Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Podívej se na výběr těch nejlepších knockoutů legendárního boxera Mikea Tysona.
O tom, kdo je nejlepším boxerem všech dob, mezi fanoušky i odborníky panují neshody. O toto označení by se totiž mohlo ucházet hned několik velikánů tohoto sportu. Pokud je ale řeč o tom, kdo je králem knockoutů a nejtvrdších ukončení, pravděpodobně by zvítězil Mike Tyson. Tento legendární boxer si za svou letitou kariéru vybojoval celkem 50 výher a z toho 44 vítězství bylo na KO či TKO.
Tysonovy tvrdé knockouty vešly do dějin, a i dnes je fascinující zpětně sledovat, s jakou neuvěřitelnou silou likvidoval takřka kohokoliv, kdo se mu postavil do cesty. My jsme se rozhodli při příležitosti očekávaného exhibičního zápasu s Royem Jonesem Jr. vybrat 10 nejlepších ukončení, které si Iron Mike během kariéry připsal. Podíváme se na začátky, kdy Tyson byl ještě teenager, dobu, kdy kraloval světové těžké váze, ale i na úplný závěr kariéry.
Mike Tyson vs. Michael Johnson
Cus D’Amato, Tysonův trenér a mentor, si přál ze svého svěřence vychovat historicky nejmladšího šampiona v těžké váze. Věřil proto, že mladý Mike musí co nejvíce zápasit a sbírat zkušenosti, než na trůn pro krále těžké váhy usedne. Během prvního roku své profesionální kariéry tak Mike Tyson odboxoval neuvěřitelných 15 zápasů, ve kterých všechny své soupeře ukončil stylem KO nebo TKO.
Sledovat tyto první zápasy Mikea Tysona, když mu bylo teprve kolem 18 nebo 19 let, je dodnes naprostá senzace. Často v nich totiž docházelo k nevídaně rychlým a nečekaným ukončením. Mladý ranař z Brooklynu šokoval svět sportu a boxeři na jeho výbušný styl zkrátka nebyli připravení. Jedním z nich byl i Micheal Johnson, se kterým se Tyson utkal 5. září 1985.
Boj dlouhého trvání neměl a už od prvních okamžiků bylo jasné, kdo bude udávat tempo zápasu. Zhruba po 20 sekundách Mike Tyson zatlačil Johnsona k provazům u rohu ringu, učebnicově se vyhnul dvěma přicházejícím úderům a z úhybu vypálil levý hák svému soupeři přímo do oblasti jater.
Johnson se z této rány dokázal postavit zpátky na nohy, hned po pokynu rozhodčího k pokračování zápasu jej však Tyson poslal k zemi znovu, tentokrát zničující pravačkou přímo na čelist. Neuvěřitelné KO, které vypadalo skoro jako pokus o vraždu. V pozdějších záběrech v přiloženém videu si divák může povšimnout pár chybějících zubů v ústech Johnsona.
Zápas začíná v čase zhruba 4:50
Mike Tyson vs. Marvis Frazier
Nejrychlejší knockout profesionální kariéry si Mike Tyson připsal 26. července roku 1986, kdy se mu v ringu postavil Marvis Frazier – syn legendárního boxera Joe Fraziera, který proslul zejména zápasovou trilogií s Muhammadem Alim. Joe Frazier byl považován za jednoho z největších ranařů své doby, mnoho fanoušků tak jistě zajímalo, zda Marvis po svém otci v tomto směru něco zdědil a zda Tysona dostane do problémů. To se ale nestalo.
Např.:
30-dňová výzva s ChatGPT od Jazykového mentoringu ZDARMA
, Zľava 300 EUR na laserovú operáciu v Excimer
nebo Celodenný Skipas v PARK SNOW Donovaly ZDARMA
Mike Tyson dal už v úvodních okamžicích najevo, že chce svého soupeře dostat k zemi co nejdříve. Na Marvise Fraziera se vrhl s několika zuřivými údery a syn slavného boxera měl co dělat, aby využil delšího rozpětí paží a zběsilého Tysona si udržel od těla. Iron Mike však soupeře zahnal do rohu, odkud už nebylo úniku. Tam jej zasáhl nejprve zvedákem a následně ještě kombinací dalších tvrdých úderů. Bezvládný Frazier jen bezmocně klesl na kolena, zápas trval jen 30 sekund.
Pro zajímavost stojí za to uvést, že během amatérských zápasů zvládl Mike Tyson jednoho soupeře knockoutovat dokonce za neuvěřitelných 8 sekund.
