Dnes si připomínáme smutné výročí.
Ve středu uběhlo 51 let od vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Armády pěti zemí obsadily území svého spojence, zastavily demokratizaci poměrů a uvrhly náš národ na dalších dvacet let do okovů normalizace. Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky zabrala Československo v řádu hodin. Přijela na podnět zvacího dopisu zaslaného několika konzervativními československými politiky.
Dne 21. srpna 1968 překročilo naše hranice 500 000 mužů, 6300 tanků a 800 letadel. Předsednictvo ÚV KSČ sice přijalo odsuzující stanovisko, ale československá armáda proti okupantům takřka v podstatě vůbec nezasáhla. To, co ale Sověté nepředpokládali, byl silný odpor ze strany veřejnosti. Ta vyšla do ulic, protestovala, ničila vojenskou techniku okupantů a byla ochotna položit život ve snaze ochránit svoji republiku od cizích živlů.
V průběhu prvního týdne docházelo k masovým protestům, média po dlouhé době mohla informovat pravdivě a svobodně. Úsilí československé veřejnosti zabránit okupaci bylo minimálně signálem pro západní svět, že ne každý člověk z východního bloku sympatizuje se sovětským stylem vládnutí.
Střety civilistů s okupanty nakonec vyústily ve 137 mrtvých a 500 zraněných na straně Čechoslováků a 106 mrtvých na straně okupantů (z toho jich 84 zemřelo při dopravních nehodách). Ruka Sověta byla ale příliš silná, reformní představitelé KSČ byli odstaveni od moci a do země české a slovenské nastoupila normalizace. Vojska SSSR zůstala na našem území až do roku 1991.