Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Sešli jsme si s jedním z nejpopulárnějších influencerů mladé generace, Adamem Kajumim. Jaký vlastně je mimo TikTok a proč mu nikdo nepomohl během autonehody?
Dvacetiletý influencer Adam Kajumi se na internetu objevil rychle a za poměrně krátký čas si stihl vybudovat obrovskou fanouškovskou základnu. Je to muser vystupující v momentálně nejpopulárnější aplikaci mezi mladými – TikTok.
Zatímco ještě před několika lety pořádně nevěděl, čím by chtěl být, dneska má díky proměně svého života jasno. „Měl jsem fobii z úspěchu. Bál jsem se, abych nebyl v něčem lepší než ostatní, aby mě za to ti lidi nesežrali. Dnes je to přesně naopak – mám strach, že třeba nebudu dost dobrej,“ přiznává.
Má to však ale i své stinné stránky. Každodenní nenávist na internetu, strach, že vás někdo nenápadně natočí v nelíbivé situaci. Někteří youtubeři mohou mít podle Kajumiho dokonce deprese. Jaký je život oblíbeného influencera?
V tomto článku si přečteš:
Proč je Adam Kajumi jeden z nejoblíbenějších influencerů;
jak se snaží čelit nenávisti;
co byl nejhorší komentář, který mu kdo kdy napsal;
proč mu nadávali i na ulici a natáčeli si to;
co si o jeho tvorbě myslí rodiče;
jaký je běžný den mladého musera;
jestli chce rozjet hudební kariéru;
proč si myslí, že jsou influenceři umělci.
Co musí člověk umět, aby zaujal na TikToku?
Funguje to tam úplně stejně jako na všech ostatních sociálních sítích – je zapotřebí přinést něco novýho. Když si vezmeme YouTube, je to docela dost podobný, taky jsou tam videa, různé scénky, pranky, vtipy.
Na TikToku je jiného to, že tam může být každý kluk překrásný a holka princeznou. Potřebuješ jen dobrý nápad a telefon. Na YouTube potřebuješ dobrý nápad, telefon, kameru, mikrofon, stříhací program. Můj klíč úspěchu je v tom, že jsem přišel jako kluk po americkým vzoru, takovej ten slaďoušek, a začal tvořit videa, která vypadala hezky a měla nadhodnotu.
Jak ses tam proslavil ty? Kdy to bylo?
Já jsem nezačal na TikToku, ale na Ask.fm, to bylo asi dva roky zpátky. Tam jsem lidi motivoval. Bral jsem to jako životní úlohu – holky mi tam psaly, jak mají zapůsobit na kluka, jak ho sbalit. Něco podobného dělala Dominika Myslivcová. Já dělal klučičí verzi – nejenom se vztahy, ale i šikanou – prostě běžnými problémy lidstva.
Snažil jsem lidi motivovat, pomoct jim nebo je zabavit. Pak přišel TikTok. Ze začátku mi to přišlo jako ztráta času. Pak to po mně lidi chtěli, udělal jsem pár videí a do týdne jsem měl 10 tisíc sledujících. Soustředil jsem se na to víc a chytlo se to tak, že dneska je nás tam 510 tisíc.
Vzpomeneš si video, kterým ses proslavil?
Jel jsem mimo silnici v uzavřené čtvrti na střeše auta a zpíval do toho nějakou písničku. Bylo to s tátovým autem a vezl mě kamarád s řidičákem. Natočili jsme to tak, aby to vypadalo jako z klipu té písničky. To bylo první video, které se tam dostalo do trendů.
Jak to změnilo tvůj život?
Vypadá to zvláštně, tak já jsem typický introvertní kluk, který seděl ve třídě a neměl žádné kamarády, když to trochu přeženu. Opravdu jsem byl takovej tichej, nic mě nezajímalo, nic jsem v životě neřešil.
Vlivem prvního vztahu se to zlomilo, řekl jsem si, že nechci žít, jak jsem žil. Tenkrát jsem aktivně hrál počítačové hry a mým dětským snem bylo, že se stanu slavným hráčem. Ale pak jsem si řekl, že ani tohle vlastně nechci. Chtěl jsem, aby to mělo nějaký přínos.
