Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
22. ledna 2020 v 7:31
Čas čtení 1:19
Tímea Krauszová

Vědci objevili buňku, která by mohla léčit všechny druhy rakoviny, testovat na lidech by chtěli už koncem roku 2020

ZDRAVÍ
Uložit Uložené

Svůj objev označili za přelomový.

Vědci z univerzity v Cardiffu objevili buňku, která dokáže zabít rakovinné buňky, aniž by narušila zdravé buňky v okolí. Podle dosavadních laboratorních testů si myslí, že by mohla léčit všechny druhy rakoviny u lidí. Výzkum je jen v začátcích, ale jeho autoři doufají, že budou moci začít s testováním na lidech již koncem tohoto roku. O objevu píše BBC.

Buňky, které rozeznají rakovinu

Tzv. T-lymfocyty jsou druhy bílých krvinek, které odpovídají za specifickou imunitu v lidském těle. Když se vědci začali zabývat léčbou rakoviny, hledali nové úhly pohledu na lidský obranný mechanismus. Díky tomu objevili T-lymfocyty, které nejenže umí identifikovat nemocné buňky, ale dokáží na ně i zaútočit. Podle profesora Andrewa Sewella to lékařům dává šanci na léčbu každého onkologického pacienta.

V laboratorních testech úspěšně našli a zlikvidovali rakovinné buňky bez ohledu na druh onemocnění: zničilo to rakovinu plic, kůže, krve, tlustého střeva, prsu, kostí, prostaty, vaječníků, ledvin i rakovinu děložního čípku. To nejpodstatnější na tom však je, že zdravé buňky v okolí zůstaly neporušené. Vědci stále zkoumají, jak přesně tento mechanismus funguje.

Doporučeno
Začala ho bolet noha, ale myslel si, že je to z přetížení. Ferovi diagnostikovali rakovinu (Rozhovor) Začala ho bolet noha, ale myslel si, že je to z přetížení. Ferovi diagnostikovali rakovinu (Rozhovor) 26. září 2019 v 14:11

Výzkum je podle vědců přelomový a nikdo před nimi nepopsal takový T-lymfocyt, který najde rakovinné buňky. Lymfocyty přitom reagují na molekulu MR1, která rozezná narušený metabolismus v rakovinných buňkách a „oznámí to“ imunitnímu systému.

Ačkoli léčba pomocí T-buněk již existuje, je velmi limitovaná. Není vhodná pro každý druh rakoviny a je velmi specifická. Na rozdíl od toho by tato nová metoda mohla být univerzálním lékem na rakovinu, o kterém dlouhodobě vědci pochybovali a mysleli si, že ho není možné vynalézt.

V praxi by to fungovalo tak, že ze vzorku krve onkologického pacienta by vytáhli T-buňky a geneticky je modifikovali tak, aby rozeznávaly rakovinné buňky a zaútočily na ně. Pak by se buňky vpíchly zpět do krve pacienta.

Zatím však objev testovali pouze v laboratoři a na zvířatech. Podle expertů, kteří se vyjádřili pro BBC, je třeba ještě udělat mnoho testů, než bude metoda v experimentální formě vhodná pro lidi. Zatím jsou jen na začátku cesty, neskrývají však své nadšení.

Domů
Sdílet
Diskuse