Židovský učitel byl charakterem, který respektovali i někteří hlídači koncentračních táborů z řad SS.
Druhá světová válka nešetřila nikoho, natož slabé a zranitelné. Proto bylo důležité, aby hlavně děti, které nejhorší válečný konflikt potkal v začátcích jejich životů, měly alespoň trochu přijatelné životní podmínky. Tím hůř na tom byly děti z židovských rodin, jimž jejich národnost zajistila nenávist vůdce nacistického Německa Adolfa Hitlera, pronásledování a utrpení.
O jeho snížení a přijatelnější podmínky i v těch nejtěžších situacích se zasloužil muž, jenž by ve čtvrtek oslavil 105. narozeniny. Jmenoval se Alfred Hirsch, kterého svět zná pod přezdívkou Fredy, jehož úsilí dokázalo takové podmínky vybudovat i dětem, jež byly transporty převezeny do koncentračního tábora v Terezíně a tzv. rodinného tábora v Osvětimi-Březince.
Ve zdravém těle zdravý duch
Hirschova životní pouť začala v jeho rodném Německu, v němž už od malička pěstoval kladný vztah ke sportu a k fyzické aktivitě. Jak píše web holocaust.cz, rodák z Cách figuroval i se svým bratrem v židovském německém skautu Jüdischer Pfadfinderbund Deutschland. Hirsch byl zapáleným sionistou, a tak když se Hitler na konci 20. let 20. století dostal k moci, neuprchl s rodinou do Bolívie, ale zůstal v Německu, aby nakonec v roce 1935 emigroval do Prahy.