Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Obálky plné peněz nebo převody na zahraniční bankovní účty jsou dnes běžnou záležitostí i u českých resellerů.
Pokud máš dobré kontakty, ve světě resellingu je možné všechno. U populárních releasů tenisek sice jde o setiny a prodejci limitují množství objednaného zboží jen jedním párem na zákazníka, aby mělo více lidí možnost koupit takové kousky, ale pravidla se dají vždy obejít. Právě od toho je přece resell mafie.
Článek slouží výhradně k edukativním účelům a nenavádí k neetické nebo trestné činnosti.
Rok 2019 byl z hlediska releasů tenisek velmi bohatý a bohatí jsou i lidé, kterým se podařilo koupit ty správné modely. V určitých případech se totiž pohybuje čistý zisk na jednom páru i ve výši 25 tisíc korun a ti, kteří doma mají tenisky Air Jordan 1 Travis Scott nebo Off-White x Air Force 1 MCA vědí, o čem mluvím.
Podpultový prodej je v obchodech s teniskami bohužel běžnou praxí a příběhy o tom, jak si zaměstnanci mezi sebou rozdávají tenisky ještě před jejich releasem jsou jednoznačně založeny na pravdě. Rovněž se často stává i to, že za prodejnou zaparkuje reseller, otevře kufr svého auta a zaměstnanci mu za menší úplatek prodají desítky párů určitých tenisek, i když měly být původně limitovány pouze jedním párem na zákazníka.
V tomto článku se dozvíš:
Co je to backdoor;
zda berou úplatky i zaměstnanci prodejen Queens nebo Footshop;
kolik tenisek prodávají známé obchody podpultově;
jaké úplatky berou zaměstnanci v obchodech s teniskami;
jak řeší vedení těchto obchodů chování svých zaměstnanců.
Nejčastějším případem, jak se lidé dokáží dostat např. k 50 párům určitých tenisek najednou, bývají rodinné vztahy. Pokud máš tedy sourozence, bratrance nebo velmi dobrého kamaráda, který pracuje již delší dobu v obchodě s teniskami a ví, jak to tam chodí, pravděpodobně by měl vědět i to, jak ti podobný obchod zprostředkovat.
Záleží ale také na tom, jak velká je daná prodejna. Na téma podpultové prodeje a backdoor jsme si tak opět promluvili s resellerem, který si přál, aby jeho identita zůstala skrytá a pro účely tohoto článku tak bude vystupovat pod přezdívkou MQS.
U domácích prodejců jako Queens, Footshop nebo The Streets by si 50 párů, které odešly zadním vchodem, určitě někdo všiml, ale v zahraničí se podobné množství backdooruje běžně. Pokud se někomu podaří od jednoho prodejce získat 50 párů najednou, pravděpodobně to nebyl jediný podpultový prodej daného releasu, a tím pádem musel mít obchod dostupných alespoň 500 párů.
Kteří prodejci berou nejvíce úplatků?
Stránky jako Dover Street Market, KITH nebo Hanon jsou rájem pro backdoor. Z KITH bere na 1OO % reseller twojayskicks, což osobně potvrdil v jedné skupině. Z tenisek adidas Yeezy Boost 700 dostal tuším 100 párů najednou. KITH se sice snaží proti podobným věcem bojovat, ale backdoorů z jejich prodejen je stále více, čili jim to asi moc nevychází. Jedna z největších afér se však týkala obchodu Dover Street Market, když měli ohlášených 6O párů tenisek adidas Futurecraft 4D Daniel Arshia a do prodeje se dostaly jen 4 páry. Časem se ale na všechno zapomene a pokračuje se ve starých kolejích.
Jeden člen skupiny Pyrates objednal 3OO párů tenisek Nike x Off-White Blazer ze stránky Footpatrol. Museli mu je dovézt v kamionu.
Lidé jako Ronnie Fiege jistě vědí, jaké počty tenisek dostávají jejich prodejny. Myslíš si, že podobnou aktivitu ve své firmě tolerují, nebo to jen dokáží zaměstnanci skrýt tak, aby se o tom šéf nedozvěděl?
Pokud již zmiňuješ Ronnieho Fiega, lidé z vyšších pozic jeho firmy prodávají skupinám na Discordia odkazy na tenisky z jejich stránky ještě před releasem za zhruba 25 tisíc korun. Korupce na stránce KITH není žádnou novinkou. Pokud se dostaneš přes známosti k zmíněným lidem z vedení, můžeš si od nich rovnou požádat o ceník podobných informací.
Na veřejnosti to samozřejmě všichni zúčastnění popírají; dokonce mají i svůj „anti-bot tým“, který toho většinou moc neopraví. Myslím si ale, že Ronnie o tomto všem asi neví. Pokud má tvůj obchod čtyři obrovské pobočky a prodává stovky tenisek každou minutu, asi se to ani nedá všechno kontrolovat.
Zaměstnanci stránky END. jsou zase známí tím, že prodávají tenisky na eBay. Vedení je přistihlo asi třikrát a vypadá to tak, že už nad tím jen mává rukou. Pokud se nemýlím, tak spousta hype tenisek jako např. Air Max 1/97 Sean Wotherspoon, které dostává Queens od Nike, klesají zejména kvůli tomu, že Queens má v rámci backdoor špatnou historii.
Zakladatelka a majitelka prodejen Queens, Lenka Ondruchová se na téma backdoor vyjádřila následovně:„S backdoorem jsme se v Queensu bohužel v minulosti setkali. Takové jednání u našich zaměstnanců netolerujeme a interní pravidla jsme nastavili tak, aby se to neopakovalo.“Jejich vztah se značkou Nike však podle jejích slov vůbec není negativně ovlivněn podobnými záležitostmi:„To jsou spekulace, které se nezakládají na pravdě. Od loňského roku jsme členem Nike NBHD a dostáváme větší množství limitovaných tenisek než kdy dřív.“
O vyjádření na téma backdoor u svých distributorů jsme žádali i zástupce značky Nike v České republice, ale bohužel jsme nedostali odpověď.
