se jednou za pár minut zastav, zkontroluj si tep nebo pocení na čele. Mysli na neustálý příjem tekutin, jejich pravidelné vylučování. Jelikož obsažené látky mohou být všelijaké, můžeš mít problémy s vylučováním, pocením či motorikou.
Je velmi snadné poznat člověka, který si šňupl. Napnuté svaly na obličeji, přemotivované a energické pohyby či reakce na okolí, intenzivně černé zornice (ne vždy rozšířené) nebo příliš velké sebevědomí.
Další den to není až tak špatné, pokud se překoná touha po dalších dávkách. S bolestí hlavy či horší náladou musíš počítat, mnohem horší problémy dokáží způsobit látky, kterými je kokain říznutý. V nejhorších případech jsou to sebevražedné sklony nejen ráno, ale už pár minut po skončení účinkování.
Od rostlinky k prášku
Jak jistě tušíš, kokain pochází z Kolumbie a dvou okolních států, Bolívie a Peru. Má to jednoduchý důvod, rostlinám se totiž daří nejlépe v ekosystému mezi deštnými pralesy a náhorními plošinami tamního pohoří Andy.
Listy rostliny se sbírají třikrát do roka. Po usušení jsou v laboratořích filtrovány a prostřednictvím chemických reakcí směšované do speciální pasty. Ta je následně vícekrát čištěná a přirozeným způsobem se z ní stane kokain.
S kokainem v Jižní Americe jsou spojeny obrovské občanské války. V byznysu se točí nepředstavitelné množství peněz, kvůli kterým si největší drogové kartely dokáží budovat armády lidí, které už léta přesvědčivě odolávají kolumbijskému vojsku.
Vraždy a miliardy
Nevyhovující lidé (často politici) bývají zavražděni a Kolumbie či problémové části Bolívie i Peru se již desetiletí zmítají v obrovských problémech. Nechybí vlastní vrtulníky, letadla či informační centra napojená přímo na vlády. Pokud jsi viděl Narcos, není to výmysl.
V laboratořích v tamní džungli stojí výroba a dovoz kilogramu kokainu asi 30 000 Kč, ten se následně menším dealerům prodává za přibližně 1,3 milionu Kč. Každý risk proto drogovým baronům stojí za to.
Jména jako Pablo Escobar či José Gacha z medellínského kartelu (už zničený CIA a kolumbijskou policií) jsou reálná. Pokud jsi ze seriálu pamatuješ bratry Ochoovy (v realitě mají jiná jména) a jejich společníka Pacha Herreru, jejich Cali Cartel funguje dodnes a ročně vydělá několik miliard dolarů.
Článek má osvětový charakter a odmítá jakékoliv užívání drog.