Potom, co to získalo takový úspěch, tak jsem přestal hrát závodně na PC a poznal spoustu nových lidí. Tvořím si budoucnost tím, že dokážu lidi motivovat skrz charitativní akce, zároveň se tím dokážu živit, což je podstatná stránka, protože se tomu můžu věnovat naplno. Změnilo se mé sebevědomí. Dneska, když chci něco udělat, tak věřím, že to prostě zvládnu. Dřív jsem takhle nastavený nebyl.
A jak to bylo dřív?
Měl jsem fobii z úspěchu. Bál jsem se, abych nebyl v něčem lepší než ostatní, aby mě za to ti lidi nesežrali. Dnes je to přesně naopak – mám strach, že třeba nebudu dost dobrej.
Měl jsi vytyčené nějaké sny?
O živote jsem tolik nepřemýšlel. Beru to jako období, kdy jsem neexistoval. Nemám žádnou výraznou vzpomínku, něco, co bych si sám sobě dokázal. Až po tom prvním rozchodu jsem si řekl, že chci být úplně jiný.
Kdo dnes patří mezi tvé fanoušky?
Je to skupina lidí od 10 do 18 let, tak to prostě na internetu chodí. Jsou to lidi, kteří mají čas. Povědomí je ale daleko širší. Setkal jsem se už několikrát se situací, kdy za mnou přišel rodič a pochválil to. Zároveň se setkávám i s klukama, kterým je třeba 25 let a říkají, že to nesledují, ale je to hustý a cení to.
Jaké bylo oznámit doma, že jsi najednou slavný?
Já jsem toto oznámení neprovedl doma, ale naschvál jsem vytáhl mamku na jednu z naších akcí, aniž by to věděla. Nechal jsem jí v tom se pokochat od začátku až do konce. Byla to akce v OC Letňany a přišlo asi 1700 lidí, což je hodně. Mamce jsem řekl, že půjdeme nakupovat. Trochu se divila, ale pak přišla a viděla dav lidí, kde jsem se fotil a podepisoval se.
Vůbec o tom nevěděla?
Ona věděla, že něco dělám na internetu. Dokonce mi spravovala sociální sítě a odepisovala lidem, když jsem spal nebo neměl čas. Když to viděla naživo, tak to nechápala. Šli jsme pak na večeři a říkala mi, že tomu nemůže věřit. To, co viděla, byl výsledek toho, co na začátku vlastně manažovala.
Trošku se bála, ale byla ráda, že jsem se někam posunul. Spousta mých vrstevníků chodí po barech a já to nijak neodsuzuju, ale chci jít jinou cestou. Moje mamka není pro to, abych dělal tyhle aktivity, je to hodně pracovitý člověk.
Jaký máš vztah s rodiči?
My jsme to měli trochu těžší. Rodiče se rozvedli, když mi bylo deset, což je kritický věk. Roky nato probíhaly klasické hádky o tom, kdo je lepší rodič. To jsem si bral hodně k srdci a asi to i přispělo na takový můj nevzpomínkový život předtím. Dneska ale vycházíme perfektně, mamka mě podporuje víc jako člověk, táta po pracovní stránce.
Je nějaký rozdíl v tom, když se člověk proslaví na Instagramu a Tik Toku?
Největší rozdíl je v tom, že Tik Tok je teď nejvíc trendy. Soudím podle toho, kolik lidí přijde na akci. Instagram je trendy několik let, používá ho hodně lidí, ale na Tik Toku jsou odhadem dva miliony aktivních účtů v ČR a soudím, že každý mladý člověk ho dnes má.
Je osobnější. Instagram je perfekcionistická sociální síť, každý tam prezentuje to nejlepší ze sebe, Tik Tok je taková lidštější, postavená na videu, takže člověk ukáže víc ze svý osobnosti.
Ve svém úvodním videu na YouTube říkáš, že chceš změnit svět k lepšímu. Jak toho chceš dosáhnout?
To je strašně záludná otázka. Samozřejmě když teď řeknu, že jako influencer chci lidi pozitivně motivovat, tak to budou brát jako srandu. Možná jsem to neformuloval správně, ale za tou myšlenkou si stojím.
