Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pondělí 23. 11. 2020 svátek má Klement

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Historie
2
Timea Krauszová
15. září 2020, 11:07
Čas čtení: 2:09
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Před 85 lety se stal hákový kříž symbolem nacistického Německa. Spojuje se však i s jinými významy

Hákový kříž se stal symbolem árijské společnosti.

Timea Krauszová
15. září 2020, 11:07
Čas čtení: 2:09
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
2
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Dne 15. září 1935 přijalo nacistické Německo novou vlajku: v popředí černý hákový kříž na bílém kruhu, výrazná červená na pozadí. Hákový kříž či svastika se tak stala symbolem plánované nové společnosti – „čisté“, árijské společnosti a dodnes ji v tomto významu používají mnohé extremistické skupiny.

 

V minulosti se ale svastika nespojovala s nenávistí, nacismem či extremismem. Její příběh je rozmanitý a tisíce let starý, uvádí Holocaust Encyclopedia.

 

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 1435 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Už od 55.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš číst i tyto články
My Dear Clothing, ODIVI či Pavol Dendis. Domácí módní scénu v roce 2020 ovládl streetwear, ale i poctivé krejčovstvíMy Dear Clothing, ODIVI či Pavol Dendis. Domácí módní scénu v roce 2020 ovládl streetwear, ale i poctivé krejčovství
Novému albu Senseye chybí pořádný hit. Za debutem Bratan zaostává (Recenze)Novému albu Senseye chybí pořádný hit. Za debutem Bratan zaostává (Recenze)
Kolik milionů korun stojí organizování MMA turnaje? Šéf Oktagonu říká, že i navzdory pandemii mají velkolepé plány (Rozhovor)Kolik milionů korun stojí organizování MMA turnaje? Šéf Oktagonu říká, že i navzdory pandemii mají velkolepé plány (Rozhovor)
VÍCE

 

Svastika na budove v Soule.
Svastika na budove v Soule.Zdroj: Wikimedia Commons / Svdmolen

Znovuobjevení hákového kříže

Ačkoli v hinduismu, buddhismu či odinismu se hákový kříž využívá dodnes a samotný symbol je přinejmenším 7000 let starý, v Evropě jsme ho znovu našli koncem 19. století. Evropané se stále více zajímali o pradávné civilizace Blízké Asie a Indie. Německý archeolog Heinrich Schliemann objevil hákový kříž v ruinách antické Tróje.

 

Spojil ho s podobnými symboly, které se nacházely na německé keramice a spekuloval, že jde o náboženský symbol německých předků. Někteří jazykovědci a historici pracovali s touto myšlenkou, kterou však časem politicky překroutili a původní význam šikovně překryli novým.

 

Nacisté zcela změnili význam svastiky

Svastika byla už začátkem 20. století rozšířena a používala se zejména v pozitivním kontextu, znamenala přízeň nebo štěstí. Pak si však kulturní dědictví tzv. árijské kultury, kterou sdíleli lidé napříč Evropou a Asií, přivlastnili němečtí extremisté a připsali mu nový význam. Nešlo už o kulturu, ale o árijskou identitu jako takovou. Už v roce 1920 ji nacistická strana přijala za svůj symbol.

 

Několik pravicových nacionalistických hnutí si svastiku po první světové válce také zvolilo za své logo. Představovala „rasově čistý“ stát a její původní význam se od doby, kdy Německo ovládli nacisté, úplně ztratil.

 

I Adolf Hitler o ní píše ve své knize Mein Kampf. Vysvětluje v ní, že po mnoha pokusech se mu podařilo nastínit novou vlajku. Zvolil červené pozadí, bílý kruh a černý hákový kříž, cituje ho Holocaust Encyclopedia.

 

Nemeckej ríše (tzv. Tretej ríše) (1935 - 1945)
Nemeckej ríše (tzv. Tretej ríše) (1935 - 1945)Zdroj: Wikimedia Commons

 

Nová vlajka znamenala nový režim

Hitler naschvál zvolil barvy vlajky Německé říše (1871 – 1918), rezonovala s Němci, kteří byli proti demokratické republice. Šlo o chytrý marketingový tah a výrazné logo, které nabralo velmi silný význam. V Árijcích vzbuzovala pocit hrdosti, v Židech a ostatních „nepřátelích“ nacistického Německa zas hrůzu.

 

V březnu 1933 vydal tehdejší prezident Paul von Hindenburg spolu s Adolfem Hitlerem dekret, podle kterého se nová vlajka měla vždy objevovat spolu s imperiální vlajkou. Svastika se stala v Německu tak populární, že spolu s Hitlerovou tváří se objevovala i na produktech: na cigaretách, na kávě či dokonce na formách na dort. Vedlo to k tomu, že v květnu 1933 museli používání svastiky bez povolení zakázat. 15. září 1935 se nová vlajka stala jedinou oficiální vlajkou země.

 

Adolf Hitler zdraví vojakov, ktorí bojovali po boku španielskych nacionalistov v Španielskej občianskej vojne, 1939.
Adolf Hitler zdraví vojakov, ktorí bojovali po boku španielskych nacionalistov v Španielskej občianskej vojne, 1939.Zdroj: Rare Historical photos

V tentýž den schválili i zákon na ochranu německé krve a německé cti, který zakazoval sňatky i milostné vztahy mezi Židy a „Němci nebo spřízněnými lidmi“. Židé měli dokonce zakázáno zvedat německou vlajku se svastikou nebo používat její barvy. V průběhu války se význam symbolu ještě více posílil.

 

Po skončení druhé světové války symbol v mnoha zemích zakázali

Druhá světová válka v Evropě skončila 8. května 1945 bezpodmínečnou kapitulací Německa západním Spojencům a Sovětskému svazu. Fašistickou diktaturu nahradila Německá demokratická republika a Německá spolková republika (až do sjednocení v roce 1990). 

 

Symbol hákového kříže mnohé země zakázaly a jeho používání je trestné i na Slovensku. Svastika však má bohatou historii, a proto bychom používání symbolů či podobizen osobností, které se spojují s nacistickým režimem, měli vždy dělat pouze v kontextu. Snadněji se tak lze vyhnout nedorozumění.

 

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Ohodnoť článek
13
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Dostávej upozornění na aktuální události, jako je tato. Zapnout upozornění
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.