Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Na poslední říjen roku 1997 neradi vzpomínají dva zaměstnanci pošty, kteří kvůli jedné chybě nesou zodpovědnost za největší loupež v historii působení České pošty.
Dnes se v rámci našeho cyklu o velkých kriminálních činech 90. let přeneseme zpět do 31. října 1997. Tehdy kolem 21. hodiny přepočítávali v dejvické pobočce České pošty její dva zaměstnanci, Karel Molodčenko a Helena Baudyšová, peněžní obnos z trezoru. Otevřeli si k tomu okno ve druhém patře, jelikož byl ten večer obzvlášť teplý. To však nejspíš ještě netušili, že rozhodnutí nechat okno otevřené, navždy změní jejich životy.
Zaměstnanci dělali svou práci a zřejmě kompletně zabráni do počítání ignorovali fakt, že před budovou pošty na Kafkově ulici zaparkovala nákladní Avia s plachtou, která měla vyříznutý otvor ve vrchní části. Z něj se vysunul žebřík, po němž vystoupali tři maskovaní a ozbrojení muži. Následovala akce.
Lupiči vtrhli dovnitř. I přes moment překvapení se Molodčenko zorientoval a postavil se zlodějům na odpor. Proti ozbrojeným mužům však neměl šanci. „Pachatelé skočili do silného zářivkového světla. Jeden z nich mě strhl k zemi, spoutal mi ruce a dal mi na hlavu tašku. Ten druhý kolegu praštil tak, že začal naříkat. Po několika minutách nářek ustal a já jsem myslela, že je mrtvý," vypověděla tehdy u soudu Baudyšová, co viděla na vlastní oči.
V momentě, kdy nebylo pracovníků, kteří by mohli s loupeží něco udělat, jali se lupiči posbírat obsah otevřeného trezoru. Dvacet osm a půl milionu korun si tehdy odnesli v připravených taškách. Z místa činu skočili dolů na plachtu dodávky a následně se ztratili v připraveném osobním autě, které na ně čekalo. Dodávka zůstala na místě.
Podobně, avšak ve starším vydání, mohla vypadat dodávka zlodějů.
Dva měsíce trvalo, než policie zadržela tři podezřelé muže. Na stopu je přivedla výše zmíněná dodávka, podezřelí totiž pracovali ve firmě, odkud auto pocházelo. Peníze u nich ale nenašli.
Např.:
30-dňová výzva s ChatGPT od Jazykového mentoringu ZDARMA
, Zľava 300 EUR na laserovú operáciu v Excimer
nebo Celodenný Skipas v PARK SNOW Donovaly ZDARMA
Top 5 největších loupeží v ČR (Zdroj: securityblog.cz)
Částka
Pachatel
Rok
Místo
Čin
Více než 500 milionů korun
František Procházka
2007
Praha 3, Žižkov
Pachatel ukradl s komplicem hotovost firmě G4S Cash Services, u které pracoval. Nebyl dopaden
154 milionů korun
Berdychův gang
2002
Praha 6, Evropská třída
Ozbrojená skupina přepadla vůz bezpečností služby Citibank v oblečení policejních zásahových jednotek. Obviněni byli členové tzv. Berdychova gangu
77 milionů korun
Skupina pachatelů
2006
Slavkov u Brna
Ozbrojená skupina přepadla vůz bezpečností služby. Nikdo nebyl obviněn ani dopaden
74 milionů korun
Nejspíše posádka vozu bezpečnostní agentury
2008
Hořice
Pracovníci, kteří prováděli transport, uvedli, že je nejspíše přepadla posádka auta bezpečnostní agentury Fénix. Obviněn byl však transport peněz
37 milionů korun
Bývalí zaměstnanci transportní agentury
2006
Jindřichův Hradec
Peníze byly odcizeny při transportu banky bývalými pracovníky bezpečnostní agentury, kteří byli odsouzeni za zpronevěru
Zproštěni obvinění
Soud se zadrženými se konal v roce 2002. Všichni tři svou vinu odmítli. Alibi jim potvrdili jejich rodinní příslušníci, kteří uvedli, že byli v inkriminovaný čas s nimi. A přestože se to nejen policii, nejvyšší státní zástupkyni, ani tehdejšímu ministru spravedlnosti Pavlu Rychetskému, jak uvedly Lidovky, nelíbilo, jelikož byli o jejich vině přesvědčeni, museli si vyslechnout jasný verdikt soudu: osvobozeni pro nedostatek důkazů.
Nic na tom nezměnilo ani následné dovolání žalující strany. Soudu byly totiž jako důkaz předloženy pachové stopy z dodávky, které za normálních podmínek slouží jako doplňující důkazy, nikoli usvědčující. Ani výpověď korunní svědkyně tehdy soudkyni nepřesvědčila, jelikož dokazování prý nebylo dostatečné. Při něm totiž svědkyně vybírala pouze ze tří fotografií, což bylo pto usvědčení pachatelů málo.
Trojice obžalovaných byla následně zproštěna obvinění ve všech soudních instancích. Pachatelé tak nebyli nikdy dopadeni. A vypadá to, že už nejspíš nikdy nebudou. „Případ byl po patnácti letech promlčen,“ sdělil totiž Novinkám v roce 2017 po dvaceti letech od zločinu mluvčí pražské policie Jan Daněk.
Zatýkání se nekonalo.
Vinní poškození
Kam se tedy poděly ukradené peníze a kdo uhradí veškerou škodu? Na první otázku odpověď nejspíš nenajdeme, druhou vyřešily soudy. Částečnými viníky se totiž stali dnes už bývalí zaměstnanci České pošty Molodčenko s Baudyšovou kvůli nedodržení bezpečnostních pravidel při přepočítávání peněz.
Jednalo se o otevřený trezor, který má být během přepočtu uzavřen, druhým prohřeškem byla absence alarmu, jenž mají mít zaměstnanci při této příležitosti na krku. Česká pošta tvrdila, že nedodržením pravidel dvojice prakticky umožnila lupičům zločin provést. Státní podnik tehdy požadoval zaplacení 25 milionů korun, soud však „zmírnil” výši částky na milion korun včetně úroku z prodlení, který činil sto tisíc ročně.
Nejvyšší soud verdikt oficiálně potvrdil až v roce 2014. Dvojici bývalých zaměstnanců tak nezbývalo nic jiného než platit. Helena Baudyšová kvůli prodlevám tedy uhradila exekutorovi 2,9 milionu korun. Kvůli průtahům soudního řízení žádala ministerstvo spravedlnosti o odškodné ve výši milionu korun, vyhověno jí však nebylo. Resort jí už předtím totiž vyplatil 173 tisíc. Karel Molodčenko prý uhradil pouze mizivou část. Podle Lidovek se prý dokonce spekulovalo, že by Molodčenko mohl být komplicem zlodějů. Nic takového se však neprokázalo.
V dnešní době se nám tento případ může zdát bizarní, skoro jako vystřižený z přebujelé fantazie béčkového režiséra. V České republice to ale nebyl –v divokém a uvolněném režimu – příběh ojedinělý. Pokud vás zajímají kriminální případy z 90. let, dočtete se o nich v našem seriálu.