Prezentuju ji tak, že chci působit na internetu tak, aby nikdo nemohl říct: „Adame, ty jsi udělal něco špatnýho vůči společnosti.“ Nikdy nebudu nikomu veřejně nadávat, nikdy nebudu mluvit sprostě, nikdy nebudu někoho hanit. Vůbec tohle nechci roznášet po internetu.
Zla na internetu je čím dál víc. Když teď mám tu možnost a obrovskou skupinu lidí, která mě sleduje, chci ukázat, že člověk může být mladej, úspěšnej a nemusí se chovat jako kretén, pardon.
Co by byla první věc, kterou bys mohl na světě změnit? Jakýkoli problém.
Těch problémů je mraky. Začal bych tím, co se mě dotýká, s čím se setkávám. Každý den, když jsem v obchodním centru, tak čelím různým takovým „hej to je on, pojďme s ním dát fotku“. Já chápu, je to nějaká senzace a s každým se vyfotím, to je úplně normální věc. Ale někdy si říkám, že by se ti lidé mohli vcítit do někoho druhého.
Teď jsem sebestředný, myslím to vůči sobě, ale je to věc, která štve spoustu lidí. Ty, když půjdeš po ulici a někdo po tobě bude řvát „hej to je Tony, podívej se na něj“, tak ti to taky nebude příjemné.
A oni takto po tobě pokřikují?
Není to přímo na mě, ale je to takové tajné, že to jakoby máš slyšet, respektive nemáš. Jde o to, že pokud člověk něco chce, tak ať pozdraví a normálně řekne, co chce. Ale šeptat si za zády, to by asi opravdu nikomu nebylo příjemné.
A jak to změnit?
To je výchova asi. Snažím se to říkat ve streamech, že mi to vadí.
Když vidíš někoho známého, koho jsi neviděl nikdy v reálu, tak na to upozorníš…
…tak třeba máš takovou potřebu to sdílet s kamarádama, že jsi ho viděl a oni ne. Lidi na tajňačku dokonce vytahují telefon.
A pokud bychom se měli bavit o nějakém vážnějším problému?
Do budoucna bych chtěl podniknout nějakou misi do Afriky. To už dělá můj táta, on jezdí s českou armádou do Afghánistánu a dalších států a pomáhá tam. Chtěl bych o tom natočit dokument, ať se to dostane do širšího povědomí a mohla se vytvořit sbírka.
Ale na to je ještě brzo, nejsem psychicky připravený. Když jsem byl na poznávací cestě v Asii, tak jsem tam viděl příběhy malejch dětí. Zlomená ruka je u nás banalita, ale tam mu srostla naopak. Nefunguje to jako v Česku, není tam zdravotní pojištění, a kdo pochází z chudé rodiny, která žebrá o jídlo, tak i taková banalita je problém.
Tento příběh ve mně probudil šílené emoce, a proto, až budu mít víc možností, tak bych chtěl přispět k nějaké změně.
Setkal ses se šikanou ve škole?
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemknutí?
Proč je Adam Kajumi jeden z nejoblíbenějších influencerů;
jak se snaží čelit nenávisti;
co byl nejhorší komentář, který mu kdo kdy napsal;
Ve škole jsem se setkával se šikanou u jiných lidí. Chodil jsem na gymnázium, kam o rok níž chodila jedna holčina. Byla taková zvláštní a bylo vidět, že má nějaký problém. Bydlela kousek ode mě, a tak jsem se s ní skamarádil. Zajímalo mě, co se vlastně děje, proč do ní lidi takhle naráží.
Ukázalo se, že ji doma máma denně fyzicky napadala. Chtěl jsem se s ní bavit víc, abych jí dodal sebejistotu. Bylo jí tehdy sedmnáct, a tak jsem říkal, že až bude plnoletá, tak se odstěhuje a všechno to skončí. Lidi ve škole pokračovali v narážkách na ni. Že je divná, že je tlustá a má barevný vlasy. Před spolužákama jsem ji bránil, nechápal jsem, co jim udělala. Všichni jsme nějak divní. Za to jsem taky schytával narážky.
Tato holka, vlivem těchto všech situací ve škole a v rodině, potom skočila pod vlak.
