Přinášíme pár tipů, jak dodržovat důležitá hygienická pravidla, a zároveň šetřit životní prostředí.
Koronavirus. Jednoznačně nejdůležitější a nejvíce diskutované téma dneška se odrazilo v podstatě v každém aspektu života naší společnosti, a to i v ekologickém hnutí. Na jednu stranu zde máme výrazné zlepšení v oblasti snižování znečištění životního prostředí, na stranu druhou zase nárůst v používání jednorázových plastových obalů, rukavic a sáčků.
Není na místě jakkoli rozporovat nutnost používání těchto pomůcek v reakci na zvýšená hygienická opatření, ale i tak bychom neměli házet za hlavu všechny předešlé snahy žít co nejvíce udržitelným stylem. Lidstvo sice musí momentálně samozřejmě zapojit veškeré síly k porážce pandemie onemocnění Covid-19, ale pro tuto skutečnost bychom neměli zapomínat na to, že současně čelíme největší krizi v historii, a to krizi klimatické a ekologické.
Podle odhadu profesora Marshalla Burkeho ze Stanfordovy univerzity zachránilo razantní snížení míry znečištění v Číně v důsledku koronavirové pandemie na 4 tisíce životů dětí do pěti let a 73 tisíc životů seniorů starších 70 let.
V polovině března k tomu Generální tajemník Organizace spojených národů António Guterres řekl: „Neměli bychom přeceňovat fakt, že emise po několik měsíců klesaly. Proti změně klimatu nebudeme bojovat virem. Je důležité, aby nás veškerá pozornost, kterou je třeba věnovat boji proti této nemoci, neodváděla od nutnosti zvrátit změnu klimatu.“
Ekologická krize je pořád tady a stále platí, že pomoci může svým malým dílem každý z nás. Nutnost zažehnat probíhající pandemii nemoci Covid-19 je ale přednější, a tak nemusíš mít špatný pocit z používání jednorázových sáčků na potraviny, rukavic či roušek.

Pokud vyrážíš na nákup, je na místě zvážit i výběr tašky. Ty, které můžeš používat opakovaně, podle studie University of Arizona a Loma Linda University, mohou obsahovat bakterie a podle výzkumu je lidé příliš nečistí. Snadné řešení je používat jednorázové tašky, ekologicky odpovědné používat jednu tašku, ale pravidelně ji čistit.
Pokud se hodláš rozumně zásobit surovinami pro případ, že bys musel v domácí izolaci strávit nutných 14 dní, je to jen dobře. Než ale do nákupního vozíku hodíš balení vod, rozmysli si, zda je to nutné. Není totiž nic snadnějšího, než si vodu doma prostě natočit z kohoutku. A ne, nemusíš se bát, Státní zdravotní ústav ujišťuje, že koronavirus pitím kohoutkové vody nechytíš.
Také pobyt v domácí izolaci, který momentálně zažíváme, můžeš uzpůsobit lepším ekologickým standardům. A je to poměrně jednoduché. Pořiď si LED žárovky, které mají na rozdíl od jiných typů žárovek největší úsporou elektrické energie, nejvyšší životnost a neobsahují rtuť. A nenechávej je zbytečně rozsvícené. Zkus místo brouzdání po internetu a sledování seriálů otevřít knihu, ušetříš tak elektrickou energii, peníze a nabydeš nějaké vědomosti (pokud si nelibuješ v braku).

