„Obezita je novodobé kouření,“ říká výkonný ředitel anglické národní zdravotní služby Simon Stevens.
K obezitě se člověk dostane snadněji, než se může zdát. Nejčastější příčinou obezity je zvýšený příjem jídel bohatých na energii, tedy s vysokým obsahem tuků a cukrů, a snížená fyzická aktivita.
Dnes, kdy je množství sedavých prací, je jednoduché dostat se k této nevyváženosti příjmu a výdeje energie, aniž by si to člověk vůbec uvědomil. Portál protiobezitě upozorňuje, že obezita je především nemoc, která náramně zvyšuje pravděpodobnost jiných onemocnění, snižuje kvalitu života a zkracuje jeho délku.
Nárůst počtu obézních lidí je skutečně alarmující, svědčí o tom i nedávné výsledky studie z Anglie, informuje The Guardian. Zatímco v roce 1997 bylo v Anglii obézních méně než 7 milionů lidí starších 16 let, v roce 2018 se toto číslo zvedlo na 13 milionů.
To znamená, že se za posledních 20 let toto číslo téměř zdvojnásobilo. Ve studii dodávají, že množství dalších lidí je těsně pod hranicí obezity, které člověk dosáhne, pokud je jeho BMI (index tělesné hmotnosti) vyšší než 30 %.
„Je jednoduché vinit konkrétní osoby, ale ve skutečnosti se musíme podívat na prostředí, ve kterém všichni žijeme, abychom si opravdu uvědomili, jak jsme se k těmto výsledkům dostali,“ říká Chris Askew, výkonný ředitel boje proti obezitě ve Spojeném království.
„Ne jednotlivci, ale vláda může mít vliv na potravinové prostředí.“ Chris odkazuje na to, že se za posledních 20 let naše potravinové prostředí zaplavilo kalorickými jídly a jídly plnými cukru.