To je hrozné. Jak tě tento příběh ovlivnil?
Zanechal ve mně vnitřní naštvání, tohle nebylo potřeba. Místo toho, aby jí někdo pomohl, tak se jí smáli. Utvrdilo se to ve mně do té míry, že jsem si řekl, že až budu mít možnost něco změnit nebo lidi posunout dál v tomto způsobu myšlení, tak to udělám. Proto jsem takový, jaký dnes jsem.
Co se týče šikany, jsou lidi k odlišnostem víc tolerantní?
Nemyslím si. Je tu furt strašně moc špatných vzorů. Když si vezmeš mladého člověka, dostane telefon, internet a co je vidět nejvíc? Negativní věci, které se dějí ve světě. Špatní lidi, kteří dělají špatné věci, jsou vidět víc, protože se na to lidi dívají ze zvědavosti. To je u mladých obrovský problém. Počátek ale vždycky vychází z rodiny, z výchovy. Pokud má dítě špatnou výchovu, tak tomu nepomůže nic.
Obraťme list. Jak vypadá tvůj běžný den?
Vstanu okolo osmé/deváté ráno a dělám svou práci, která není na internetu. Podnikám v jiném oboru, který mě živí především. Nechci o tom moc mluvit. Dělám do telefonů, počítačů, prostě elektroniky a různých jejích úprav. Odpoledne mám schůzky a pak, když je hezky, jdu točit videa.
Jezdím po Praze, vyberu si nějaké místo, kde natočím video na YouTube. Mám rozepsaných čtyři sta nápadů. Přemýšlím, jak to poskládat, aby to mělo hlavu a patu. A k večeru, když se stmívá, tak začíná livestream na Tik Toku, který trvá dvě až tři hodiny. Pak si jdu lehnout nebo si zahrát nějakou hru. Hraju Counter-Strike na Twitchi.
Kdo tvoří tvůj tým?
Mám člověka, který za mě odepisuje na e-maily, když nemám čas, kameramana a střihače Robina a paní účetní. Jinak si organizaci a marketing dělám sám.
Ty máš teď přítelkyni, jak dlouho jste spolu?
Jsme spolu od února. Poznali jsme se tak, že máme společnou kamarádku z Brna, které jsem napsal, že za ní přijedu a něco spolu podnikneme a že by bylo fajn, kdyby vzala svou kamarádku. Vyměnili jsme si Instagramy a seznámili se blíž.
Moje budoucí přítelkyně pak odletěla na dovolenou, a když z ní přiletěla do Vídně, tak jsem ji čekal na letišti. Strávili jsme spolu den a pak jeli do Brna a já domů. Víkend nato jsme do Vídně jeli znova, strávili spolu víkend a už všechno bylo jasné.
Slyšel jsem tvou skladbu Emoji. Jaké je tvoje nejoblíbenější emoji?
Mně se líbí ten s těma srdíčkama ve vočích, je takový pozitivní.
O čem ten track je, kdybys ho měl popsat?
Touhle písničkou jsem chtěl předat jednoduché motto: aby lidi nebrali ten virtuální svět tak strašně serious. Žádný člověk, který vystupuje na internetu, není real, prostě není. A pokud je, tak není vidět, protože normální lidi tam nemají šanci na úspěch.
I u sebe mám tu realitu trochu přitaženou za vlasy. Názory, které prezentuju, s těma souhlasím. Ale jsem daleko víc nahypovanej, jak v reálném životě. Kdybych tady skákal 24/7 po okolí, tak jsem za blázna.
Skrz příběh toho klipu jsem chtěl říct, že láska je venku – v realitě. Telefon není láska. Mně se několikrát v životě stalo, že vznikly problémy třeba v chatu. Když se s někým bavíš, tak máš nějakej tón v hlasu.
Když třeba napíšeš větu „to je super“, tak to může znamenat, že je něco super, že se mi to líbí – nebo taky „hmm, to je super, blbečku“. A právě proto už nepoužívám sociální sítě na nic,než na zábavu. Když je nějaký problém, vždycky trvám na tom, abychom si to řekli z očí do očí. Pokud je člověk rozumný, tak se vždycky sejde.
