Kategorie
Zpravodajské kategorie
Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
6. ledna 2020 v 16:32
Čas čtení 1:07
Vojtěch Vanda

Aktualizováno: Nová finská premiérka by ráda zavedla čtyřdenní pracovní týden. Pracovalo by se pouze šest hodin denně

PRÁCE
Uložit Uložené

Nově zvolená premiérka severského státu se inspirovala švédským experimentem.

Oprava: 8. 1. 2020: Finská vláda v reakci na rozšíření vyjádření nynější premiérky Sanny Marinové uvedla, že v jejím programu není nic, co by mělo naznačovat, že by se měl pracovní týden měnit. „Premiérka Sanna Marin svou ideu o čtyřdenním pracovním týdnu lehce nastínila minulý srpen během diskuze, když ještě zastávala post ministryně dopravy," stojí v oficiálním Tweetu. Vláda se tak pracovní týden změnit nechystá. Za chybu se omlouváme.


S revoluční myšlenkou přišla nově zvolená a světově nejmladší premiérka Sanna Marin z Finska. Podle webu itv.com by ráda v „zemi tisíců jezer“ zavedla čtyřdenní pracovní týden, v němž by se chodilo do práce pouze šest hodin denně„Mohl by to pro nás být další krok v pracovních životech,“ uvedla podle itv.com pro web New Europe.

Doporučeno
Češi mají nový rekord. Před Vánocemi se v práci flákali 108 minut denně Češi mají nový rekord. Před Vánocemi se v práci flákali 108 minut denně 22. prosince 2018 v 19:30

Čtyřiatřicetiletá premiérka přebrala šestihodinovou pracovní dobu ze sousedního Švédska. Ukázalo se, že díky revolučnímu experimentu s pracovní dobou, provedenému v roce 2015, jsou zaměstnanci šťastnější, bohatší a mnohem produktivnější. Zkrácení pracovní doby totiž neznamenalo snížení mezd. Pozitivní energie se pak přenesla na zákazníky, kteří jsou pak spokojenější.

„Věřím tomu, že si lidé zaslouží trávit více času se svými rodinami, nejbližšími, s koníčky a jinými životními radostmi jako například kulturou,“ uvedla progresivní politička webu New Europe. Nicméně, dokud návrh lídryně finské sociální demokracie neprojde vládou, Finové budou muset, stejně jako my, stále pracovat osm hodin denně pět dní v týdnu.

Přejme tedy Finům, ať návrh projde a podobně progresivní myšlenky se rozšíří i jižněji do Evropy.

Domů
Sdílet
Diskuse