Pět trestů smrti bude vykonáno mezi prosincem letošního a lednem příštího roku.
Federální vláda Spojených států podle vyjádření ministerstva spravedlnosti po 16leté pauze znovu obnoví trest smrti, jak informuje BBC. Generální prokurátor William Barr ve svém vyjádření uvedl, že pověřil Vězeňskou službu, aby vykonala popravu pěti vězňů. Tito vězni jsou podle Barra usvědčeni z vražd či znásilnění dětí a seniorů. Popravy budou provedeny v prosinci tohoto roku a v lednu toho příštího.
„Během administrace obou politických stran vykonávalo ministerstvo spravedlnosti trest smrti proti těm nejhorším zločincům“, uvedl Barr ve svém prohlášení. „Ministerstvo spravedlnosti se tak snaží zachovat právní stát – navíc dlužíme obětem a jejich rodinám, aby byl rozsudek vykonán,“ doplnil.
Toto prohlášení tak ruší dosavadní neformální moratorium na trest smrti, které bylo zavedeno po popravě Louise Jonese Jr., 53letého veterána z Války v Zálivu, jenž byl odsouzen za únos a vraždu 19leté vojačky Tracie Joy McBride.
Trest smrti byl na federální a státní úrovni prohlášen za nezákonný podle rozhodnutí Nejvyššího soudu z roku 1972. V roce 1988 byl však znovu zaveden. Podle dat, které shromáždilo Death Penalty Information Center bylo mezi lety 1988 a 2018 odsouzeno k trestu smrti 78 vězňů, avšak pouze tři byly reálně popraveni. V současné době čeká na vykonání svého trestu smrti 62 vězňů.
Prokurátor Barr pověřil Vězeňskou službu k přijetí dodatku, který jí umožňuje k těmto popravám použít jedinou drogu – Pentobarbitum. Ta se bude používat místo procedury obsahující tří drog, jak bylo zvykem u během dřívějších výkonů trestů smrti. Pentobarbital je velmi účinné sedativum, které zpomalí nervový systém až do bodu, kdy nastává smrt.
Jak informovala deník New York Times trest smrti bude vykonán například na odsouzeném Alfredu Bourgeoisovi, který zneužíval a poté zavražil svojí vlastní 2letou dceru, Dustinu Lee Honkenovi, který zabil pět lidí včetně dvou dětí či Daniel Lee Lewis, který zavraždil tříčlennou rodinu včetně 8leté dívky.
Trest smrti v některých státech kvůli vleklým procesům, praktickým překážkám a také odporu veřejnosti téměž nepoužíván. To se Trumpova administrace nyní snaží změnit, a to navzdory tomu, že například složení smrtelné injekce stále zůstává problematické.
Od roku 2016, kdy byla podle výzkumu Pew Research Center mezi veřejností podpora trestu smrti nejnižší za posledních 40 let, čísla lehce stoupla směrem k jeho schvalování. Podle výzkumu 63 % veřejnosti míní, že je v některých případech trest smrti morálně odůvodnitelný, avšak 71 % respondentů také tvrdí, že existuje reálně riziko, že k němu bude odsouzen nevinný člověk. Navíc 61 % Američanů se domnívá, že trest smrti výrazně neodrazuje od páchání zločinů.