Na marihuanu by si měli dávat pozor zejména lidé trpící kardiovaskulárními komplikacemi.
Americká kardiologická asociace vydala nové medicínské stanovisko o vlivech marihuany na zdraví srdce. I když se marihuana začala v posledních letech hojně využívat pro lékařské účely, skupina expertů z této asociace chtěla zjistit, jaký specifický dopad může mít na kardiovaskulární onemocnění a výsledné stanovisko nezní právě nejpozitivnější, upozorňuje CNN.
Odbornice Rose Marie Robertson z Americké kardiologické asociace konstatovala, že lidem nedoporučuje kouřit ani vapovat jakoukoliv látku a ani marihuanu, protože takový způsob přijímání látek do organismu představuje riziko potenciálního poškození srdce, plic i cév.

Marihuana může být podle stanoviska nebezpečná, protože dokáže negativně reagovat s předepsanými léky na srdce, ale i sama o sobě vyvolávat kardiovaskulární příhody jako infarkty.
Souvisí to s možností výskytu abnormalit jako tachykardie, trvalé zrychlení srdečního rytmu či dokonce srdeční arytmie. Konopí může způsobit i větší potřebu kyslíku v srdci či poškodit stěny tepen. Vyfukování oxidu uhelnatého během kouření také zvyšuje riziko srdečních chorob.
Na druhou stranu, ve stanovisku se vyzdvihují účinky látky kanabidiol (CBD) rovněž obsažené v marihuaně. Na rozdíl od psychoaktivní složky THC kanabidiol podle analyzovaných studií přispívá k redukování zánětů či snižování krevního tlaku.
Stanovisko uznává, že v kontrolované podobě může marihuana na některé zdravotní problémy působit pozitivně, ale v každém případě by se lidé před jejím užíváním měli poradit s lékařem. Vhodné je užívat výlučně legální konopí, jehož pěstování je kontrolováno, namísto rostlin prodávaných na ulici.