Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Podvodníci na českých inzertních stránkách zveřejňují velmi výhodné nabídky. Podezřelá komunikace a peníze předem nejsou přitom jediné podvodné triky, které využívají. Situaci jsme zanalyzovali a skončili jsme až na policii.
Najít v Praze byt je rok od roku těžší. Nemovitosti jsou drahé, nedostupné, inzeráty plné nesmyslných požadavků. Na problém s nabídkami bytů narazil snad každý, kdo bez známostí a na vlastní pěst sháněl střechu nad hlavou.
Pozor na falešné inzeráty s pražskými byty. Podvodníci kradou fotky, data i peníze. Jak je poznat?
S tím souvisí i kriminální praktiky některých podvodníků, kteří se na internetu nacházejí.
Jeden takový podvodný inzerát jsme si totiž zanalyzovali, s podvodníkem si dopisovali a došlo by i k předání 70 tisíc korun, pokud bychom včas experiment neutnuli a nenahlásili věc na policii. Jak to celé dopadlo? Čtěte.
Začíná to nevinně. Zájemce shání byt a už je unaven záplavou vysokých cifer a nevyhovujících nabídek, které vyskakují na inzertních serverech. Kvůli zoufalství zlevňuje nároky a pak to přijde: inzerát snů.
Krásné, prostorné byty s příznivou cenou jsou natolik výraznou fata morgánou, že jí zoufalý uchazeč o bydlení velmi snadno uvěří. My takto našli pronájem domu6+kk, bez realitky a za 21 tisíc + 5 tisíc energie. Krásný prosvětlený dům s prostorným interiérem a velmi elegantním vybavením.
Podezřelý e-mail
Zní to skoro idylicky, ale bohužel to tak není, ani omylem. Inzerát je podvod, fotky včetně dat o nemovitosti podvodníci ukradli z jiného serveru se seriózní nabídkou prodeje. Cizí inzerát tedy použili jako vlastní a nyní jen s nastraženou pastí čekají na příchod oběti. A ta přichází velice záhy, bohužel však velmi pravděpodobně se spoustou dalších.
Původní inzerát na prodej domu
Zkusím oplatit podvodníkovi jeho pokus stejnou mincí a vymyslím si identitu. Od teď jsem František F., 29letý personalista z jedné středně velké firmy, který žije s manželkou Monikou a společně mají tříletou holčičku Andreu. Dům snů by mohl být pro naši smyšlenou rodinku naprosto ideální.
Píši proto zprávu na přiloženou mailovou adresu:
Dobrý den,
reaguji na váš inzerát na dům 6+KK ve Stodůlkách na webu bezrealitky.cz.
Jsem 29letý personalista z jedné středně velké společnosti v Praze, který má stejně starou pracující přítelkyni a jednu tříletou holčičku. Hledáme aktuálně něco většího a váš dům se jeví pro naše potřeby ideálně.
Jsme nekuřáci, psa nemáme. Chtěl bych se zeptat na možnosti prohlídky tohoto domu, abyste se o nás dozvěděli více a zároveň my si mohli nemovitost v klidu prohlédnout. Vaše nabídka nás zaujala, dům je krásný. Bylo by možné se dohodnout na prohlídce co nejdříve? Klidně hned v pondělí! :-) Máme veliký zájem.
Děkuji za odpověď,
s pozdravem
František Holý
Uběhne zhruba deset hodin a podvodník posílá odpověď. K mému překvapení je v ní ale použito jen několik málo českých slov – tím je jméno údajné majitelky nemovitostiTerezyVelecké a pak adresa, kde se dům nachází, zbytek je celý v angličtině. My nabídneme překlad tohoto mailu:
Dobrý den,
umíte anglicky?
Jmenuji se Tereza Velecká. Děkuji za zájem o můj dům. V mém inzerátu jste se již mohli dovědět, že se dům nachází na Praze 5, ve Stodůlkách, v ulici Pod Viaduktem, má 5 pokojů a rozlohu 398 m².
