Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pondělí 6. 7. 2020 Den upálení mistra Jana Husa (1415)

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Zajímavosti
1
Vladimír Mičuda
21. únor 2019, 11:42
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Pokud v Česku nedáš očkovat své dítě, můžeš dostat pokutu 10 tisíc korun. Nepomohou ti ani konspirace o autismu a jedech

Nedal jsi očkovat dítě? Hrozí ti pokuta.

Vladimír Mičuda
21. únor 2019, 11:42
Pokud v Česku nedáš očkovat své dítě, můžeš dostat pokutu 10 tisíc korun. Nepomohou ti ani konspirace o autismu a jedech
Zdroj: pixabay.com
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
1
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Očkování je preventivní opatření veřejného zdravotnictví a ochránilo před nebezpečnými infekčními chorobami už miliony lidí. Funguje jako pomůcka pro imunitní systém, pomáhá mu naučit se zareagovat v případě, kdyby se setkal se skutečně vážnou infekční chorobou. Obranný systém si takříkajíc „cvičně“ vyzkouší, jak se bránit.

Díky vakcínám neumíráme na černý kašel

Podle odborníků je očkování jedním z nejúčinnějších výdobytků medicíny, díky kterému některé nemoci prakticky vymizely. Pokud bychom se ze dne na den přestali očkovat, mohlo by to mít katastrofální důsledky. „Očkování v oblasti medicíny patří k nejkontroverznějším a nejdiskutovanějším tématům,“ říká lékař Svetozár Dluholucký.

 

Před desítkami let byla infekční onemocnění nejčastější příčinou úmrtí novorozenců, často umírali i dospělí. Podle prohlášení WHO (Světová zdravotnická organizace) z roku 1994 má každé dítě právo na ochranu proti infekčním chorobám imunizací. Rodiče, lékaři a stát jsou povinni mu toto právo poskytnout.

 

Ak nedáš zaočkovať svoje dieťa, môžeš dostať pokutu 331 eur. To, že sa bojíš autizmu a amerických jedov, neobstojí

 

Kdysi mohlo být pro člověka očkování opravdu nebezpečné. Vakcíny se totiž vyráběly z původních celých infekčních mikroorganismů a často zanechávaly závažné nežádoucí účinky. Dnešní moderní vakcíny se připravují jinou metodou a komplikace způsobují ojediněle.

Neodborná diskuse na odborná témata. Vakcína způsobuje autismus!

Internet je dobrý pomocník, ale zlý pán. O očkování si lidé nechávají poradit na sociálních sítích od diskutujících, kteří napíší nejrůznější zážitky. Možná vymyšlené, možná pravdivé. Dostávají stovky lajků, desítky souhlasných komentářů. Najednou se příběh jednoho „důvěryhodného“ člověka začne šířit a stává se nespornou pravdou.

 

Často jsou takové příběhy směsí emocí, faktů, vymyšlených konstrukcí a náhod. Skvělým příkladem může být status známého slovenského moderátora na Facebooku. Po medializovaném případu, kdy měl pacient po očkování zdravotní problémy, si nepřímo začal pohrávat s myšlenkou, že to bylo právě kvůli vpíchnutí vakcíny.

 

Zeptal se proto lidí na sociální síti, co si o tom myslí. Našly se i rozumné komentáře, ale byly převážně v pozadí. „Já jsem nesmírně šťastná, že lidé otevírají oči. Kolik nás tady si uvědomuje, že očkování je trestný čin páchaný na nás? A našich dětech? Jsem zvědavá na odezvu, toto nezůstane jen tak,“ napsala Kristýna, která měla na profilu fotku se svým dítětem.

 

„Mam 3 neočkované děti! Takže určitě jsem za dobrovolné očkování,“ napsala Adriana. „Měla jsem úplně zdravé dítě, které má po očkování autismus. A může mi říkat kdo chce jakékoli argumenty. Můžeme se o tom bavit, pokud jste to také prožili,“ vyjádřila se Vladimíra. Skutečně nám vakcíny škodí? Způsobují autismus?

Jak funguje očkování

Očkování má pomoci tělu naučit se bránit. Vakcína však pro tělo neznamená nebezpečí. Obsahuje antigeny, které předstírají útok bakterií či virů na tělo. Právě na tyto antigeny, tedy látky, které vyvolávají imunitní reakci těla, obrana zareaguje.

 

Imunitní systém bude díky podvodnému útoku vakcíny připraven, když přijde skutečná hrozba pro organismus. Pokud jsi očkovaný, onemocnění pravděpodobně nepropukne, případně je nemoc mnohem mírnější. Z čeho jsou vytvořeny antigeny? Obvykle je to směs bílkovin, polysacharidů či části bakterií.  

 

V Česku se děti očkují proti devíti onemocněním. Kromě povinného očkování může rodič očkovat své dítě i dalšími vakcínami, ty však již nehradí zdravotní pojištění. V naší zemi se povinně aplikují jen vakcíny od renomovaných výrobců ověřených na mezinárodní úrovni.

 

Každý organismus je jiný, proto může vakcína vyvolávat různé reakce. Je třeba se nejdříve pobavit s lékařem. Pokud jsi například alergický, může se objevit nežádoucí reakce. Ta zpravidla zmizí do pár dní. „Děti s problémy po očkování potkávám ve své práci každý den i několikrát. Ozvěny po očkování se vyskytují v různých orgánech a systémech organismu,“ vysvětluje osteopat Sergej Malka.

