Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Podívej se, jak mladí Češi a Slováci flexují na sociálních sítích, co je jejich svatým grálem a jak se budou oblékat za dva roky.
Názory prezentovány v článku nejsou názory celé redakce. Materiály slouží výhradně k edukativním účelům. Pokud jsi zastáncem některého ze stylů uvedených níže, nemusíš svůj šatník podpalovat, postačí, když si vstoupíš do svědomí.
Článek je samozřejmě výsledkem zakomplexovaného autora v kalhotách, jaké se nosily v osmdesátých letech v Jekatěrinburgu, který nemá dostatek sebevědomí ověsit se řetězy prodávanými na metráž někde v průmyslové části.
Pokud jsi nás poslední týdny sledoval, viděl jsi, jak se bude móda vyvíjet, jaké boty si pořídit do 4 000 Kč nebo nejdražší kousky českých a slovenských blogerek, takže je načase si pro změnu ukázat, jak se to dělat nemá.
A takto se autor cítí při psaní článku. Ber na to ohled!
Dnešní Nap*ču Flex je rozdělen do 3 podkapitol: – jeho aktuální podoba ve světe, která do našich končin dorazí už tradičně za 2 roky; – 10 trendů, které jsou pro mladé z našich končin posvátné, ale mohly by už konečně zmizet; – stupidní pózy na sociálních sítích.
Móda se v několika uplynulých sezónách přetransformovala nezkrotným a těžko stravitelným způsobem. Trendy už nejsou jednoznačné, originalita se stala urážkou, o jakési aktuální podobě mluvit také nemůžeme.
S jistotou si však můžeme všímat návratu elegance se vším, co k tomu patří, tedy bohužel i s její odvrácenou stránkou – nefitující saka a kalhoty, oversized košile, nevhodná obuv, nesmyslné pózy...
Elegantní vlivy mladé lidi přímo pohltily ne zrovna nejšťastnější cestou. Uživatelé sociálních sítí musí být zkrátka vždy jiní, a tak jim je úplně jedno, že na internetu většinou pouze šaškují. Taková je však doba.
Elegance má být v první řadě vznešená a půvabná, člověk by měl volit co nejjednodušší outfit, aby ji nechal vyniknout. Ověsit se řetězy a sako svázat páskem z tebe automaticky dělá koště bez špetky vkusu a sebereflexe. Ale...
Řetízky na kalhotách byly sice vždy in, sám je občas zakomponuju do outfitu, osobně se mi v decentní míře líbí. Nedokážu pochopit pouze šílený styl, který je znásilňuje. Nemusíš přece vypadat jako zapřažený dobytek. Doplňky by měly minimalistickým způsobem ozvláštnit outfit, doplnit ho.
Na druhé straně: ať si každý nosí, co chce, budeme snášenliví, liberální... Nelíbí se nám však rozmach klonů, nevidíme důvod, proč by je měl někdo následovat. Základním kamenem vlastního stylu je totiž originalita, kterou dotyčný zapomněl asi ještě v děloze.
Rozumím, že dnes chce být každý jiný, v první řadě bychom ale měli zůstávat sami sebou, ne se za každou cenu lišit od ostatních, přitom paradoxně vypadat jako množství ostatních šašků ze sociálních sítí. Opět však netvrdíme, že být extravagantním je něco, co by mělo být zakázáno. I extravagance by však především měla jít ruku v ruce s originalitou.
Tričko navlečené na košili je také pozoruhodným fenoménem vhodným spíše do cirkusu než do ulic. Moderní společnost sice z principu bojkotuje všechno tradiční a zažité, košili bychom však rozhodně neměli, budu se opakovat, znásilňovat. Alespoň trochu úcty nám snad ještě zbývá.
Dalším rozšířeným trendem je schválně lajdácky zastrčená košile. Nerozumíme ani tomuto nutkání, jde o hotové barbarství. Jedna věc je jakýsi punk nebo mámvpičismus, tito jedinci to však dělají schválně, častokrát jim to před zrcadlem zabere podstatně více času, než kdyby se oblékli jako lidé.
Ladislav Sinai (youtuber, moderátor): Kdybys udělal nějakou sondu do jejich oblečení, bude to třeba 10 kousků, které jsou jejich nějakej svatej grál, ale není to fashion, je to prostě flex – ekvivalent toho, že se vyfotíš s bankovkama.
Ladislav Sinai, český youtuber věnující se lifestylovým záležitostem, hudbě a módě, nám díky úvaze o deseti kouscích, kterými dnešní mladí lidé sice před sebou navzájem flexí, avšak v širším pojetí jde o omyl, vnukl nápad tuto sondu skutečně zrealizovat. Při procházení jednotlivých profilů jsme si uvědomili, že někdo na to musí poukázat.
V předmluvě zdůrazňujeme, že tyto kousky vůbec nemusí být špatné, nesprávné je jejich vnímání očima mladých lidí, častokrát ještě dětí, pro které jsou bohužel přímo modlami. Neoriginalita, stupidní pózy a slepé následování outfitů ze sociálních sítí z nich dělá důvod pro umístění v článku. Přece jen, už to není o swagu, ale o flexu: #youmustlearn.
Podotýkám, že mladé lidi obsažené níže v žádném případě nechceme urazit nebo zesměšnit, zdržujeme se kvůli tomu osobních komentářů, slouží pouze jako ilustrační materiál. Ve většině případů si kromě samotných kousků můžeš všímat i jejich vzájemného kombinování, doporučujeme tedy zbystřit pozornost.