V současnosti pracuji jako lékařka v Itálii. Koupila jsem tento dům, protože chci do 5 let odejít do České republiky. Dům je v perfektním stavu a je k dispozici k pronájmu. Je pěkný, čisté, tichý a má všechno vybavení, které budete potřebovat.
Měsíční nájemné je (21 000 + 5 000 = 26 000 Kč / 1000 eur) se všemi službami zahrnutými (vytápění, elektřina, voda) a dalšími náklady. Záloha činí 1000 eur (tento vklad vám bude vrácen, když opustíte dům), bez dalších poplatků.
Vzhledem k mému pracovnímu vytížení nejsem schopna přijet do České republiky, proto doporučuji, abychom si pomohli při pronájmu službou Airbnb (www.airbnb.cz). Já se postarám o poplatky, takže nebudete muset platit už nic jiného. Už jste někdy použil tuto službu?
Dejte mi vědět, pokud máte zájem.
- S pozdravem, Tereza Velecká
Původně anglický text by sice mohl a měl leckoho od další konverzace odradit, najdou se však i lidé, kteří jsou vystaveni takové situaci, jež jim nadále nedovoluje čekat. Jsou postaveni před obrovský tlak a potřebují jednat.
A není divu, mail, byť je v cizím jazyce, což už by měl být první vztyčený ukazováček, je vystavěn relativně důvěryhodně. Obsahuje informace o ulici, o částce i základních údajích, společně s informací, že se majitel nemůže řízení fyzicky účastnit. To je druhá informace, která by neměla ujít žádnému člověku, který zrovna shání střechu nad hlavou.
Někdy podvodníci píší ve špatné češtině, nejsou z Itálie, ale Anglie, citově vydírají, protože „už přicestovali příliš mnohokrát a zájemce se na schůzku nedostavil“, dělají prostě všechno proto, aby vysvětlili ono podivné chování.
Analýza e-mailu od pachatele. IP pochází z České republiky.
Legenda pokračuje
Na mail jsem zareagoval tedy tím, že službu Airbnb (která poskytuje krátkodobá ubytování a její role v celém procesu je nesmyslná) znám a jestli je možné domluvit se na prohlídce tohoto bytu. Prohlídky jsou vždycky záležitostí, která by měla být zcela bezplatná, není důvod, proč by měl chtít pronajímatel jakoukoli částku předtím, než dojde k dohodě.
Protože jsme dál předstírali zájem, podvodnice Tereza ve svém jednání pokračovala. Zaslala nám další zprávu psanou v angličtině, která šla už dost nepříjemně po osobních informacích.
jelikož vás nemohu osobně poznat, potřebuji od vás některé podrobnosti:
1) Jméno a příjmení:
2) Preferovaná délka nájmu:
3) Preferovaný začátek bydlení:
4) Celkový počet osob:
5) Kontaktní číslo:
6) Vaše povolání:
Klíče a dokumenty jsou již v moci Airbnb. Vyžaduji 2 měsíční nájmy + zálohu (kterou obdržíte zpět na konci smluvního období), bez dalších poplatků.
Po potvrzení platby vám společnost Airbnb doručí klíče a doklady na Vaši adresu a setkáte se s agentem Airbnb, se kterým navštívíte dům. Pokud z nějakého důvodu změníte názor a rozhodnete se, že pronájem nechcete, společnost Airbnb vám vrátí peníze bez dalších poplatků, ještě téhož dne.
To jsou jejich pravidla, nemůže to být jinak. Děkujeme za pochopení a budu ráda, když se stanete novým nájemcem.
-
S pozdravem,
Tereza Velecká
Analýza e-mailu ukazuje, že odesílatel zpráv své maily poslal z české IP adresy. Podvodníci jsou velmi pravděpodobně Češi. Jelikož jsem důmyslný a snažím se, aby došlo k samotné výzvě o zaslání peněz, posílám okolo půlnoci smyšlené údaje spolu s žádostí o nahlédnutí do dokumentů a čekám na odpověď.
