Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
15. září 2020 v 11:07
Čas čtení 2:09
Tímea Krauszová

Před 85 lety se stal hákový kříž symbolem nacistického Německa. Spojuje se však i s jinými významy

HISTORIE
Uložit Uložené

Hákový kříž se stal symbolem árijské společnosti.

Dne 15. září 1935 přijalo nacistické Německo novou vlajku: v popředí černý hákový kříž na bílém kruhu, výrazná červená na pozadí. Hákový kříž či svastika se tak stala symbolem plánované nové společnosti – „čisté“, árijské společnosti a dodnes ji v tomto významu používají mnohé extremistické skupiny.

V minulosti se ale svastika nespojovala s nenávistí, nacismem či extremismem. Její příběh je rozmanitý a tisíce let starý, uvádí Holocaust Encyclopedia.

Svastika na budove v Soule.
Svastika na budove v Soule. Zdroj: Wikimedia Commons / Svdmolen

Znovuobjevení hákového kříže

Ačkoli v hinduismu, buddhismu či odinismu se hákový kříž využívá dodnes a samotný symbol je přinejmenším 7000 let starý, v Evropě jsme ho znovu našli koncem 19. století. Evropané se stále více zajímali o pradávné civilizace Blízké Asie a Indie. Německý archeolog Heinrich Schliemann objevil hákový kříž v ruinách antické Tróje.

Spojil ho s podobnými symboly, které se nacházely na německé keramice a spekuloval, že jde o náboženský symbol německých předků. Někteří jazykovědci a historici pracovali s touto myšlenkou, kterou však časem politicky překroutili a původní význam šikovně překryli novým.

Doporučeno
Marian Kotleba byl podle odborníka vždy neonacista, nyní to jen lépe skrývá. Jaké byly jeho začátky na politické scéně? Marian Kotleba byl podle odborníka vždy neonacista, nyní to jen lépe skrývá. Jaké byly jeho začátky na politické scéně? 12. února 2020 v 16:11

Nacisté zcela změnili význam svastiky

Svastika byla už začátkem 20. století rozšířena a používala se zejména v pozitivním kontextu, znamenala přízeň nebo štěstí. Pak si však kulturní dědictví tzv. árijské kultury, kterou sdíleli lidé napříč Evropou a Asií, přivlastnili němečtí extremisté a připsali mu nový význam. Nešlo už o kulturu, ale o árijskou identitu jako takovou. Už v roce 1920 ji nacistická strana přijala za svůj symbol.

Několik pravicových nacionalistických hnutí si svastiku po první světové válce také zvolilo za své logo. Představovala „rasově čistý“ stát a její původní význam se od doby, kdy Německo ovládli nacisté, úplně ztratil.

I Adolf Hitler o ní píše ve své knize Mein Kampf. Vysvětluje v ní, že po mnoha pokusech se mu podařilo nastínit novou vlajku. Zvolil červené pozadí, bílý kruh a černý hákový kříž, cituje ho Holocaust Encyclopedia.

Nemeckej ríše (tzv. Tretej ríše) (1935 - 1945)
Nemeckej ríše (tzv. Tretej ríše) (1935 - 1945) Zdroj: Wikimedia Commons
Doporučeno
Domácí rapové hvězdy a módní influencerky vytáhly ze šatníků kousky od A Bathing Ape, ACRONYM či Dior. Stojí za pozornost? Domácí rapové hvězdy a módní influencerky vytáhly ze šatníků kousky od A Bathing Ape, ACRONYM či Dior. Stojí za pozornost? 13. září 2020 v 13:08

Nová vlajka znamenala nový režim

Hitler naschvál zvolil barvy vlajky Německé říše (1871 – 1918), rezonovala s Němci, kteří byli proti demokratické republice. Šlo o chytrý marketingový tah a výrazné logo, které nabralo velmi silný význam. V Árijcích vzbuzovala pocit hrdosti, v Židech a ostatních „nepřátelích“ nacistického Německa zas hrůzu.

V březnu 1933 vydal tehdejší prezident Paul von Hindenburg spolu s Adolfem Hitlerem dekret, podle kterého se nová vlajka měla vždy objevovat spolu s imperiální vlajkou. Svastika se stala v Německu tak populární, že spolu s Hitlerovou tváří se objevovala i na produktech: na cigaretách, na kávě či dokonce na formách na dort. Vedlo to k tomu, že v květnu 1933 museli používání svastiky bez povolení zakázat. 15. září 1935 se nová vlajka stala jedinou oficiální vlajkou země.

Adolf Hitler zdraví vojakov, ktorí bojovali po boku španielskych nacionalistov v Španielskej občianskej vojne, 1939.
Adolf Hitler zdraví vojakov, ktorí bojovali po boku španielskych nacionalistov v Španielskej občianskej vojne, 1939. Zdroj: Rare Historical photos

V tentýž den schválili i zákon na ochranu německé krve a německé cti, který zakazoval sňatky i milostné vztahy mezi Židy a „Němci nebo spřízněnými lidmi“. Židé měli dokonce zakázáno zvedat německou vlajku se svastikou nebo používat její barvy. V průběhu války se význam symbolu ještě více posílil.

Po skončení druhé světové války symbol v mnoha zemích zakázali

Druhá světová válka v Evropě skončila 8. května 1945 bezpodmínečnou kapitulací Německa západním Spojencům a Sovětskému svazu. Fašistickou diktaturu nahradila Německá demokratická republika a Německá spolková republika (až do sjednocení v roce 1990). 

Symbol hákového kříže mnohé země zakázaly a jeho používání je trestné i na Slovensku. Svastika však má bohatou historii, a proto bychom používání symbolů či podobizen osobností, které se spojují s nacistickým režimem, měli vždy dělat pouze v kontextu. Snadněji se tak lze vyhnout nedorozumění.

Doporučeno
Pavel Novotný: Můžeme pořád nadávat na Prchala, ale já bych si ho hned přivedl do ODS (Rozhovor) Pavel Novotný: Můžeme pořád nadávat na Prchala, ale já bych si ho hned přivedl do ODS (Rozhovor) 13. září 2020 v 8:00
Domů
Sdílet
Diskuse