Plánuješ to s hudební kariérou posunout nějak dál? Vydat album?
Já nejsem zpěvák, nenarodil jsem se s talentem od Boha, abych dělal písničky jak Justin Bieber nebo Ariana Grande. Ale hudba mě baví. Začal jsem chodit čtyřikrát týdně na zpěv, aby se to zlepšovalo. Třeba jednou bych možná mohl uplatnit hudební kariéru, ale není to žádné moje hlavní gró.
Jak si vysvětluješ ten trend, že youtubeři dělají kromě videí i hudbu?
Písnička má nadhodnotu. Píseň Emoji vznikla i kvůli tomu, aby se na TikToku používaly emoji. Youtubeři to dělají úplně z toho stejného důvodu, když někdo udělá písničku a chce být spojený s nábytkem, tak udělá písničku o křeslu. Téměř nikdo z nich nezpívá. Ten důvod, proč je lidi sledují, je v tom, že mají nějaké osobní kouzlo.
Vnímá nějak TikTok jako společnost českou komunitu?
Vnímá. Český trh pro ně ale není tak zajímavej. Tenkrát, když jsem začínal, tak to mělo ještě jiného majitele a já s nimi velmi úzce komunikoval. Tím, že jsem v ČR stvořil trend toho hezkýho americkýho kluka, o kterém jsem mluvil na začátku, tak jsem je oslovil, abych s nimi mohl spolupracovat, zařídili mi nějaký měsíční plat a mohl se tomu věnovat naplno.
Oni řekli, že ne, že nedělají takovéhle věci. Pak jsem se začal stávat známějším, tak jsem se dohodli na způsobu spolupráce za to, že jsem tvořil deset videí denně. To byl strašný hell, bylo toho moc, ale bavilo mě to. Teď už to má jiný majitel a už to s něma takhle nefunguje.
Jakou posloucháš hudbu, kdybychom se k ní ještě měli vrátit?
Ze všeho nejvíc miluju autotunovej pop. Takže teď, když vyšla písnička Earth od Lil Dickyho, to je přesně moje. Když je u toho hezká myšlenka, do které se můžu vcítit… hudba je o především o vciťování se.
Orientuješ se v českém rapu? S kým bys chtěl mít featuring?
Mám jednoho známého československého rapera, který mi už dlouho nabízí spolupráci. Jednou bych si taky chtěl zkusit i něco seriózního. Jsem dneska v takovém hypu, že
se okolo mě tvoří různé názory.
Tady bych se někdy možná mohl ukázat víc jako normální Adam, ale nevím, jestli je to opravdu žádoucí. Občas rád přispěju něčím, co mohou lidé doma nebo ve školách řešit, ať není zase nuda.
Videoklip k Všechno je ALRIGHT má 1,5 milionu zhlédnutí, ale taky 144 tisíc dislajků. Proč myslíš, že to tak je?
Je to úplně jednoduché. Já jsem na sociálních sítích vyrostl hrozně rychle. To je nezpochybnitelné. Ani ne rok a mělo to stovky tisíc. Někteří lidi pro to museli makat i sedm let. A přišel mladý kluk, který měl vizi a nabídl něco, co je aktuálně víc trendy. Má to všechno, co to má mít, aby to dalo velká čísla.
Není tam nic osobního, lidem je to jedno. Někdo jim řekne, ať dají dislajk a oni ho dají.
Když práce člověka baví, tak mu hodně zasáhne do osobního života, propojí se. Jaké jsou tvé zájmy, když se chceš odreagovat?
Já miluju auta. Za minulý rok jsem najezdil 140 tisíc kilometrů. Do budoucna bych se klidně mohl stát řidičem rallye, je to jeden z dětských snů. Chodíme s kamarády driftovat na jedno opuštěné letiště. Když mám depku, špatný den, tak vezmu hezké auto a jedeme mimo silnice.
Jaké jsou tvé vztahy s ostatními influencery?
Jsou lidi, se kterýma spolupracuji, je ale hodně lidí, co jsem nepoznal a do té doby, co je nepoznám, tak nevím, co si o nich mám myslet.
Tvoří zvláštní content na internetu, ale mně je jasný, že každý obsah má nějaký smysl. Chtěl bych poznat kluky z ViralBrothers, ti jsou mi sympatičtí.
