Nově zvolená premiérka severského státu se inspirovala švédským experimentem.
Oprava: 8. 1. 2020: Finská vláda v reakci na rozšíření vyjádření nynější premiérky Sanny Marinové uvedla, že v jejím programu není nic, co by mělo naznačovat, že by se měl pracovní týden měnit. „Premiérka Sanna Marin svou ideu o čtyřdenním pracovním týdnu lehce nastínila minulý srpen během diskuze, když ještě zastávala post ministryně dopravy," stojí v oficiálním Tweetu. Vláda se tak pracovní týden změnit nechystá. Za chybu se omlouváme.
S revoluční myšlenkou přišla nově zvolená a světově nejmladší premiérka Sanna Marin z Finska. Podle webu itv.com by ráda v „zemi tisíců jezer“ zavedla čtyřdenní pracovní týden, v němž by se chodilo do práce pouze šest hodin denně. „Mohl by to pro nás být další krok v pracovních životech,“ uvedla podle itv.com pro web New Europe.
Čtyřiatřicetiletá premiérka přebrala šestihodinovou pracovní dobu ze sousedního Švédska. Ukázalo se, že díky revolučnímu experimentu s pracovní dobou, provedenému v roce 2015, jsou zaměstnanci šťastnější, bohatší a mnohem produktivnější. Zkrácení pracovní doby totiž neznamenalo snížení mezd. Pozitivní energie se pak přenesla na zákazníky, kteří jsou pak spokojenější.
„Věřím tomu, že si lidé zaslouží trávit více času se svými rodinami, nejbližšími, s koníčky a jinými životními radostmi jako například kulturou,“ uvedla progresivní politička webu New Europe. Nicméně, dokud návrh lídryně finské sociální demokracie neprojde vládou, Finové budou muset, stejně jako my, stále pracovat osm hodin denně pět dní v týdnu.
Přejme tedy Finům, ať návrh projde a podobně progresivní myšlenky se rozšíří i jižněji do Evropy.