Přibývají svědectví prvních majitelů prémiových sluchátek od Apple o tom, že s konstrukcí nebude vše v pořádku.
Apple není neomylný a má za sebou několik afér po představení nových produktů. Zdá se, že další se týká jejich nedávno představených luxusních sluchátek AirPods Max.
„No, takže... v mých AirPods Max se po delším nošení kondenzuje voda. Nikdy nebyly používány ve vlhkém prostředí. Voda se dostala k měničům a způsobuje chybnou detekci uší. Nosil jsem je uvnitř sedíc za stolem, nic extra. Velmi znepokojující.“ Toto je jen jedna z výpovědí majitelů, kteří se na sociálních sítích podělili s novou zkušeností se sluchátky.
So, uhh... my AirPods Max form condensation after extended use. They’ve never been used in any humid environment. The water gets inside the drivers and has caused ear detection problems. I’ve been wearing them inside sitting at a desk mainly, nothing crazy. Super concerning issue pic.twitter.com/0pWicvxLv9
— Donald Filimon (@donaldfilimon) December 27, 2020
Ostatní se přidávají se svými příběhy, které jsou víceméně stejné. Jeden zmiňuje, že je měl nasazené v kanceláři asi 2 a půl hodiny. Pak náhodně odepnul magnetické náušníky aby jej vyčistil a najednou v měničích viděl kapky vody. Přišlo mu to zvláštní, protože celou dobu jen seděl na jednom místě.
Další zpozoroval kondenzaci po krátké procházce, a pak znovu po zhlédnutí celovečerního filmu. Rozhodl se proto sluchátka vrátit. I proto, že zpozoroval zarudnutí kolem měničů.

Nejde o žádnou ojedinělou záležitost, podobných příběhů jsou na různých sociálních sítích desítky. Problém pravděpodobně bude v tom, že mušle jsou celé z hliníku. Tento kov nefunguje jako tepelná izolace, právě naopak. Na opačné straně jsou masivní náušníky, ve kterých se zahřívají uši. Pak se toto teplo sráží uvnitř zařízení.
Jen pár dalších výrobců má v portfoliu sluchátka s kovovými náušníky. Ale není to celokovová konstrukce, respektive používají spíše ocel. Plast s takovými tepelnými mosty nemá problém.
AirPods Max nemají žádný certifikát odolnosti vůči vlhkosti a už vůbec ne vůči vodě. Někteří uživatelé se zkusili obrátit na Apple. Zjistili, že takové poškození není pokryto v pojištění AppleCare. Zástupce firmy jim jen potvrdil, že tato forma opravy je bude stát dodatečných 29 dolarů (zhruba 600 korun) k 59 dolarům za AppleCare. Ale jednodušší podle něj má být, aby si uživatelé utírali vnitřek sluchátek po každém delším nošení.

Je těžké si představit, že by Apple mohl přijít s nějakým univerzálním řešením, jakým byla nabídka bezplatného krytu při „antena gate“. Tehdy se na novém iPhone 4 snižoval příjem signálu při držení mobilu běžným způsobem. Apple také nijak nevyřešil „bend gate“, kdy se zase poměrně snadno ohýbal iPhone 6 Plus. Malá konstrukční změna pomohla zlepšit pevnost až za rok v generaci 6s. Jednoduše si na to musí majitelé zvyknout a dávat si trochu víc pozor.