Co si myslíš o reakčních kanálech?
To je prostě bulvár. Oni žijou z toho, že na to lidi koukaj, píšou komentáře a to zvyšuje algoritmy. Nedostanou žádnou pořádnou spolupráci, takže musí žít z YouTube. Kritika je v pořádku, ale jakmile se mezi lidmi začne tvořit nějaká nenávist, tak to silně odsuzuju. Vlivem negativních událostí, co jsem zažil, už nechci vidět, jak si lidi nadávají. Samozřejmě všichni ale nejsou stejní.
Na čem jako muser vyděláváš peníze?
Je to stejné jako u kohokoli jiného. Jsi veřejně známá osobnost, můžeš svůj prostor uplatnit pro reklamu. Není to můj hlavní zdroj obživy, ale živit se tím dá, pokud je člověk chytrý.
Znám ale obory, kde se dá vydělat daleko víc peněz než třeba na internetu, ale je to zábava. Můj cíl je dospět k tomu, abych vytvořil brand, který bude odlišný a bude mě živit do budoucna. Možná se to podaří, možná půjdu jiným směrem.
A kdybys nedělal tohle, tak by ses živil dál v tom elektronickém oboru?
Ano, dělal bych to víc naplno. Můj první byznys byl, když jsem opravoval iPhony. Já jsem vždycky skupoval rozbité iPhony, nakupoval součástky a pak opravoval za míň peněz než konkurence. Jezdil jsem i jako řidič Taxify, to taky moc lidí neví.
Kolik bereš za jeden post na Instagramu?
Moje cena se odvíjí od toho, kolik práce musím s příspěvkem strávit. Tabulková hodnota je 15 tisíc korun, ale standardně bývá jiná. Na svých sociálních sítích prezentuju pouze věci mně blízké, ne úplně každou blbost jako někteří. Proto nemám své sociální sítě zaspamované převážně reklamou.
A budeš mít svoji vlastní figurku?
Já přemýšlel tři roky zpátky, že by existovala figurína v mojí životní velikosti, 1:1. Tak jsem pátral, díval se, kdo to vyrábí, a když jsem se podíval na náklady, tak to bylo v řádech desítek až stovek tisíc, aby to nějak vypadalo. Jestli bude nějaká figurka, to zatím nevím.
Už jsme se o tom bavili, setkáváš se s mnoha hejty na internetu. Proč si myslíš, že to tak je?
Jsem na scéně nový a mám šílená čísla. Když udělám akci, přijde tisíc lidí. Když udělají akci ti, co mě haní, přijde pár lidí. Už to trošku přerostlo, lidí, kteří mě poznávají na ulici, je fakt hodně a někteří v sobě mají v sobě závist.
Čteš si komentáře pod videi?
Moc ne, ale u Všechno je ALRIGHT jsem udělal speciální challenge, kdy na to lidi různě odpovídali. Normálně si je nečtu a od začátku jsem k tomu takto přistupoval. Veřejný feedback už znám, vím, jak na to reagují a jak na to koukají firmy. Jsem flegmatik, když mi někdo něco řekne, tak se usměju a jdu dál, když mě někdo pochválí, tak se taky usměju a jdu dál. Jsem skromný a moc nepotřebuji.
Jaká je nejhorší věc, kterou ti kdo napsal?
To si nevzpomenu, ale nejhorší je, když někdo útočí na moji rodinu. Už od školy přemýšlím, proč jsou lidi takoví. Podle mě je to nějaká osobní nespokojenost, nějaký komplex.
Já jsem byl možná taky takový, když jsem byl mladší. Já se k lidem nechoval ani dobře ani špatně – mně byli ukradení. A asi možná, kdyby byla moje rodina špatná, tak budu taky takový. Štvalo mě, že se ostatní smějí, chodí s kamarády, že se mají líp než já. Když tohle někdo zažívá celý život, tak si to vybíjí jinde.
Co si myslíš o lidech, kteří ti říkají, že jsi gay?
