Na ponožkách záleží. Nejen k saku, ale i k tričku už nelze nosit jakýkoliv pár, o čemž tě přesvědčí největší ponožkový klub v České republice.
Ráno před odchodem do zaměstnání, do školy nebo třeba jen do obchodu, nastává dilema. Jaké ponožky si na sebe vzít? Větší problém nastává v momentě, kdy si je člověk musí vybrat na důležitou společenskou akci nebo jednání. Už odeznělo dobám slepého šmátrání ve skříni a obutí prvních černých vytahaných ponožek, které vyhmátneme. I na nich totiž záleží.
Kus oblečení, který dokáže zachránit outfit, je opravdu ta zdánlivě nevýrazná látka na chodidlech. Dnes už potkáváme na ulici muže v saku, jejichž obutí zastiňuje pestrobarevná ponožka. Za touto pozitivní změnou stojí i gentlemanský Klub Pánů z Ponožkovic, jehož majitel vysledoval tento trend v Americe. Před šesti lety jej v Čechách založil, aby dnes mohl patřit mezi pět největších ponožkových klubů na světě.
„V říjnu 2014 byla vyrobena první stovka ponožek, do poštovních schránek členů Klubu dorazila listopadová série. V průběhu Vánoc přibyly stovky nových odběratelů, kteří dostali ponožkové předplatné jako dárek. V lednu 2015 bylo členů pět set. Dnes má Klub více než 10 tisíc členů a nových zájemců stále přibývá,“ demonstroval jejich oblíbenost zakladatel a majitel klubu Petr Janda.
Jak už napovídá název, Ponožkovice mají klub hlavně pro stylové gentlemany. „Tím, že je členství v Klubu populárním dárkem, tak jsme se dostali asi do všech možných skupin. Co je třeba zajímavé je, že víme o vícero rodinách, kde jsou členy všichni od dědečka, přes tatínka až vnuka či syna,“ osvětluje Janda. Nicméně doplňuje, že přestože upozorňují, že se ponožky dělají pro pány, některé ženy to nijak neodrazuje. Proti čemuž klub pro pány nic nenamítá.
„Na počátku fungování Klubu jsme zkusili dámy upozorňovat na to, že jsme pánský Klub, když se přihlásily. Ve všech případech byla reakce taková, že to moc dobře vědí, že to respektují, ale i tak chtějí být členkami a těšit se z našich ponožek,“ říká. Tudíž kromě toho, že jsou ponožky spíše pánsky laděné, musí členky čas od času v komunikaci s klubem počítat i s nějakým tím pánsky laděným vtipem. Tam ale rozdíly končí.
Jak tedy funguje členství v klubu? Nejvyšší ponožková rada v čele s Hubertem Ponožkou, klubovým sekretářem, navrhne ponožky. Jejich cílem je každý měsíc navrhnout a vyrobit pár, který se už nikdy nezopakuje. Jeho vzhled je přísně střeženým tajemstvím, jež členové odhalí až s otevřením balíčku nalezeným ve schránce.
Mohou se tak těšit na nový pár originálních ponožek, které nikdo jiný na světě, kromě členů klubu, nebude mít. A to doslova. Exkluzivita tkví v tom, že ponožky nejsou mimo klub k dostání. Ponožkové spojení tak členy spojuje, což vyústilo ve vytvoření velmi specifické komunity. „Myslím, že nemáme mnoho členů, kteří se neumí pěkně zhluboka zasmát,“ nezastírá Janda.
Ono pohádkové tajemno je také jedním z klíčů klubového úspěch. Členy baví a hlavně těší. Spousta ponožkových vzorů, inspirovaných stejně jako samotný klub v kavalírských spolcích 19. a 20. století, je například i mementem různých vykutálených vynálezů, spadajících do období přelomu století páry a minulého století.
„Řada z našich vzorů je oslavných. Například v srpnu 2017 jsme vrtulkami oslavovali bratry Wrightovi a jejich průlomový let. V září 2019 jsme vzdali hold fenomenálnímu vynálezu cihly. Vynálezy a vynálezci jsou vskutku našimi oblíbenci,“ objasňuje Janda mimo jiné i vyobrazení prapodivných strojů na Klubovém webu.
Proces výroby této ponožky je také celkem věda. „Ponožka nejprve vzniká digitálně v podobě věrného 3D modelu,který jsme si sami vyvinuli. Tak se ladí mnoho variant. Z nich jsou vybrány ty nejlepší, které postupují do dalšího kola: fyzického vzorování na stroji. A teprve zde je vybrána ta nejlepší a celý den se ladí všemožné detaily,“ zmiňuje majitel ojedinělý výrobní postup.
Kromě kvalitních vzorů se člen Klubu může těšit i z kvalitního materiálu ponožky. Ostatně sám Petr Janda říká, že až na koupel jsou vhodné ke každé příležitosti. „Ponožky z Ponožkovic se pletou výhradně v Česku, na Třebíčsku. Úplet ponožky je složitější, jeho základem je většinou příjemná bavlna. Prochází jím elastické vlákno, které dodává ponožce pružnost, a také pevné syntetické vlákno, které jí přiřkne odolnost proti prodření. Každého z vláken je v jedné klasické pánské ponožce skoro půl kilometru," komentuje.
Oblíbenost však velela k dalším akcím. K ponožkám si samotní členové vyžádali i jiný kus prádla, který se vyrobil pod krycím názvem Operace trenýrky. Mise s cílem vyrobit uspokojivé mužské spodní prádlo slavila obrovský úspěch i nevoli. „Myslím, že se budeme chtít podívat i na další části oděvu. Od spuštění Operace trenýrky nám pravidelně píší dámy, že jsme je nepřijatelně opomněli. Hrají tak na naše srdce ponožkových kavalírů a obávám se, že to bude úspěšná strategie,“ přiznává Janda.
A jako správní kavalíři se Klub z Ponožkovic zachoval i během koronavirové krize. Aby v nelehké době vykouzlil úsměv na tváři, rozhodl se rozeslat symbolický počet 638 párů ponožek za každý metr hory Blaník, v níž spí Blaničtí rytíři, během jednoho dne. „Děkovné zprávy jsme také obdrželi. Často dokonce velmi poetické, takže nás krásně zahřály u srdce,“ jihne zakladatel.
Jestli tě pánský Klub Pánů z Ponožkovic oslovil, určitě se nech okouzlit na stránce www.ponozkovice.cz, nasaj atmosféru z doby vynálezců a vysokých klobouků a staň se členem.