5G je zkratka, o které v příštích letech ještě hodně uslyšíš.
Už loni začali přibývat smartphony, které v názvu nesou tajemné označení 5G. Zřejmě tušíš, že se zvládnou připojit k mobilním sítím 5. generace, takže surfování na internetu s nimi musí být ještě lepší a rychlejší než při 4G, které ti na displeji mobilu v místech s lepším pokrytím svítí dnes.
Letos by takových mobilů mělo být ještě mnohem více a spekuluje se, že v září podporu pro 5G sítě konečně dostanou i iPhony od Applu.
Opravdu 5G potřebuješ? Co přesně ti nabídne nový mobil s touto technologií, za kterou zaplatíš o něco víc? Mají pravdu konspirátoři, podle kterých 5G způsobuje rakovinu?
Rychlost, která tě ale možná bude zajímat spíše mimo mobil
Hlavní výhodou má být pochopitelně vyšší rychlost, se kterou budeš moci s mobilem připojeným v 5G síti surfovat po webových stránkách a Instagramu, případně na internetu dělat cokoliv jiného.
Teoretické rychlosti by se mohly blížit k 1 až 2 Gbit za sekundu, ačkoli v praxi to bude o něco méně. Stažení filmu z Netflix by tak mohlo trvat namísto několika minut několik sekund. Vše ale bude záviset na tvé vzdálenosti k nejbližšímu vysílači, výšce okolních budov, případně toho, zda jsi v pohybu a podobně.
This is 5G on the brand new Samsung Galaxy S10 5G in front of my hotel. It's crazy the difference a month makes. #FirstToRealTime pic.twitter.com/Syxc7HGrqn
— George Koroneos (@GLKCreative) May 16, 2019
Sníží se i odezva (tzv. ping), kterou pozorně sledují například hráči Counter-Strike. Na mobilu tě potěší spíše kratším čekáním mezi zadáním webové adresy a načtením stránky. A jelikož mobil s webem během zobrazování stránky komunikuje několikrát, už jen samotný ping ti dá pocit, že všechno běhá jaksi rychleji.
Neposlední výhodou má být i možnost připojit výrazně více zařízení najednou, na jeden vysílač. Standard 5G hovoří o tom, že síť musí zvládnout až 1 milion zařízení připojených najednou na ploše 1 km2.
V praxi by tak již nemělo hrozit, že ti na koncertě plném lidí nebo během jiných velkých událostí půjdou data jen hlemýždím tempem.
Taková kapacita ale nebude sloužit jen mobilům. Představou různých vizionářů jsou inteligentní města, v nichž by měli SIM karty například parkovací stojany, popelnice nebo všechna sdílená kola.
Ta by komunikovala s centrálou a řidiči by vždy rychle našli volné parkovací místo, popeláři by chodili pouze k nádobám, které opravdu potřebují vysypat a kola by již nebylo možné ukrást.
Co se dozvíš po odemknutí?
- Které mobily podporují 5G už dnes a kolik stojí
- Proč bys o 5G neměl uvažovat pouze v souvislosti se svým mobilem
- Co je pravdy na tom, že 5G způsobuje rakovinu a jiné zdravotní rizika