Nezapomínej ani na třídění odpadu a využij víc času stráveného doma k vaření. Omezíš tak kontakt s pracovníky dovážkových služeb a ušetříš jim i pohonné hmoty a obaly na jídlo. Doma si můžeš připravit jídlo dle vlastního gusta a ze surovin, které si zvolíš. Snaž se je ale zpracovat všechny. Na internetu je inspirace až až a každý zbytek nějaké suroviny se dá využít. Pokud ti ale přeci jen něco zbyde, založ si malý kompost, kterým pak můžeš hnojit třeba pokojové rostliny. Můžeš tak učinit, i pokud bydlíš v bytě, návod najdeš tady.
Pokud si jídlo připravuješ doma a do práce dojíždíš, není nic snažšího, než si jej zabalit do krabičky, kterou můžeš omývat. Skvělou alternativou k tomu je obal z včelího vosku. Potraviny, které do něj zabalíš, mohou dýchat, vydrží podstatně déle čerstvé a hlavně můžeš využít flexibilitu obalu, který umožňuje uchovat potraviny všech tvarů. Obal z včelího vosku lze používat opakovaně. Ušetříš tak odhadem až 300 metrů potravinové fólie.
Do práce bys za ideálních podmínek měl vyrážet v MHD, ale momentálně bychom to nedoporučili. V prostorách metra, tramvají i autobusů je sice povinné nosit ochranu úst a nosu a tyto dopravní prostředky jsou pravidelně dezinfikovány, ale stále je v nich více osob a riziko nákazy tak pořád hrozí. Auto je bezpečné, ale už ne tak ekologické. A tak zbývá jednoduchá alternativa. Pokud to do práce nemáš daleko, jezdi na kole. Třeba Rekola nabízí do 2. dubna prvních 15 minut jízdy zdarma.
A i když musíš mít v dnešních dobách stále zakrytá ústa a nos, zřejmě chceš stejně jako v dobách před krizovým stavem jednoduše vypadat dobře. Začít můžeš u samotné roušky. Šéf ústředního krizové štábu Roman Prymula doporučil nosit látkové roušky namísto těch jednorázových. Je to praktičtější. Nemusíš každý den shánět novou, stačí jen tu stávající pořádně vyvařit a vyžehlit. A co víc, můžeš si ji uzpůsobit dle vlastního gusta.

Využij času stráveného doma, otevřených galanterii, a ušij si vlastní roušku doma. Šicí stroj je sice momentálně obtížnější sehnat, ale stále se koupit dá. A když už u toho šití roušek budeš, možná tě to chytne a třeba si začneš dělat do budoucna vlastní střihy. Ber současnou krizi jako příležitost.
Pokud na to ale přeci jen nemáš čas a chceš si koupit nové oblečení do nadcházejících jarních dní, vybírej uvážlivě. Domácí nakupování má tu výhodu, že si můžeš vše v klidu promyslet, porovnat a rozhodnout se odpovědně.
Queens nabízí udržitelné produkty od značek, jejichž seznam sepsal zde. Při výrobě těchto produktů se myslelo na dopady životního prostředí, zapojené pracovníky, recyklaci nebo na různé alternativní materiály.
Sympatická je také společnost Bohempia, která nabízí konopné tenisky, oblečení a doplňky. Konopí spotřebuje o 95 % méně agrochemikálií než bavlna a potřebuje pro pěstování o 50 % méně vody. Takových alternativ je spousta a tak začni zkoumat, zajímat se a googlit. Teď je pro to ta nejvhodnější doba.

Samozřejmostí je užívání kosmetiky, která není testovaná na zvířatech a je šetrná k životnímu prostředí. Takových produktů najdeš celou řadu, stačí hledat. Pokud máš více času doma, můžeš i experimentovat a zkusit si kosmetiku vyrobit doma. Pomoci ti k tomu může třeba tato stránka, kde najdeš přesné návody na výrobu šamponů, krémů, kondicionérů, dekorativní kosmetiky a všeho ostatního.
Pandemie koronaviru je ukázkou toho, jak moc velký vliv má člověk na znečištění přírody. A to, že momentálně došlo k útlumu, neznamená vůbec nic. CNN předpokládá, že ekonomiky tvrdě zasažené restriktivními opatřeními, se budou snažit deficit dohnat, a to i finančními injekcemi do producentů levné energie, které fungují na bázi spalování uhlí.
Pro příklad, že tomu tak bude, nemusíme jít daleko. Čína po finanční krizi v roce 2008 vrazila do tohoto průmyslu 586 miliard dolarů, což vyústilo v obrovské znečištění životního prostředí a zamoření ovzduší v roce 2012. Nespoléhejme se tedy na radostné zprávy dneška a mysleme na to, co bude zítra. Svou troškou může přispět každý z nás.