Já nevím, co na to říct, jak to člověk může tušit, vědět, nebo si to prostě myslet? Ale když chce… Jen je zvláštní, že gay má přítelkyni, to nebejvá tak častý. To můžu vědět jen já a koneckonců je to úplně jedno, LGBT komunitu aktivně podporuju, znám hodně lidí z této skupiny. Ať už jsou to gayové nebo transsexuálové. Kdybych byl gay, tak co? Kde je smysl takovéhle urážky?
Co na tvou tvorbu říkají rodiče?
Jsou rádi, že něco dělám, že procházím obdobím seberealizace a nesedím doma. K hejtům mají nepochopení a mamka mi i říkala, abych byl trochu opatrnější.
Převádí se ten hejt i na ulici, do reality?
Zaregistroval jsem to několikrát, ale nikdy to nebylo tak, že by člověk přišel a řekl mi některé věci do očí. Jednou se mi dokonce stalo, že jsem potkal skupinu kluků, kteří taky tvoří na internetu, ale nemají moc dosahy a snažili se mi nadávat, aby to pak mohli sdílet na internetu.
To asi bude mít ještě nějakou dohru, tohle není legální. Řeší to mamka, nevím, jak bude postupovat.
To video jsem viděl. Šel jsi do nějakého podniku a oni ti tam nadávali…
…šel jsem to podniku a oni si to natáčeli. Je to ubohé.
Víš, co jsou to za lidi?
Kamarádi mi to pak psali a já je neznám, nerozumím tomu. Boostovat se na někom, kdo je trendy tímto způsobem, je prostě trapný.
Já ti teď nějaké přečtu nějaké komentáře a zkus mi říct, co si o nich myslíš:
„king of cringe“: Tak jo. (smích)
„Kajumi je jenom nagelovaný debil“: To je přesně to, o čem mluvím. Nemá to hlavu ani patu. Kde je ta pointa? Zaprvé gel nepoužívám, kdybychom chtěli zacházet do detailů, a jestli jsem debil – to není argument. Takoví lidi většinou nemají profilovku ani vyplněné jméno. Pokud by člověk napsal věcné argumenty, budu to brát vážně. Ale to jsem ještě neviděl.
„Prosím, paní Kajumiová... Zakažte vašemu synovi přístup na internet. Dejte mu přes tu jeho napudrovanou hubu. Buďte upřímná a řekněte mu, že je to sračka. Berte antikoncepci, jenom pro případ, že by se to mělo stát znova.“:Tohle je ten typický komentář, je to pod každým videem s každým rodičem. Nemůžeš říct něčí mámě, aby brala antikoncepci. Podobný komentář jsme s mámou četli a říkala, že ty lidi jsou šílení.
„Nerýmuje se to, nedává to smysl, to ti psala Mína, ne?“: Jak už jsem říkal – zatím nejsem zpěvák, ale uvidíme, kam vítr foukne… Je to zábava: jestli on je hudebník, nemusí to cenit, já zas nemusím cenit jeho tvorbu.
„Já už na to fakt seru. Tahle generace bude solidně v hajzlu, když vyrůstá na těhlech píčovinách. Jdu si radši pustit Green Day.“:Podle mě to napsal člověk, který je starší. Nevím, kde je problém, někomu se líbí Tokio Hotel, někomu Green Day, jinému Linkin Park…
Myslíš, že je YouTube umění?
Co dělá umělce umělcem? Je to specifický talent. Když se podíváme na české umělce, není jich mnoho, kteří by zpívali na světové úrovni. Co teda dělají? Mají nějaké kouzlo osobnosti. Lidi skrz muziku motivují, baví, mají něco, co ostatní ne.
YouTube je novodobé umění dnešní doby, myslím, že by se to tak mělo brát. Jsou tam ale i divný lidi, s divným contentem, ale u některých by se mohlo přistupovat víc umělecky.
Co říkáš na své TikTok konkurenty – například nejsledovanějšího Ondyho Mikulu?
Neznám ho osobně. Je to takový zvláštní zvláštní kluk, který začal jedna ku jedný dělat to, co jsem dělal já. Nebylo nic zvláštního, dělalo to hodně lidí na TikToku. Zničehonic se stalo, že vlivem týdne u něj přibyly statisíce lidí. To je divný, takový trošku nereálný.
