Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Kolik z nich jsi viděl?
Netflix to s českým a slovenským trhem myslí opravdu vážně. Téměř každý den přibývají nové filmy a seriály s dabingem a fanoušci tuzemských projektů se častokrát dočkají i nových přídavků v podobě našich filmů.
Na Netflixu je k dnešnímu dni velké množství takových filmů, ať už jde o klasiky z 20. století nebo novější filmy. My jsme se rozhodli zaměřit právě na ty novější snímky. Konkrétně jsme vybrali 10 nejlepších filmů 21. století, které momentálně najdeš na Netflix, respektive, které se podařilo najít nám.
Česká kinematografie pokrývá celou paletu žánrů. Důkazem je i povedené akční krimi o gangsterovi Radimovi Kraviecovi, přezdívaném Káčko. Ten si díky šikovným intrikám a drsným podrazům postupně nahrabal nehorázný majetek, přičemž se vysmíval zákonu přímo do obličeje.
Káčka postupně zrazují jeho spolupracovníci, postav je stále méně a většinou končí s kulkou v hlavě. Příběh plný nečekaných zvratů drží diváka v napětí díky úžasné dynamice děje a skvělým výkonům Hynka Čermáka i Predraga Bjelace.
2. Na střeše
Děj filmu sleduje kroky profesora Rypara (Alois Švehlík). Ten se úplnou náhodou na střeše svého domu setkává s mladým Vietnamcem Songem (Duy Anh Tran), kterému poskytne útočiště. V paneláku, kde spolu Rypara se Songem musí žít, se ale nachází také sympatická mladá sousedka (Maria Bartalos).
O scénář i režii se postaral talentovaný Jiří Mádl, na kterého si spíše vzpomeneš jako na herce z teenagerských komedií typu Snowboarďáci (2004), Rafťáci (2006), Gympl (2007) či Vejška (2014). Natočil však i povedený film Pojedeme k moři a loni i vydařenou dramedy Na střeše, kterou ti touto cestou doporučujeme všemi deseti.
3. Pátá loď
Slovenské drama získalo v roce 2017 ve své kategorii Generation na prestižním filmovém festivalu Berlinale nejcennější ocenění, kterým je Křišťálový medvěd. Snímek ti představí tři generace žen. Nejstarší Irena (Johanna Tesařová) porodila dceru Lucii (Katka Kamencové) těsně před čtyřicítkou, ale svou roli matky celý život odmítala. Na stáří je nemocná, ale to jí nebrání využívat citového vydírání a výhrůžek, aby dosáhla toho, co chce.
Lucie se ze své matky v životě velmi nepoučila a až když na svět přivedla dceru Jarku (desetiletá Vanessa Szamuhelová) si uvědomila, že roli matky nechce přijmout ani ona. Výsledkem je rodina s nedostatkem blízkosti, intimity a lásky. A to nám příběh teprve začíná.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemknutí?
Který gangsterský/kriminální film tě svou kvalitou příjemně překvapí?
Na Netflixu najdeš i skvělý a emotivní válečný film o tom, jak nacisté vyvraždili Lidice
V jakém filmu tě Zuzana Mauréry přesvědčí o tom, že i slovenské filmy se mohou pochlubit světovými hereckými výkony?
Že sexuální fantazie nejsou ničím výjimečným ani v důchodovém věku
Desetiletá hlavní hrdinka tohoto příběhu zoufale hledá lásku a nachází ji náhodou, když za zvláštních okolností vezme dvě batolata ze stanice do opuštěné zahradní chatky. Její jednání je dojemným a dětsky upřímným pokusem napravit svět dospělých svou hrou na rodinu, jakou by chtěla mít.
4. Příběh Kmotra
Skvělá česká gangsterka není přepisem historických událostí. Na druhou stranu je výborně technicky natočenou kriminální žánrovkou s nadstandardními hereckými výkony a atmosférou domácích událostí.
Příběh Kmotra je inspirován knihou Kmotr Mrázek novináře Jaroslava Kmenta, která popisuje život a zločiny známého jména českého podsvětí Františka Mrázka. Ten se proslavil raketovou kariérou z průměrného veksláka v dobách komunismu až na pozici milionáře s kontakty ve všech sférách veřejného života.
Užiješ si zejména Ondřeje Vetchého v hlavní roli či Vicu Kerekes. Pokud máš chuť na vynikající kriminálku, Kmotr splňuje vše potřebné k tomu, aby tě pozitivně překvapil.
5. Lidice
10. června 1942 se nacisté rozhodli vykonat pomstu na protektorátním obyvatelstvu. Vyhladili středočeskou vesnici Lidice, kterou si vybrali zcela náhodně. Byla to pomsta za úspěšný atentát na zastupujícího protektora Reinharda Heydricha.
Útok tehdy spáchala československá výsadková skupina Anthropoid. Lidice s tímto útokem neměly nic společného, ale nacisté zabili stovky jejich obyvatel, přičemž zbývající poslali na smrt do různých koncentračních táborů, mezi nimi i děti i ženy. Režíroval Petr Nikolaev, jehož jeden film už v žebříčku máme – Příběh Kmotra.
