Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Čtvrtek 4. 6. 2020 svátek má Dalibor

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Filmy a Seriály - Pod radarem
11
Andrej Verešvársky
10. červenec 2019, 11:47
Čas čtení: 4:54
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Filmy, které nikdy nevznikly: Spider-Man 4 s Tobeym Maguierem jako nejlepší Raimiho film s tlustým Mysteriem?

Co by bylo, kdyby...?

Andrej Verešvársky
10. červenec 2019, 11:47
Čas čtení: 4:54
Filmy, které nikdy nevznikly: Spider-Man 4 s Tobeym Maguierem jako nejlepší Raimiho film s tlustým Mysteriem?
Zdroj: Sony Pictures
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
11
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Byl to Sam Raimi, režisér hororovo-komediální ságy Evil Dead, kterému můžeme ve velké míře vděčit za to, že jsou dnes komiksové filmy tak populární. Právě on přinesl na stříbrná plátna Spider-Mana, který byl vtipný, akční, dojemný, dobře zahraný a filmařsky zdařilý. Jeho trilogii většina lidí hodnotí v pořadí: skvělá dvojka, super jednička a... trochu nezdařená trojka. Málokdo však ví, že měla být i čtyřka.

 

Tobey Maguire byl dobrý Peter Parker a slušný Spidey a záporákům kraloval Alfred Molina jako Dr. Octopus, těsně před ďábelským Willemem Dafoem jako Normanem Osbornem (jehož Green Goblin měl mimochodem být mnohem blíže ke své komiksové předloze).

 

Filmy byly natolik úspěšné a oblíbené, že kromě vydláždění cesty následujícím komiksovým blockbusterům dokázaly s přehledem financovat své sequely. Včetně třetího dílu, který dokonce vydělal z celé série nejvíce. Bohužel, po premiéře si kromě tohoto prvenství vysloužil i nálepku nejhorší a nejsměšnější z celé trilogie. Než se tedy dostaneme k fascinujícímu snu jménem Spider-Man 4, řekněme si, proč tento film vlastně nikdy nevznikl.

 

Filmy, ktoré nikdy nevznikli: Najlepší Raimiho Spider-Man s tučným Mysteriom? 

Co se pokazilo?

Chyby můžeme hledat ve třetím díle, kterému mnozí vyčítají scénáristickou nekonzistentnost (chaotický třetí akt), špatně provedené scény (emo Parker) nebo příliš velký počet postav, resp. záporáků.

 

Na rozdíl od režiséra, který nikdy nechtěl mít ve filmu tři antagonisty, si producenti kromě Sandmana a druhého Goblina (Harry Osborn) vydupali i Venoma. Odůvodnili to tak, že každý film musí být ve všem „větší“ než ten předešlý a že Venom je jednou z nejoblíbenějších komiksových postav. Mohli byste argumentovat, že právě proto by si zasloužil naopak více prostoru (pokud ne rovnou vlastní film), než být „pouze“ pátým kolem u vozu — a nebyli byste jediní.

 

Režisér Raimi navíc postavě příliš nerozuměl a nechtěl pracovat na něčem, co pro něj představuje otazníky. V rozhovoru pro The Nerdist Podcast se vyjádřil o filmu negativně a bez problémů akceptoval kritiku: „Je to film, který velmi dobře nefungoval. Snažil jsem se, ale prostě jsem tím postavám nevěřil, což lidé, kteří věřili Spider-Manovi, hned viděli. Když něco režisér nemá rád, není správné, aby na tom pracoval, když to tolik lidí rádo má.“ Následně sám označil film za „strašný“.

 

Filmy, ktoré nikdy nevznikli: Najlepší Raimiho Spider-Man s tučným Mysteriom?

 

Abychom filmu nekřivdili, ve třetím Spider-Manovi je toho i mnoho dobrého a není to taková katastrofa, jak občas vyznívá. Rozhodně se to tak nejevilo během natáčení. Studia tedy odklepla rovnou i čtvrtý díl, ve kterém chtěl mít režisér (po předešlých neshodách) hlavní slovo a plnou kreativní kontrolu. Jeho vizí bylo natočit nejlepší film se Spider-Manem z celé série. Dokonce kolovaly zvěsti, že čtyřka měla být začátkem druhé trilogie, která by končila šestým dílem, což se později ukázalo jako nepravdivé.

 

Kdo by si v tom zahrál?

Raimi se tedy pustil vedle dokončování třetího dílu do práce na čtyřce. Začal spolupracovat se scenáristou Jamesem Vanderbiltem, který napsal například Zodiaca. Vrátit se samozřejmě měl kompletní herecký ansámbl z předešlých dílů. Zajímavou byla volba záporáka. Raimiho už déle fascinoval Vulture, kterého bral jako komplexní postavu s množstvím zajímavých rysů. Plánoval ho představit už ve třetím díle s tváří Bena Kingsleyho, pro dalšího záporáka se však už nenašlo místo. Roli okřídleného starce tedy nabídl fantastickému Johnu Malkovichi. 

Filmy, ktoré nikdy nevznikli: Najlepší Raimiho Spider-Man s tučným Mysteriom?

 

Objevit se měla i Felicia Hardy, kterou z komiksů známe jako Black Cat. Ztvárnit ji měla Anne Hathaway a hovořilo se, že ve filmu měla ve skutečnosti hrát parťačku Vultura — Vulturess. Raimi však později tyto drby popřel a potvrdil, že Hathaway by skutečně měla hrát Black Cat a měla mít se Spideym romantický vztah. Herečka si ale nakonec zahrála konkurenční kočku v Nolanovu filmu The Dark Knight Rises.