Mezitím se snažím zjistit, zda s těmito podvodnými nabídkami má zkušenost i někdo jiný. Přeci jen mi přišel na tuto reportáž tip přes e-mail, kde se to stalo jedné naší čtenářce Zdeňce S., která prodává dům. Informace o něm včetně fotek podvodníci ukradnou a zveřejní pod falešným jménem na jiném serveru, kde nabízí stejné prostory k pronájmu.
Obětí je hodně
„Bohužel se nám to stává pořád. Inzerát se zveřejňují nepravidelně o víkendu na bezrealitce za velmi výhodnou cenu. O víkendu, protože ten inzerát o víkendu nemá kdo smazat. Řešila to i policie a nic... V neděli to už zase smažou a podvodník bude mít spoustu kontaktů od lidí, kteří mu na ten inzerát skočí,“ popisuje nám Zdeňka princip podvodu.
Že je obětí skutečně dost, ukazuje i můj dotaz směřovaný do jedné z facebookových skupin, které se zaobírají nabídkami pronájmů v Praze. Do soukromých zpráv mi napsalo desítky lidí, kteří se na inzerát ozvali. Průběh byl stejný, někdy i mnohem podivnější.
„Šlo o podezřele výhodnou nabídku, pak napsal, že to neřeší on, ale našel providera (VRBO), který to má řešit za něj, předá klíče a podobně,“ popisuje svou zkušenost Jakub L., který na podvodnou nabídku reagoval.
„Pro tyto účely jim bylo potřeba poskytnout nějaké údaje – mezi nimi také fotku obou stran občanského průkazu. Zároveň s tím mi přišel e-mail z falešné domény, která se snažila tvářit jako VRBO,“ vysvětluje.
Jako IT specialista si všímá např. různých překlepů v doménách a dalších chyb, kterých se podvodníci obvykle dopouští a i proto mu bylo jasné, že jde o falešnou nabídku. Nesedělo logo společnosti a styl komunikace nebyl příliš profesionální.
Do toho mu však zazvonil telefon. „Volal mi nějaký pán, že mu byla asi omylem přeposlána konverzace se mnou, kde se mi někdo snaží nabídnout byt a že je jasné, že ten člověk je podvodník, který nyní udělal chybu a špatně mu odepsal,“ říká Jakub. I podvodníci se dokážou splést.
Okrást a zmizet
Na nabídku (když už byla ze serveru smazána) jsme se zeptali přímo správců serveru Bezrealitky.cz. O podvodech ví a snaží se dotčené inzeráty mazat. Doporučují na takto podezřelé maily vůbec neodpovídat a nikdy žádné peníze nepředávat bez řádně vyplněného protokolu.
Mezitím podvodníci odepsali. Nahlédnout do dokumentů mě nenechali – prý až zaplatím požadovanou částku. Celkem nelogicky se mě „Tereza“ zeptala, zda s tím souhlasím. Jsem velmi zvědavý na platební bránu, kterou mi zašle, a proto její nabídku samozřejmě přijímám.
Dobrý den,
nejdříve musíte rezervovat dům a zaplatit za první dva měsíce + záloha na portálu Airbnb.
Dejte mi vědět, pokud souhlasíte. - S pozdravem, Tereza Velecká
Někdo by se mohl podivit a říct si – skočí na takovýto podvod vůbec někdo? Zeptali jsme se na Policii České republiky. Ta oficiálně nevede statistiky týkající se podvodných inzerátů na internetu. Má to svoje ale.
„Obecně došlo od ledna do listopadu loňského roku k téměř dvou tisícovkám podvodů, které byly spáchány za pomoci nebo na internetu, ostatními počítačovými sítěmi či mobilním telefonem, pevnou linkou. Nejedná se však jen o podvodné inzeráty, ale i o ostatní podvodné jednání,“ řekla pro REFRESHER mluvčí policie kpt. Mgr. Lenka Sikorová. Jednoduchým propočtem to dělá bezmála šest nahlášených podvodů denně.