6. Učitelka
Snímek režiséra Jana Hřebejka v hlavní roli s famózní Zuzanou Maurer nás přenesl do roku 1983 a vyprávěl divákům příběh o učitelce zneužívající svého postavení. Film získal Křišťálový glóbus za nejlepší ženský herecký výkon na MFF Karlovy Vary a oceněn byl i na festivalech v Hongkongu a španělském Gijónu.
Pochlubit se může i pěti národními cenami České filmové a televizní akademie (SFTA) Slunce v síti, a to v kategoriích: Nejlepší film, Nejlepší herečka, Nejlepší scénář, Nejlepší hudba a v neposlední řadě Cena Diváků.
Učitelka je jedním z nejlepších tuzemských filmů posledních let, který rozhodně stojí za to vidět. Zuzana Mauréry tě v něm mimo jiné přesvědčí, že se správným materiálem a režií dokáží i slovenští herci předvádět světové výkony.
7. Teorie tygra
Děj filmu se točí kolem veterináře Jana, kterému umře tchán. Celý život měla v rukou jeho žena, která rozhodla dokonce i o tom, jak ho mají pohřbít. Jan si uvědomuje, že ani on nedrží svůj osud ve vlastních rukou a o štěstí má zcela jinou představu než jeho žena.
Jednoho dne přijde na to, jak se vyprostit zpod manželčiny nadvlády. Zní to neuvěřitelně, ale inspirací mu je papoušek s podezřením na Alzheimera. Sympatický veterinář začíná znovu a jeho život se stává dobrodružstvím. Rozhodnutí, které učiní, má obrovský vliv na celou jeho rodinu.
Teorie tygra je velmi příjemnou komedií se sympatickými hereckými výkony. Nevíme, čím to je, ale namísto kvalitně napsaných, inteligentních a milých komedií se českoslovenští diváci raději soustředí na prvoplánované komedie, častokrát s teenagerským podtónem. Teorie tygra je však jiná a ty bys jí měl dát šanci.
8. Občanský průkaz
Myslíme, že toto je jeden z těch filmů, který nemusíme představovat. Občanský průkaz se dostal do povědomí všech věkových kategorií, které si užívaly skvělé komediální prvky. Několik scén z filmu se dnes již považuje za kultovní.
Od okamžiku, než v patnácti letech dostanou občanský průkaz, až do chvíle, kdy se v osmnácti snaží uniknout válce a pokoušejí se získat modrou knížku. Petr, Aleš, Popelka a Míťa dospívají v sedmdesátých letech minulého století, v době, kdy vyjít na ulici bez občanského průkazu znamenalo koledovat si o problém a kdy byla povinná vojenská služba pro mnohé tím největším strašákem.
Každý po svém, ale i společně se snaží neztratit v totalitním státě zdravý rozum a smysl pro humor, ale rovněž nedráždit režim. Prožívají společně mnoho chvil, některé jsou úsměvné, s nádechem absurdní grotesky, jiné dramatické a některé fatální.
9. Samotáři
Komedie vyšla přesně před 20 lety, ale nemusíš se bát, že by příběhově či humorně zestárla. Kvalitou obstojí i po letech, takže se u ní skvěle pobavíš. Příběh vypráví o sedmi mladých lidech přežívajících během několika dní události, které radikálně ovlivní jejich budoucí život.
Rozhlasový moderátor malého pražského rádia Petr se rozchází se svou dlouholetou přítelkyní Hankou. Tu chce získat pro sebe neurotický doktor Ondřej, který ji už celé roky pronásleduje svou dotěrnou pozorností. Ondřejova manželka Lenka si však odmítá připustit, že by otec jejich dětí mohl zradit jejich úhledný maloměšťácký život.
Do osudů obou dvojic zasáhnou i křehká Makedonská barmanka Vesna hledající v Čechách ztraceného otce, cynický manipulátor Robert a oddaný milovník marihuany Jakub.
10. Vratné lahve
Kombinace Jana Svěráka za kamerou a jeho otce Zdeňka před kamerou a na scénáři způsobila, že natočili jeden z nejpamátnějších novodobých českých filmů. Hlavní postavou je Josef Tkaloun (Zdeněk Svěrák), pětašedesátiletý učitel češtiny na gymnáziu. Jednoho dne ale ztratí trpělivost s žáky a ve škole skončí.
Odmítá se smířit s tím, že jeho život skončil, že nemůže zažít nová dobrodružství a že už společnosti nemá co nabídnout. Nakonec skončí v supermarketu u výkupu prázdných lahví, kde pozná nové lidi a hlavně se nechá unášet sexuálními fantaziemi při pohledu na spoře oděné mladé dívky.
Na Netflix najdeš mnoho jiných kvalitních filmů z české či slovenské produkce. Samozřejmě, pustit si můžeš i divácky přívětivější, modernější komedie, avšak mi ti doporučujeme dát přednost nejprve těmto klasikám.