Zápas začínáš v čase zhruba 2:40
Mike Tyson vs. Lorenzo Boyd
Jednou ze slavných kombinací, které se pro Mikea Tysona staly během let příznačnými, byl pravý hák na žebra následovaný rychlým pravým zvedákem na bradu. Tato na první pohled poměrně jednoduchá, ale v praxi vysoce účinná kombinace úderů potrápila nejednoho soupeře, který před Tysonem stanul. Na vlastní kůži ji pocítil například i Lorenzo Boyd, s nímž se Iron Mike utkal krátce po svých 20. narozeninách.
Pro Tysona se v té době jednalo už o 24. profesionální zápas, ve všech přitom zvítězil. A v této fenomenální šňůře pokračoval i nadále. V polovině druhého kola se mu podařilo zasadit zmíněnou kombinaci háku na žebra se zvedákem na bradu a Boyd se skácel k zemi. A Tysonova hvězda stoupala výš a výš. Komentátoři během zápasu obdivovali i rychlost rukou Mikea Tysona, o nichž mluvili jako o vůbec nejrychlejších v rámci těžké váhy.
Knockout v čase zhruba 6:35
Mike Tyson vs. Reggie Gross
Rychlost a ohromná síla však nebyly jedinou devízou tohoto legendárního boxera. Mike Tyson byl totiž proslulý také senzačním pohybem na nohou a hbitými úhyby, což se potvrdilo i v zápase s Reggiem Grossem, který se odehrál v newyorské aréně Madison Square Garden v roce 1986.
Zápas začal v jednu chvíli během prvního kola připomínat (s trochou nadsázky) slavnou scénu z Matrixu, v níž se Neo vyhýbá vystřeleným kulkám. Odhodlaný Reggie Gross začal Tysona zasypávat sprškou úderů, ten se však většině z nich dokázal vyhnout, načež svého soupeře bleskově uzemnil jediným, přesně mířeným hákem přímo na bradu.
První počítání Reggie Gross přežil a zápas mohl pokračovat, Mike Tyson však po pár sekundách sekund poslal viditelně otřeseného soupeře k zemi podruhé. Reggie Gross se sice znovu postavil na nohy, ale podle rozhodčího už nebyl schopen pokračovat dál, a tak zápas ukončil.
Čas zhruba 4:00
Mike Tyson vs Francois Botha
Jihoafrický bojovník Francois Both se řadu let v úvodu své profesionální kariéry mohl chlubit jednou výhrou za druhou. V době zápasu s Mikem Tysonem měl na kontě ohromných 39 výher a jen jednu prohru porážku, jeho jediným přemožitelem do té doby byl slavný Michael Moorer.
Jednou z největších zbraní, kterou ve svém arsenalu Francois Botha měl, byla obrovská výdrž a nezlomné srdce bojovníka. To prokázal právě i v boji s Mikem Tysonem. Francois Botha ustál celou řadu tvrdých ran, nakonec ale stejně podlehl. Rozhodující moment přišel zhruba 10 sekund před koncem 5. kola, kdy Tyson trefil soupeře čistou pravačkou, po které Botha padl k zemi. Několikrát se pokusil vstát, ale marně.
Iron Mike se tímto zápasem dostal zpět na vítěznou vlnu po dvou porážkách s Evanderem Holyfieldem, kterému Tyson při jejich vzájemné odvetě ukousl kus ucha.
Knockout v čase cca 1:45
Mike Tyson vs. Clifford Etienne
V pořadí padesátou a zároveň poslední výhru v kariéře Mike Tyson slavil 22. února roku 2003. Soupeře tehdy ukončil hned v prvním kole, což byl poměrně příznačný výsledek pro Tysonovu neuvěřitelnou kariéru, ve které si připisoval jeden skalp za druhým.
Jeho poslední „obětí“ se stal americký boxer Clifford Etienne, který byl rovněž známý svým agresivním stylem. Proti Tysonovi se však prosadit nedokázal. Po 49 sekundách prvního kola trefil Tyson svého soupeře extrémně tvrdou pravačkou, po které Etienne neměl šanci pokračovat. Zpátky na nohy mu nakonec přátelsky pomohl sám Mike Tyson.
Clifford Etienne po této prohře ještě několik let zápasil, dnes si však odpykává 105letý vězeňský trest za ozbrojenou loupež, únos a pokus o vraždu.
KO v čase cca 3:45
Mike Tyson vs. Carl Williams
Nadvláda Mikea Tysona na poli těžké váhy po získání titulu v roce 1986 trvala několik let, během nichž se zdálo, že je zřejmě nemožné jej porazit. Jen hrstka boxerů s Tysonem vydržela boxovat celý zápas, většinu svých soupeřů Iron Mike ukončil před limitem. To platilo i v boji s Carlem Williamsem, který šel k zemi po zhruba 90 sekundách.
