- produkty a služby určené pro osoby starší 18 let
- sex, nahotu a jiný nevhodný obsah
- násilí, krev nebo obsah nevhodný pro citlivé povahy
Robert Budd Dwyer koncem 80. let spáchal sebevraždu v přímém přenosu, aby se vyhnul vězení. Teprve v roce 2010 vyšlo na povrch, že byl obviněn neprávem.
Hrozilo mu 55 let vězení a pokuta 300 000 dolarů. Den předtím, než ho měli definitivně odsoudit, uspořádal tiskovou konferenci. Přítomní novináři ani jeho nejbližší rádci tehdy netušili, že na tento den nikdy v životě nezapomenou. Americký politik Robert Budd Dwyer totiž v přímém přenosu před očima veřejnosti spáchal sebevraždu.
V těchto dnech uběhlo již 34 let od jeho smrti. Případ, v jehož rámci byl Dwyer obviněn z korupce, spiknutí, poštovních podvodů, křivé přísahy a z podpory vydírání, nikdy neobjasnili. Teprve po 23 letech se klíčový svědek přiznal, že ve své výpovědi lhal a R. B. Dwyer byl ve skutečnosti neprávem obviněn.
- Co psal v dopise prezidentovi den před sebevraždou
- Jaká byla atmosféra na Dwyerově tiskové konferenci v momentě, kdy z obálky vytáhl revolver
- Kvůli čemu ho odsoudili
- Proč odmítl dohodu o vině a trestu, díky čemuž by si namísto 55 let ve vězení odseděl jen 5letý trest
- Jaká byla jeho poslední slova před smrtí
- Jaké citlivé záběry v osudný den odvysílaly přítomné televize
- Jak se o Dwyerově smrti dozvěděl jeho syn
Úspěšná politická kariéra a ambice stát se prezidentem USA
Robert Budd Dwyer se narodil 21. listopadu 1939 ve městě Saint Charles v americkém státě Missouri. Hned poté, co v roce 1961 úspěšně ukončil studium politologie a účetnictví a následně odpromoval na univerzitě Allegheny College v Meadville, začal být velmi aktivní v lokální politice.
V roce 1964 byl za republikánskou stranu zvolen do pennsylvánské Sněmovny reprezentantů, kde si opakovaně získával přízeň, díky čemuž tam setrval až 6 let, což jsou tři volební období. Skončil až poté, co se rozhodl kandidovat do senátu v Pennsylvánii. To se mu také úspěšně podařilo.
Členem senátu byl až do roku 1981, dokud nepřišel ještě větší politický úspěch. V tomto roce se totiž stal 30. pokladníkem státu Pennsylvánie. Mnozí historici se podle Stark Insider shodují, že nebýt jeho osudného skandálu, Dwyer měl našlápnuto na úspěšnou kariéru guvernéra Pennsylvánie s aspirací až na prezidenta Spojených států.
Obvinění z korupce a troufalá jistota, že prokáže svou nevinu
Během svého druhého volebního období na postu pokladníka státu, což je u nás ekvivalentem pozice ministra financí, přišel tehdejšímu guvernérovi Pennsylvánie Dicku Thornburgovi anonymní dopis. V něm měly být složitě rozepsány podrobnosti o korupci, v rámci níž měl být podplacený i Dwyer.
Jak uvádí ati, v roce 1984 úředníci v Pennsylvánii objevili závažné pochybnosti o veřejných zakázkách. Někteří ze státních zaměstnanců měli být totiž podplaceni kalifornskou účetní firmou Computer Technology Associates, které měli vyplatit pohledávky ve výši několika milionů dolarů.
O lukrativní státní zakázku měly tehdy zájem mnohé účetní firmy, ale díky podplácení ji vyhrála právě zmiňovaná CTA. V anonymním dopise s podrobnostmi o pochybném výběrovém řízení zaznělo i jméno Dwyer, který měl být jedním z hlavním zkorumpovaných aktérů.
Dwyera však obvinění vůči jeho osobě rozhořčila a všechna do jednoho popřel. Žádnou provizi od Computer Technology Associates prý nedostal a několikrát svou nevinu zdůraznil. I přesto byl společně s dalšími jmenovanými osobami v tomto případě obviněn. Federální prokurátoři byli shovívaví a nabídli mu dohodu o vině, díky čemuž by si výrazným způsobem snížil trest.
Pokud by se přiznal k úplatkům, dobrovolně rezignoval z postu, svědčil by proti dalším obviněným osobám a pomohl tak s vyšetřováním, soud by mu byl ochoten snížit trest z 55 let na 5 let vězení. To však Dwyer odmítl. Byl si totiž jistý, že dokáže prokázat před soudem svou nevinu.
Prezidenta Spojených států žádal o milost
Nepočítal s tím, že 18. prosince 1986 ho soud uzná vinným z 11 případů spiknutí, poštovních podvodů, křivé přísahy a za podporu vydírání. Rozsudek měli vyhlásit 23. ledna 1987. Kromě vysokého trestu (55 let za mřížemi) mu měl soud udělit i pokutu ve výši 300 tisíc amerických dolarů.
Když Dwyer pochopil, že bylo od něj troufalé se domnívat, že před soudem bude schopen dokázat svou nevinu, rozhodl se apelovat na samotného prezidenta Spojených států, kterým byl tehdy také republikán – Ronald Reagan.
Napsal mu proto dopis, v němž prezidenta žádal o milost a uváděl, že je nevinný ve všech bodech obžaloby. Zavolal senátorovi Arlenu Specterovi, který měl dopis prezidentovi předat. Senátor mu však odpověděl, že je to „nereálné“, aby dostal prezidentskou milost, protože ještě nebyl oficiálně odsouzen.
Poslední tiskovka
Podle platných pennsylvánských zákonů nebylo možné Dwyera odvolat z funkce, dokud ho 23. ledna definitivně neodsoudí. Den před oficiálním rozsudkem, po němž měly Dwyerovy kroky vést rovnou za mříže, proto ještě jako stále platný pokladník státu svolal ve své kanceláři v Harrisburgu tiskovou konferenci. Svou poslední v úřadě. A také poslední v životě.
„Těší mě, že jsem byl s Jo (jeho manželka Joanne Grappy, pozn. red.) tak dlouho, těch 20 let bylo úžasných. Zítra to bude těžké a doufám, že to zvládnu,“ napsal na kousek papíru v noci před tiskovou konferencí.
Jak uvádí i dokument s názvem Čestný muž: Život R. Budd Dwyer, který se zabývá životem a především posledními chvílemi 30. pokladníka státu Pennsylvánie, jeho proslov během tiskovky na druhý den ráno trval přibližně půl hodinu a byla na něm vidět velká nervozita.
Mnozí si mysleli, že konferenci svolal kvůli své rezignaci. Dwyer ji však zvolal za účelem objasnění případu. Body, o které se opíral, měl napsány na 21 stranách papírů, z nichž četl. Přibližně v polovině projevu se někteří novináři zvedli a chtěli odejít, Dwyer si toho všiml a řekl, aby zůstali, protože ještě neskončil. Nakonec se dostal až na poslední stranu.
Co se dozvíš po odemknutí?
- Co se nacházelo ve třech záhadných obálkách, které těsně před smrtí rozdal svým asistentům
- Co se dělo těsně po výstřelu
- Jak se po dvaceti letech ukázalo, že Dwyer byl neprávem obviněn
- Co vzkázal své rodině
- Jakým způsobem to měl Dwyer celé promyšlené tak, aby z toho jeho pozůstalí vyšli co nejlépe
- Jaké odškodné získala jeho manželka