Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
20. května 2020 v 22:14
Čas čtení 0:52
Tímea Krauszová

V Singapuru odsoudili muže na smrt kvůli necelým 30 gramům heroinu. Soudce mu verdikt oznámil přes videohovor

NEWS TREST SMRTI
Uložit Uložené

Jde o druhý případ na světě, při kterém odsoudili člověka na smrt přes Zoom.

Nejvyšší soud v Singapuru odsoudil muže k trestu smrti prostřednictvím videohovoru na Zoomu, hlásí místní deník Straits Times. Aktivisté za lidská práva označili verdikt za nelidský, nejen proto, že muž zaplatí za provinění vlastním životem, ale zejména proto, že se ani nemohl soudci podívat do očí.

Za 30 gramů heroinu zaplatí vlastním životem

Punithan Genasan je 37letý rodák z Malajsie, jehož odsoudili na smrt oběšením. Údajně seznámil v roce 2011 dva drogové dealery. V roce 2016 ho vydali singapurským úřadům za údajné spolupachatelství v obchodování s drogami. Podle Straits Times prodal 28,5 gramu heroinu. Genasan ale všechna obvinění popřel.

Doporučeno
Odborník na závislosti: Heroin a píchání drog jsou na ústupu, sklenice vína denně škodí a tráva může způsobit duševní poruchy Odborník na závislosti: Heroin a píchání drog jsou na ústupu, sklenice vína denně škodí a tráva může způsobit duševní poruchy 29. ledna 2018 v 3:03

Singapur má nulovou toleranci vůči drogám a patří mezi málo bohatých zemí světa, které nadále mají i trest smrti. Podle Amnesty International provedl v minulém roce čtyři a v předminulém roce 13 poprav.

Rozsudky smrti přes internet

Za vraždu 76leté ženy v Nigérii podle BBC podobně přes Zoom odsoudili na smrt i jejího vraha. Olalekan Hameed měl zemřít oběšením. Zavražděná žena byla matkou jeho zaměstnavatele. Celé online slyšení trvalo přibližně tři hodiny. Rovněž se snažili vyhnout šíření nákazy Covid-19, a proto přistoupili soudce i právníci k videohovoru.

Phil Robertson z Human Rights Watch in Asia pro Gizmodo řekl, že je takové rozhodování o lidském osudu kruté a nelidské. Šokovalo ho, že si soud neuvědomil, jak bezcitné je nemít možnost osobně konfrontovat své žalobce. 

Domů
Sdílet
Diskuse