Obrovský mrak jde vidět i z vesmíru.
Austrálii sužují ničivé požáry již od září. V mnoha částech země vyhlásili stav nouze a kvůli tragické situaci zahynulo už téměř půl miliardy zvířat. Nejnovější informace říkají, že požáry jsou tak velké, že vytvářejí vlastní počasí.
Jak informuje portál Science Alert, kouř z požárů v buši je tak intenzivní, že disponuje vlastními klimatickými podmínkami v podobě obrovských bouří, které dané požáry ještě více zvyšují. Uvádí to i úřad pro meteorologii ve státě Victoria. Na jihovýchodním cípu země se vytvářejí oblaka typu pyrocumulonimbus, která celé situaci rozhodně nepomáhají.
Obrovský mrak se nachází v nadmořské výšce 16 kilometrů. Jejich intenzitu zaznamenávají i satelitní snímky. Když teplo a kouř stoupá, má to za následky vytvoření velkého nafouknutého oblaku, díky kterému prší.
Pyro-cumulonimbus clouds have developed to altitudes over 16km in East #Gippsland this afternoon. These fire-induced storms can spread fires through lightning, lofting of embers and generation of severe wind outflows #VicWeather #VicFires pic.twitter.com/gZN6sC7meU
— Bureau of Meteorology, Victoria (@BOM_Vic) December 30, 2019
Pyrocumulonimbus vzniká v důsledku tepla uvolněného při lesních požárech, sopečných erupcích či jiných mimořádných přírodních jevech. Ten může rozptýlit žhavé uhlíky a popel po velké oblasti. Rovněž může vést k silnému větru či tvorbě blesků, které vzniklé požáry pouze zintenzivňují.
Za poslední měsíce ve státech Nový Jižní Wales a Victoria vyhořelo již více než pět milionů hektarů půdy a lesů. V plamenech zahynulo minimálně 17 lidí, dalších 17 je podle australské veřejnoprávní televize ABC nezvěstných. V Novém Jižním Walesu a částech Victorie byl vyhlášen stav nouze, o víkendu se má situace totiž ještě zhoršit.