Projížděl jsem jeho videa a koukal jsem, že mají nízkou aktivitu, já mám 20krát vyšší. Tak jsem začal žít v tom, že ten člověk si to prostě nakoupil. Jde to na každé sociální síti, i na TikToku a dělá to spousta influencerů, aby jejich veřejná prezentace byla zajímavější.
On má dnes přes milion, aktivita mu trochu vzrostla, protože tam má lidi ze zahraničí. Tvoří videa tak, aby zaujala tu nejmladší cílovku – sedm, osm let. Má to postavené jiným způsobem a minimálně třetina ze sledujících nakoupena není a tvoří něco, co tady nikdo jiný netvoří.
A to je taky umění?
To je taky umění, určitě. Já chápu, že dospělý člověk to nemůže brát seriózně. Ale to se nemá brát seriózně. je to zábava.
Chci se zeptat na tvou autonehodu. Proč někteří youtubeři říkali, že jsi ji způsobil ty, aniž by si to nějak ověřili?
To se asi zeptej jich. Na YouTube to vnímají děti, které si přečtou titulek u videa KAJUMI ZPŮSOBIL DOPRAVNÍ NEHODU a rázem mají jasno. Pravda je taková, že okolo té nehody, když se stala, jezdily spousty lidí. Nepočítám to, že nikdo nezastavil a nezeptal se, jestli jsme v pohodě. Trochu se tam zranil kamarád, ale nikdo nepřišel, jestli jsme v pohodě.
Já se šel hned po nehodě podívat do autobusu, jestli se někomu něco nestalo. Nikdo z těch lidí nic neudělal. Asi ze třetího auta, které stálo na semaforech, se ozvalo „haha, Kajumi, tys naboural!“. Ti lidi místo pomoci vytáhli telefon, aby si to natočili a hodili na Story. Já to pak viděl, oni mě tam označovali.
Pak jsme tam dvě hodiny vyšetřovali, neměli jsme v tom jasno. Řidič autobusu mě obviňoval, ale já jsem mohl udělat chybu. Nebyl jsem si jistý.
Pak z toho vyšlo najevo, že to nebyla tvoje chyba. Co bylo dál?
Já o tom původně nechtěl veřejně mluvit, ale když vznikala tady ta storiečka, tak mi bylo jasné, že dřív nebo později o tom někdo bude dělat videa. Proto jsem rovnou na rovinu udělal video a řekl, jak to bylo. Udělal se odhad škody a já si budu muset vybrat, jestli ho nechám opravit, nebo ho prodám jako havarované a koupím si nové.
Myslíš, že se influencerstvím dokážeš uživit i za 10 let?
Záleží na tom, jak to uchopíš. Je tady Leoš Mareš, který je tu dvacet let, furt je zajímavý, dobrý a tvoří a je to nejdražší influencer u nás. To je moje odpověď. Záleží, jestli budu chtít být influencer.
Až budu mít rodinu, tak bych nechtěl, aby moje děti dělaly to, co já. Je to moc nebezpečné. Chtěl bych, aby moje děti nebyly takhle vidět.
Proč?
Nechci aby byly součástí toho, že je někdo veřejně haní a měly z toho nějaké psychické problémy, což velmi často lidi z YouTubu mají. Jsou na tom psychicky bídně. Je to hodně těžký, zvlášť když ještě k tomu musí člověk chodit do školy a každý den poslouchat lidi okolo. Influenceři jsou snadným terčem, protože děti je řeší mezi sebou.
Neřeší politiku, malíře a tolik zpěváky, ale hlavně influencery. Dneska je sen být youtuber. Na tom není nic špatného, doba se vyvíjí, ale je potřeba výchovou říct, co patří na internet.
Jaké máš plány do budoucna?
Pokračovat v tom, co dělám, a aby mě nezměnila negativita společnosti. Vyzkoušet si nové věci a poznávat nové lidi. Jednou bych chtěl natočit s Robinem českou verzi Rychle a zběsile.
Nemáme rozpočet pět miliard, ale chtěli bychom natočil něco podobného, sehnat sponzory, kteří by do toho šli, a udělat film, který by šel do kin. Je to vzdálená budoucnost, ale bylo by to hezký.