Já se orientuji spíše na online, ale několik párů tenisek Yeezy z Footshopu najednou se mi už podařilo dostat. Ještě vím i o jednom nejmenovaném zaměstnanci této prodejny, který si před pár lety udělal během pracovní doby menší přestávku, aby backdooroval 10 párů tenisek. Myslím si ale, že ve Footshopu se ani větší čísla „zadním vchodem“ nepohybují.
Pokud by Footshop prodával tenisky Yeezy přes e-shop, určitě bych koupil alespoň 50 párů.
Jak pak zaměstnanci podobné prodeje skrývají před vedením?
Běžně si to nablokujú přes sebe a zaplatí v hotovosti nebo vytvoří falešné objednávky na osobní odběr v prodejně, hodí peníze do kasy a rovnou je označí za vyřešené. Nevím, jak to přesně funguje u releasů Yeezy, ale pravděpodobně se to stále dá. V minulosti, kdy fungovaly tyto releasy raffle systémem přes QR kódy, si Footshop nehlídal, kdo se registruje a nekontroloval ani polohu, ze které byl odeslán ticket do rafflu. Tím pádem jsi mohl koupit najednou několik párů, což byl přesně můj případ.
Peter Hajduček, zakladatel a CEO Footshopu se na toto téma vyjádřil následovně:„Footshop nikdy neřešil takovou kauzu. Bylo hodně resellerů, kteří byli ochotni zaplatit více a nakoupit tak ve větších množstvích. Díky našim interním pravidlům a pracovní morálce zaměstnanců jsme tomuto ale čelit nemuseli. Jediné, s čím jsme se setkali, jsou zlé jazyky, které tvrdily, že ve Footshop se jim podařilo systém obejít a nakoupit bez dodržení pravidel releasů.“
Podle jeho slov je celý proces prodeje chráněn ve více stupních:„Prvním opatřením, které se děje už při výběrovém řízení, je důvěra. Na ní je postaven pracovní vztah napříč všemi pozicemi. Druhým opatřením jsou systémy prodeje, ať už raffle nebo first come-first served. V obou případech může zákazník koupit pouze jeden pár, platit lze pouze platební kartou a zaměstnanci kontrolují jméno na kartě se jménem na občanském průkazu. Důležité je zmínit, že tenisky, kterých se týkají tato opatření, je možné nablokovat a prodat pouze během plánovaného releasu. V opačném případě by prodej přes náš systém neprošel.“
Tato situace se ale komplikuje v případě spuštění prodeje populárních modelů tenisek on-line, které se vyprodají během pár vteřin. Většinou to tedy funguje tak, že na e-shop se nahodí přesný počet párů, které daný prodejce dostal a se svým dodavatelem má dohodnutý jejich prodej.
Zaměstnanci pak jako součást své pracovní náplně musí všechny objednávky protřídit a zkontrolovat, zda byly adresy zákazníků vyplněny správně nebo zda jejich platby proběhly v pořádku.
Při tomto procesu tak mají zaměstnanci příležitost vymazat určité objednávky a nahradit je svými údaji. Nečekané e-maily o zrušení tvé objednávky jsou běžnou součástí dnešního nakupování hype módy a dokud od prodejce nedostaneš potvrzení o tom, že tvá zásilka byla vyexpedována, v podstatě si nemůžeš být ničím jistý.
Jeden z mnoha e-mailů o zrušení objednávky, které bez udání důvodu odesílá značka Supreme.
Co dělají reselleři v případě, že se jim podaří přes backdoor sehnat 50 párů tenisek?
Lidé, kteří kupují podobné množství tenisek, mají buď vlastní obchod s oblečením, kde mohou tenisky prodávat jednotlivě nebo prodávají všechny páry v jednom balíku jiným resellerům, takzvaně v bulku. Retroshoparis patří v rámci komunity mezi ty nejvíce zaběhlé a dokáže si vybavit backdoor téměř ze všech dobrých obchodů na světě.
Ty obchody už musí mít radost z toho, když jim napíše. Off-White x Nike se prodávají hlavně v bulku, ale Yeezy jsou pro resell obchody ideál na jednotlivý prodej. Aniž bys měl dohodnutého kupce nebo vlastní obchod se však podobné množství ani nevyplatí kupovat. Nové tenisky totiž vycházejí každý týden a investovat 500 000 Kč do tenisek, které budeš prodávat ještě půl roku, určitě není tím nejlepším nápadem.
V jakých částkách se pohybují úplatky pro zaměstnance? Řekněme, že bych chtěl koupit zmíněných 50 párů tenisek Yeezy.
Z vlastní zkušenosti mohu říci, že za jeden pár zaplatíš cca 20-30 % nad retail. Kromě toho se platí samozřejmě i menší úplatek člověku, který ti to vybavil. Tomu zaplatíš také 10-20 %. Jeden pár tenisek Yeezy tě tak přes backdoor stojí zhruba 7–8 tisíc korun.
Pokud bys ale neměl správné kontakty na backdoor, stále existují i jiné způsoby, jak se dostat k zmiňovaným 50 párům. Jedním z nejjednodušších je taktika, při které se domluvíš se všemi svými kámoši, kteří by jinak o podobné věci neměli zájem, každému dáš do ruky peníze na tenisky plus malý tuzér a vystojí za tebe řadu. To je samozřejmě možné pouze v případě releasů first come-first served, protože prodejci už takové metody dávno prohlédli a často dělají losování o možnost koupit si daný pár tenisek.