Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Prošli jsme se centrem Prahy jen pár hodin po zavedení vyhlášky o buskingu. Ta ukončila možnost výdělků všem, kteří se převlékali do rozměrných a dle magistrátu nevkusných kostýmů, které nemají žádný umělecký smysl.
V centru Prahy začala v úterý platit vyhláška o buskingu, která zakázala vystupování pand, ledních medvědů, krtků a dalších kostýmů, které podle magistrátu narušovaly vzhled historické části metropole. Ten, kdo vyhlášku poruší, může dostat pokutu až 10 tisíc korun. Ulice kontroluje městská policie jak přímo v terénu, tak v rámci kamerového systému.
I když se téměř všichni performeři, kteří na Staroměstském náměstí obvykle vystupují, na místě neobjevili, jen pár hodin po začátku platnosti dostal jako první pokutu muž v převleku za Mickey Mouse. Vystupování i přes zákaz ho stálo tisíc korun s tím, že musel okamžitě přerušit svou činnost. Byla s ním podle policie velmi těžká domluva.
„Pandy, gorila, Mickey Mouse, to všechno je organizované z ciziny. Někdo je do toho oblékne, dá jim jenom nějaké informace, kde se mají pohybovat, ale mnohdy jim neřeknou, že je něco zakázáno,“ řekl pro Českou televizi šéf pražských strážníků Miroslav Stejskal.
Výtce ze strany strážníků se neubránil ani hudebník, který si v centru vydělává hraním na sklenice. „Nevytvářím žádný busking, já si podle vás nesmím na Staroměstském náměstí dotočit svůj videoklip?“ bránil se. Pokutu nezaplatil a tak ho čeká správní řízení.
Na místě se objevila pouze jedna plyšová panda a to v náručí reportéra Eugena Kukly. „Jistě si pamatujete, že tu bylo až osm pand. Zdá se, že magistrát je mocný a že to mnohaměsíční úsilí se alespoň první den dočkalo úspěchu,“ poukázal ve svém videu, které na místě točil.
Vyhláška sice nezahrnuje Karlův most (na ten platí speciální podmínky), ale mimo jeho oblasti ano. To se stalo osudným mužům v převleku za smrťáka a šaška, kteří „performovali“ v Mostecké ulici. Také porušovali vyhlášku, hlídka se v těchto případech rozhodla vyřešit situaci domluvou.
Skupina lidí, kteří organizovali plyšové maskoty v centru byla ruskojazyčná a s novináři se odmítala bavit. Za fotku, kterou si s nimi udělali turisté, vybírali peníze. Před časem promluvil ve veřejném facebookovém příspěvku i jeden Čech, který se rozhodl vydělávat si právě tímto způsobem.
Nebavila ho jeho stávající práce a rozhodl se zkusit trochu volnější způsob obživy, půjčil si proto svůj první kostým Shreka. Ten byl ale roztrhaný, navíc performovat v těžkém kostýmu a s maskou na hlavě v letních vedrech pro něj nebylo vůbec jednoduché. „Po třech hodinách jsem zkontroloval kasičku. Bylo tam pohádkových 1800 korun,“ napsal v příspěvku. Tak rychlý výdělek ho začal zajímat.
Napadlo ho odejít z práce a zainvestovat do velkého kostýmu medvěda. Jak jsme informovali ve velké reportáži o tomto druhu byznysu v centru Prahy, na serveru Aliexpress jsou k dispozici kostýmy pand a polárních medvědů různého zpracování a velikostí. Ty největší, třímetrové, vyjdou v přepočtu zhruba na 12 tisíc korun.
„Výdělky byly slušné, ale po třech dnech necítíte a zároveň cítíte nohy i záda. Co se týče ohrožení mohou vás okrást, propíchnout, utrhnout vám ruku, zničit vás nebo kostým,“ uvedl muž. V zimě kostým prodal, přičemž podotkl, že tato skupina medvědů byla organizovaná.
„Je to poměrně uzavřená komunita. O tom, jak to funguje, se moc nemluví. (...) Ulice má svoje pravidla a zákonitosti. Pokud nectíte pravidla a zákonitosti, mohou se z přátel stát nepřátelé,“odpověděl na žádost o vyjádření redakci REFRESHERu.
Půjde obejít vyhlášku?
I když mají plyšoví performeři od úterka již zákaz, je možné, že své výdělky budou chtít obhájit a časem se znova na ulici objeví. Obejít tuto vyhlášku je totiž možné známými způsoby – například sběrem příspěvků pod veřejnou sbírkou nebo vykonávání petičního práva. I na to je však magistrát připraven.
„Těžko předjímat. Úspěšnost takových pokusů závisí na tom, nakolik budou skutečně vykonávat legitimní činnosti, které zákony na veřejnosti dovolují provozovat, a nakolik se podaří zadokumentovat obcházení právních předpisů,“ uvedl pro REFRESHER tiskový mluvčí magistrátu Vít Hofman. Je podle něj však zřejmé, že sbírku či petici nelze vykonávat nedovoleným způsobem.
„Městská policie dokáže toto účinně kontrolovat a poskytujeme jí v souvislosti s novelizací metodickou podporu. Právě městskou policii může občan kontaktovat, bude-li chtít oznámit porušení vyhlášky,“ dodal.
Podle něj jde o shodnou situaci, kterou Praha řešila v minulosti. „Souvisela s vydáváním vozidla za petiční stánek a snahou zlegalizovat jeho parkování na chodníku či v pěší zóně. Měli jsme pevný názor, který je již dnes potvrzený judikaturou,“ uzavírá Hofman.