Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
14. července 2019 11:43
Čas čtení 0:00
Ondřej Jarůšek

Český šachista byl přistižen, jak podvádí na záchodě s telefonem v ruce. Musel ukončit kariéru

ZAJÍMAVOSTI
Uložit Uložené

Česko se ve světě nepředvedlo v nejlepším světle. Domácí šachista Igor Rausis byl totiž přistižen, jak podvádí.

Podvádět se nevyplácí. Na vlastní kůži se o tom přesvědčil český šachista Igor Rausis, který byl až doteď řazen k nejlepším domácím hráčům. Během čtvrtečního večera na turnaji ve Štrasburku byl totiž přistižen rozhodčími na toaletě s mobilním telefonem v ruce, jak s pomocí chytrého zařízení analyzuje svoji právě rozehranou partii, informuje server Chess24.

Osmapadesátiletý velmistr s lotyšsko-ukrajinskými kořeny zaznamenal zejména v posledních pár letech tak obrovské výkonností zlepšení, že se v tomto směru stal světovým unikátem. V oficiálním žebříčku FIDE (Mezinárodní šachová federace) se dokonce dostal na 40. místo celosvětově, v rámci Česka byl druhým nejlepším hráčem za Davidem Navarou. 

Právě toto raketové zlepšení mělo být podle serveru Lidovky důvodem, proč začal být Rausis brzy podezírán z podvádění. Už v roce 2017 byl proto prošetřován nejen českými rozhodčími, ale i rozhodčími z FIDE. Důkazy pro jeho údajné podvádění se však nenašly. Tedy až doteď.


O spekulovaném podvádění již v tuto chvíli nemůže být sporu, neboť na nedávném turnaji ve Francii se jej podařilo natočit kamerou přímo „při činu“. Samotný Rausis v tu chvíli věděl, že nemá smysl zapírat„Bohužel, nemám žádnou zbraň na svou obranu. Ve čtvrtek večer jsem byl záběrem kamery přistižen, jak držím v ruce telefon během rozehrané hry. Nyní zaplatím nejvyšší cenu za porušení šachových pravidel,“ řekl chycený šachista.

„Podezření na podvádění pana Rausise už jsme měli dlouho, to zlepšení bylo dost nevšední. Dosud byl kontrolován vždy negativně, takže jsme nemohli nic dělat. Teď jsme proto rádi a cítíme zadostiučinění, že se jeho podvod prokázal,“ uvedl pro Lidovky předseda ŠSČR (Šachový svaz České republiky) Viktor Novotný.

Samotný Rausis slíbil, že ukončuje kariéru a pořadatelům turnaje se omluvil. „Vím, že mě teď čeká tvrdý trest. Lituji toho, co jsem udělal. Dostanu nejspíš doživotní trest zákazu činnosti, naprosto jsem si poničil své jméno a zničil jsem také důvěru všech svých kolegů a přátel,“ dodává.

Pořízený záběr, který zachycuje Rausise podvádět na záchodě

Český šachista byl přistižen, jak podvádí na záchodě s telefonem v ruce. Musel ukončit kariéru
Zdroj: pixabay.com
Domů
Sdílet
Diskuse