To, že do tohoto výběru inzeráty spadají, nám napovídá i jedna z mnoha tiskových zpráv Policie ČR. V květnu loňského roku se na podobný inzerát nachytala žena, která peníze skutečně poslala. To, že k prohlídce ani k navrácení peněz nedošlo, není třeba diskutovat.
Stejně jako některé inzertní servery, i policie varuje před výrazně výhodnou cenovou nabídkou či vidinou rychlého zbohatnutí. Jednou z metod je ověření prodávajícího, jeho hodnocení ostatními uživateli a zároveň kontrola, zda prodejce zveřejňuje své kontaktní údaje.
„Při podezření na protiprávní jednání doporučujeme se co nejrychleji obrátit na nejbližší obvodní oddělení Policie České republiky a věc oznámit,“ doporučila mluvčí. Já tohle podezření mám, a proto se vydávám na nejbližší policejní stanici.
Ještě předtím ještě přichází výzva k platbě 3 tisíc euro (neuvěřitelných 77 tisíc korun) spolu s odkazem na falešný server Airbnb. To už je poslední kapka. Oficiální platforma má proti podvodníkům poměrně sofistikovaná opatření.
Milý Františku,
zde je můj dům na Airbnb: (odkaz)
Chcete-li rezervovat dům, vyberte položku „Žádost o rezervaci“ a vyplňte své údaje.
Je třeba zaplatit poplatek ve výši 5 eur, abyste potvrdili rezervaci. Poté přijede agent Airbnb, který vám ukáže dům a podepíšete smlouvu.
Zvolila jsem Airbnb, protože nám oběma dává záruku. Dejte mi vědět, až to uděláte.
- S pozdravem, Tereza Velecká
Odkaz vede na web airbnb.cz.accommodation-plus.eu (doporučuji na tuto stránku raději nechodit, mohla by být zavirovaná), což s pravou doménou nemá nic společného. Web vypadá nerozeznatelně od originálu, odkazy mimo platební bránu vedou na oficiální stránku. Doména je registrována u poskytovatele best-hosting.cz.
Tento poskytovatel má o podvodných principech povědomí, dokonce je řeší minimálně každý měsíc, nic konkrétního s tím ale nemůže udělat – odstranit doménu může nejdříve poté, co dostane výzvu od policie. Ta však prý pracuje zdlouhavě a neflexibilně a podvodníkům dává velký náskok.
Pracovník mě po telefonu chválí a poznamenává, že podobnou práci by měli dělat také příslušníci policie.
Ten, kdo formulář na tomto podvodném webu vyplní, přijde nejen o onu částku peněz, ale také mu budou ukradeny údaje od karty. Jakmile oběť zadá jakékoli údaje do tohoto formuláře, budou ukradeny, pak už si s ní můžou pachatelé dělat, co chtějí. Vybrat z ní peníze, platit na internetu zboží. Většinou je chrání cloudové servery.
Účty v bance si podvodníci dokonce zakládají na kradené občanské průkazy, stejně jako následně domény. Zločin nepáchají tedy jenom ve virtuálním prostředí.
Na policii
S nahromaděnými informacemi jsem vyrazil na místní oddělení Policie ČR.
K mému překvapení k žádnému sepsání protokolu nedošlo. „V tuhle chvíli se nestal ani přestupek, ani trestný čin. Že jde o podvod, je jen vaše domněnka, až byste poslal peníze a pachatel přestal komunikovat, tak by se to dalo řešit,“ vysvětluje přítomná policistka.
„Pojal jste podezření, tím pádem se nic nestalo a je to dobře, protože tihle lidé jsou pro nás v podstatě nedohledatelní. Internetové prostředí takovým lidem poskytuje obrovské množství anonymity,“ dodává.
Z policejní stanice tedy odcházím pryč. K odhalení pachatele nedojde.
Pod falešnou identitou, na účty založené pomocí kradeného občanského průkazu, bude podvody šířit dál. Dnes, zítra, příští týden, každý den. Možná, že na takový inzerát narazí i člověk, který zoufale hledá bydlení. Je jisté, že pokud odešle peníze, už je nikdy znovu neuvidí.