A to je přesně to, co jsme zmínili výše – samotné kousky nemusí být špatné, jde o to, jak je zakomponovat do outfitu a zkombinovat s ostatními. Nejsmutnější na celé situaci je však to, že tyto děti jsou hrdými hypebeasts a stejným lookem se dokonce chlubí, viz níže.
Oblečení od OFF-WHITE
Trička a mikiny s nápaditým logem, v ideálním případě i s viditelným názvem značky, jsou každodenním chlebem mnoha mladých v našich končinách, okouzlily je až příliš. Jejich prostřednictvím prezentují svůj status, tedy pokoušejí se o to, bohužel však vzbuzují přesný opak a stávají se neoriginálními klony toho, co viděli na sociálních sítích. Virgil Abloh krmí svou cílovku vědomě, návrhy jsou účelově k dispozici během celého roku.
Virgil by se mohl více orientovat na Českou republiku než na Paříž. V každém případě, takzvaný industrial pásek se mezi mladými lidmi stal synonymem pro styl. Pokud ho máš, jsi ve třídě za největšího frajera. A abych nezapomněl, je úplně jedno, kde a jak ho nosíš, třeba i omotaný kolem nohou alebo len tak s chlebíkom, flex.
Pokud nemáš tenisky od Yeezy v jakémkoliv barevném provedení, nemáš žádný respekt. Takto s největší pravděpodobností přemýšlí množství dnešních dětí. Tyto škrpály jsou nejoblíbenější obuví současné mladé generace, poselství Kanyeho Westa staré několik let bylo naplněno, bohužel, dnes je má každý, nejčastěji v kombinaci s kousky od OFF-WHITE nebo Supreme, popřípadě s oběma.
Uvedení ponožkovitých tenisek Speed Trainer od Balenciaga na pulty obchodů z nich svého času udělalo světový hit. Čas ukázal, že šlo pouze o sezónní pobláznění, když už však peníze za gramy nebo z resellování triček od Supreme z posledního dropu utratíš za tenisky za patnáct tisíc, rozhodne se jich nechceš vzdát. Instagram je přece život, hashtag #balenciaga je tak lákavý, v kombinaci s #offwhite o to víc!
Dostáváme se do bodu, který mi dáte vyžrat pravděpodobně nejvíce. „Nasrali jste si do huby! Furt píšete o tom, jak celebrity nosí oblečení od Supreme a pak ho dáte sem!“ Oukej, zkusím to vysvětlit ještě jednou i pro všechny slepé a slaboduché: na jednotlivých kouscích od Supreme není absolutně nic špatného, jde opět o jejich neoriginální až barbarské kombinace s ostatními obsaženými kousky a o stupidní flex.
Když jsi k nerozeznání od množství ostatních lidí v tvém instagramovém feedu, někde bude problém...
Samostatnou kategorií jsou doplňky od Supreme, převážně příruční zavazadla jako ledvinky nebo batohy, které dnešní mládež dokáže obzvlášť vyflexit. Outfit může být jakkoliv přeplácaný, ledvinka od Supreme zkrátka musí být.
Anti Social Social Club. Neoriginální značka, která se svezla na někdejším hypeu, má bohužel stále své místo v šatnících mladých Čechů a Slováků. Ti neváhají vysolit za vysněnou mikinu s okoukaný logem celé své kapesné, aby... byli stejní jako množství jim podobných. Opět, originalita nula bodů, někdo si nacpe kapsy, jiný je za šaška. Skvělé.
Oblečení od Thrasher je obzvláště oblíbené, protože je z celého dnešního seznamu cenově nejdostupnější a koupíš ho už pravděpodobně i v lokálním skate shopu. Obrovské logo přes celé cecky za rozumný peníz? Shut up and take my money!
Můžeme je s nejčistším svědomím považovat za nestárnoucí ikonický kousek, dnešní mládež je však ale jaksi znehodnocuje právě svými nachlup stejnými outfity. Obléknout si tyto kaliopky k teniskám Yeezy a na záda hodit backpack od Supreme ti sice u vás ve vesnici zaručí všechny oči na tobě, jenže v očích lidí, co vědí, budeš však, opět, opakující papoušek. A samozřejmě nezapomeň ponožky navléknout až na ně, ať vidí!
„Bejpka“, jak stihla zlidovět, provedla během své kariéry v našich končinách více neplechy než užitku. Jak jsme se až při získávání materiálu dozvěděli, žralok od Bape je očividně stále hot. Jsem šokován a zhnusen. Luxus je ale zkrátka zločin.
Ve třetí, závěrečné části, se podíváme ještě na několik pokusů zamachrovat. Pošlapané tenisky nebo náhradní pár pro případ, že bys potřeboval v autobuse rychle pozměnit swag, jsou rakovinou ze sociálních sítí. Podle někoho je to však očividně fresh... Být hybebeastem je životní styl, I did not choose the hype, the hype chose me.
Na závěr dodáme jedno poselství: buďte originální! Chápeme, že většina mladých lidí obsažených v článku ze své pózy vyroste, ve světě streetwearové módy, která jim imponuje nejvíce, ale existuje nespočet různých značek. Netušíme, kdy se pyšnit přezdívkou „hypebeast“ stalo in, nikdy to totiž neznamenalo nic dobrého. Děkujeme ti, že jsi dočetl až do konce.
Upřímnou soustrast El Ninovi a jeho čepici Louis Vuitton :(
POZNÁMKA PRO „UKŘIVDĚNÉ“: Místo případných výhružných zpráv buďte vděční za views na vašich instagramových profilech a za několik užitečných rad.