 

Do filmu však opět začali kecat producenti, ale i studia, kterým se obsazení nezdálo dostatečně lákavé. Chtěli mít ve filmu Lizarda, jehož lidské alter-ego, profesor Curt Connors, se objevilo ve druhé a třetí části v podání herce Dylana Bakera. Raimi zažíval nepříjemné déjà vu. Navíc nebyl spokojen ani se scénářem, protože nedosahoval kvalit, které si stanovil.

 

Lizard concept art k Spider-Man 2

 

Nakonec se tedy se studii rozešel – překvapivě v dobrém, jak popisuje: „Skutečně to byl přátelský a nedramatický rozchod. Bylo to vlastně o tom, že jsme měli deadline a já nedokázal příběh dokončit tak, abych s ním byl spokojen. Ze Spider-Mana 3 jsem byl velmi nešťastný a chtěl jsem, aby byl Spider-Man 4 nejlepším filmem série. Ale kvůli vlastním selháním jsem nedokázal dokončit scénář včas.“

  

O čem to mělo byť?

O ději toho nevíme příliš mnoho. Během procesu psaní scénáře byl najat storyboard umělec Jeffrey Henderson, který v následujících letech vydal několik concept artů, které nám děj a atmosféru filmu trochu přibližují.

 

Film měl začít montáží scén, v nichž Spider-Man zatýká různé druhořadé záporáky. Mluvilo se o Shockerovi, Prowlerovi, Rhinovi v oldschool kostýmu či dokonce Stilt Manovi, který je k smíchu i v komiksech. Objevit se měl tlustý Mysterio, kterého měl Spidey přivést na policejní stanici. Toho si měl mimochodem zahrát Raimiho oblíbenec Bruce Campbell, který měl malé cameo v každém z trojice předchozích dílů.

 

 

Filmy, ktoré nikdy nevznikli: Najlepší Raimiho Spider-Man s tučným Mysteriom?Filmy, ktoré nikdy nevznikli: Najlepší Raimiho Spider-Man s tučným Mysteriom?

 

V tom momentě měl na scénu přijít Vulture, kterého chtěl Raimi představit jako „nejsilnějšího záporáka, proti němuž Spidey stál“, a zbořit tak představu, že je to jen dědeček v kostýmu (což se nakonec podařilo Michaelu Keatonovi v Spider-Man: Homecoming). V úvodní bitvě, v níž Spidey s Vulturem bojoval na zemi i ve vzduchu a pomáhal si, čím se dalo, předvede Vulture svou dominanci a Spider-Mana téměř zabije. A tady... naše informace bohužel končí.

 

Zbytek příběhu můžeme pouze předpokládat. Konec třetího dílu naznačil, že Peter a Mary Jane budou muset na svém vztahu zapracovat, do čehož by se mohla zamíchat právě Black Cat. Také mohla Petrem otřást smrt jeho nejlepšího přítele, Harryho Osborna. Čistě teoreticky by do děje mohl zasáhnout i zmíněný Lizard, resp. Curt Connors. Přece jen, byla by škoda, kdyby tato vedlejší postava neukončila svůj dramatický vývoj.

 

Pár dalších koncept artů ze souboje Vultura a Spideyho, Mysteriovo zatčení či Parkerova osobního života můžete najít na stránkách zmíněného umělce

 

Filmy, ktoré nikdy nevznikli: Najlepší Raimiho Spider-Man s tučným Mysteriom?

 

Zajímavostí bylo, že už během příprav Spider-Mana 4 navrhla studia Raimimu, aby projekt zrebootoval. Proto nebylo vůbec překvapením, když jen několik hodin po oficiálním oznámení, že Spider-Man 4 končí, studio Sony druhým dechem dodalo, že James Vanderbilt (který na čtyřce s Raimim pracoval jako scenárista) dokončil scénář k rebootu s názvem The Amazing Spider-Man. Což mohla být pravda, ale také nemusela.

 

Na to, aby si studio Sony ponechalo práva k postavě oblíbeného pavouka, však muselo každých pár let vydat film, jinak by Spidey přešel zpět k Marvelu. A tak přece jen vznikl The Amazing Spider-Man. Jak již víme, reboot s Andrew Garfieldem nebyl špatný a objevil se v něm i dlouho diskutovaný Lizard. Jeho pokračování však slova chvály nepatří, neboť se jedná o jeden z těch komiksových filmů, o kterých se raději nemluví. Jamie Foxx jako Electro nás ve snech straší dodnes.

 

Filmy, ktoré nikdy nevznikli: Najlepší Raimiho Spider-Man s tučným Mysteriom?

 

Po ambiciózní, ale nahraditelné dvojce (opravdu se studia s tím počtem záporáků neuměla poučit?) dostal Garfield padáka (i když asi kvůli úplně jiné záležitosti) a my můžeme být rádi, že trojka nikdy nevznikla. V ní měl totiž Peter vynalézt jakési sérum na oživení lidi a přivést zpět kapitána Staceyho i Gwen Stacy, z níž se měla stát jakási verze Spider-Gwen.

 

Nakonec je nejoblíbenějším Spidey Tom Holland, který je stejně přesvědčivý jako student Peter Parker i jako hláškující superhrdina v kostýmu. Pokud vás o tom nepřesvědčilo Homecoming, možná vás nadchne Far From Home, které u nás v recenzi dostalo slušné hodnocení. Takže všechno je asi jak má být. Přesto si dodnes fanoušci Sama Raimiho přejí, aby čtvrtý díl přece jen vznikl. A nás také fascinuje otázka, co by bylo, kdyby? Příště například o... Batmanovi?

 

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Zdroj: Collider.com, Screenrant.comNáhledový obrázek: Sony Pictures Tagy: sam raimi, Zrušené filmy, Spider-Man 4
Ohodnoť článek
32
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.