 

„Například očkování proti dětské obrně vede ke snížení zpětné resorpce mozkomíšního moku v choriových dutinách mozku, což zapříčiňuje zvýšení množství tekutiny v lebce a tím zvyšuje nitrolební tlak.“

 

Ak nedáš zaočkovať svoje dieťa, môžeš dostať pokutu 331 eur. To, že sa bojíš autizmu a amerických jedov, neobstojí

 

Pokud příznaky přetrvávají, je třeba co nejdříve navštívit lékaře. Ptáš se, proč by sis měl nechat píchnout něco do těla, když ti to může uškodit? Každý lék má nežádoucí účinky. Dokonce i kapky do nosu či sirup proti kašli.

 

Na světě neexistuje lék, který nemá nežádoucí účinky. „Po očkování se mohou vyskytnout přechodné obtíže jako hypotonicko-hyporesponzivní epizoda, která se projevuje náhlým poklesem tlaku, svalového tonu, poruchou spánku, může být doprovázena dlouhotrvajícím pláčem. Tyto příhody jsou očekávané příhody, i když velmi vzácné u predisponovaných jedinců, a souvisí se změnou vegetativního nervového systému. Tato epizoda je však přechodná, nezanechává následky a ani se obvykle neopakuje po dalších očkováních,“ řekla doktorka Ingrid Urbančíková.

 

Reakce organismu jsou různé, podle Dluhockého se dělí do tří skupin: alergické reakce na složku vakcíny, nežádoucí účinky spojené se zacházením s vakcínou, nežádoucí reakce jako následek přirozené odpovědi imunitního systému.

 

Může se stát, že po očkování vyskočí teplota, objeví se zarudnutí či otok. Jak jsme psali výše, může to mít různé příčiny. Neměli bychom ale vyvolávat paniku. Pokud se situace nezhoršuje, příznaky po pár hodinách či dnech zmizí.

V minulosti infekce kosily lidstvo

Stačí se podívat do nedávné historie a zjistíme, že lidstvo mělo odjakživa problém s epidemiemi. Války, přemnožení hlodavci či znečištěná voda byli důvodem epidemií, které za krátkou dobu vyústily v tisíce mrtvých. První pokusy s očkováním proběhly v roce 1796 a od té doby si prošly značným vývojem. Za objevitele očkování se oficiálně považuje anglický lékař Edward Jenner.

 

Zcela se zatím podařilo vyhubit jednu infekci – pravé neštovice, tzv. varioly (kdysi 8–20 % všech úmrtí). Oznámil to ředitel WHO Dr. Mahler v roce 1977. K odstranění byly použity 2,4 miliardy vakcín, kterými bylo očkováno 83 milionů lidí v 33 zemích světa. Druhou chorobou, kterou se daří úspěšně odstraňovat, je dětská obrna, tzv. poliomyelitida.

 

Možná budeš překvapen, ale poprvé se na území Česka očkovalo už v roce 1803. Tehdy bylo nařízeno očkování proti pravým neštovicím. Povinně se u nás začalo očkovat v roce 1958 za dob Československa. Očkovanost dosáhla v krátkém čase 100 %. Po rozdělení zemí máme i nadále povinné očkování.

 

Co se u nás povinně očkuje? Doporučená očkování

Dětská obrna

 Tuberkulóza

Záškrt

Rotavirové nákazy

Zarděnky

 Onemocnění lidským papilomavirem
Tetanus  Pneumokokové infekce
Virové hepatitida typu B  Meningokové infekce

Hemofilové infekce

 Klíšťová encefalitida

Spalničky

 Plané neštovice

Černý kašel

 Chřipka

Příušnice

 Žloutenka typu A

Tuberkulóza (pouze u rizikových dětí s indikací)

 Vzteklina

Pneumokokové infekce (jen rizikové případy)

 

 

Na proočkovanost dohlíží stát, přesněji Ministerstvo zdravotnictví ČR. Statisticky ji sleduje na úrovni obvodů, okresů a krajů. Nakonec vznikne sumář za celé Česko. Snahou je, aby na úrovni obvodů byla proočkovanost minimálně 90 %. To se bohužel kvůli výše zmíněným mýtům přestává dařit. Rok od roku podle statistik Ministerstva počet očkovaných klesá.

 

Článek můžeš dočíst jen s aktivním REFRESHER+
VYZKOUŠET BEZPLATNĚ
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Upozorníme tě 2 dny před první platbou
První týden 0 Kč, potom 99.00 Kč měsíčně

Co se dozvíš po odemknutí?

 • Zda očkování způsobuje autismus;
 • k čemu je nám očkování dobré;
 • co je kolektivní imunita;
 • zda je očkování v souladu s Ústavou.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Zdroj: pravda.sk, pravda.sk, sme.sk, dennikn.sk, sme.sk, sprievodcaockovanim.sk, etrend.sk, ockovanieinfo.sk, Sprievodca očkovaním, S. Dluhocký a kol., Očkování - minulosť, prítomnosť, budúcnosť, J. Beran, J. Havlík, V. Vonka, Lexikon očkovania, J. Beran, J. Havlík, Tagy: autizmus, medicína, vakcína, očkovanie
Ohodnoť článek
2
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.