Mike Tyson dokázal své soupeře poslat k podlaze takřka z jakékoliv pozice a úhlu, právě proto bylo pro řadu boxerů tolik obtížné najít na šampiona ten správný recept. Konec totiž mohl přijít prakticky kdykoliv a odkudkoliv. Podobně tomu bylo právě v zápase s Williamsem. Ten v půlce prvního kola vyslal k Tysonovi přední přímý úder, před kterým se Iron Mike sklonil a soupeře knockoutoval jediným úderem. Tyson se tak mohl radovat z 37. výhry v řadě.
Zajímavostí je, že se jednalo o Tysonův poslední zápas před šokující prohrou s Busterem Douglesem v Japonsku, kde Iron Mike vůbec poprvé okusil hořkou chuť porážky.
KO v čase cca 3:30
Mike Tyson vs. Larry Holmes
O zápase Mikea Tysona s někdejším šampionem Larrym Holmesem jsme psali i v nedávném článku, v němž jsme se zaměřili na zajímavosti z Tysonova života. Tento duel vešel do dějin z několika důvodů. Nejenže totiž Iron Mike dokázal zdrcujícím způsobem porazit velezkušeného Holmese, ale navíc touto výhrou pomstil legendárního Muhammada Aliho, svého životního hrdinu.
V jednom ze svým posledních zápasů se totiž Muhammad Ali utkal právě s Larrym Holmesem, který Aliho bil 10 dlouhých kol. Boxerův roh proto zápas nakonec předčasně ukončil. 14letý Mike Tyson tento zápas sledoval v televizi, a když viděl, jak jeho vzor schytává jednu ránu za druhou, slíbil, že jej jednoho dne pomstí. Příležitost se mu konečně naskytla 22. ledna roku 1988.
Zápas si tehdy nenechal ujít ani samotný Muhamma Ali, který údajně Tysonovi před bojem v ringu pošeptal „sejmi ho za mě“. A to Tyson do puntíku splnil. Zápas dospěl do 4. kola, ve kterém do té doby neporažený Mike Tyson poslal Larryho Holmese celkem třikrát na podlahu ringu, což automaticky znamenalo konec. Zajímavostí je, že těsně před posledním Tysonovým úderem se Holmesovi zachytila ruka v provazech, na chvíli se tak nemohl účinně bránit ani opětovat útok.
Čas cca 32:40
Mike Tyson vs. Michael Spinks
Michael Spinks až do zápasu s Mikem Tysonem nikdy neprohrál. Měl úctyhodnou šňůru 31 výher v řadě a stejně jako Iron Mike spoustu svých soupeřů ukončil před limitem. Titulový zápas s Tysonem byl však u konec po přibližně 90 sekundách.
Mike Tyson jako obvykle vystartoval po soupeři se zuřivou kombinací úderů, kterými dostal Spinkse do problémů. Soupeře se mu po chvilce podařilo zatlačit k provazům, kde jej trefil tvrdou ránou do břicha a Spinks šel poprvé k zemi. Úder do těla dokázal ještě rozdýchat, ale pár okamžiků nato šel po zničující pravačce zpátky na podlahu, ze které už se včas nedokázal postavit.
Pro Michaela Spinkse se jednalo o poslední zápas kariéry, během které se tak jeho jediným přemožitelem stal Mike Tyson. Za své výkony a přínos pro sport byl později uveden do boxerské síně slávy.
Zápas začíná v čase 10:30
Mike Tyson vs. Trevor Bebrick
22. listopad 1986 – den, který se nesmazatelným písmem zapsal do dějin bojových sportů. Právě tohoto večera se totiž Mike Tyson stal nejmladším šampionem těžké váhy všech dob. Bylo mu přesně 20 let a 145 dní. Žezlo pro krále světového boxu tehdy odebral Trevoru Bebrickovi, který s Tysonem v ringu neobstál ani dvě kola.
Trevor Bebrick dal zpočátku několikrát najevo, že se Tysonovy síly nebojí a je ochoten s ním jít do pěstní přestřelky. To ale nebylo moudré rozhodnutí. Iron Mike dal Bebrickovi okusit několik tvrdých háků a bylo patrné, že tuto nálož tehdejší držitel opasku dlouho nevydrží.
Bebricka zachránilo zvonění signalizující konec prvního kola, to druhé ale pokračovalo přesně tak, jak to první skončilo. Tyson vyrazil kupředu a kombinací úderů poslal Bebricka k zemi. Z prvního počítání se vzpamatoval, o pár desítek vteřin šel ale po tvrdém háku k podlaze podruhé. Zprvu se zdálo, že se zvládne rychle postavit, nohy jej ale zradily, zavrávoral zpátky k zemi a po dalším pokusu o postavení se opět svalil na záda.
Starý král těžké váhy padl a nový usedl na trůn. Smutné na tomto příběhu je však to, že se tohoto momentu nedožil Tysonův trenér a mentor Cus D’Amato, který rok před tímto zápasem zemřel ve věku 77 let.