Už 15. června budeš moci spatřit raritní podívanou.
Už za dva týdny bude veřejnosti zpřístupněna unikátní turistická atrakce. Podzemní kaolinový důl u Nevřeně na Plzeňsku je pozůstatkem těžebních prací, které zde skončily před více než 100 lety. Zbyl po nich impozantní komplex chodeb s více než 15 metrů vysokými síněmi.
Po léta se do těchto prostor lidé dostávali ilegálně průlezem betonovou skruží. Tento přístup byl ale před rokem a půl uzavřen a důl se nyní bude konečně otevírat pro veřejnost.
Mimořádná rarita přilákala i filmaře, kteří zde natáčeli pohádku Čertí brko. Jednu ze zdejších síní přestavěli na Luciferův trůnní sál.
Pro turisty bude krom přístupu do podzemního komplexu otevřena i naučná stezka. Díky elektrickému osvětlení si budou moci příchozí prohlédnout odlesky bělostného kaolinu, který se používá k výrobě porcelánu nebo jako plnivo při výrobě papíru.
Důl je vytvořený lidskou rukou a od svého založení v roce 1870 byl kopán ručně. Až postupem času, kdy se zjistilo, že kaolin obsahují i hlubší části horniny, se přešlo na hlubinnou těžbu. Vznikla transportní štola s úzkokolejkou, po níž důlní vozíky poháněla parní lokomobila. V podzemních prostorách tak člověk může obdivovat nejen impozantnost, ale také práci předků.