Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Sobota 27. 2. 2021 svátek má Alexandr

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Historie - Česko
0
Vojtěch Vanda
12. únor 2021, 9:34
Čas čtení: 3:40

Skaut, učitel a ochránce dětí Fredy Hirsch. Ke sportu a poznání je vedl i v Terezíně a Osvětimi

Židovský učitel byl charakterem, který respektovali i někteří hlídači koncentračních táborů z řad SS.

Vojtěch Vanda
12. únor 2021, 9:34
Čas čtení: 3:40
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek

Druhá světová válka nešetřila nikoho, natož slabé a zranitelné. Proto bylo důležité, aby hlavně děti, které nejhorší válečný konflikt potkal v začátcích jejich životů, měly alespoň trochu přijatelné životní podmínky. Tím hůř na tom byly děti z židovských rodin, jimž jejich národnost zajistila nenávist vůdce nacistického Německa Adolfa Hitlera, pronásledování a utrpení.

 

O jeho snížení a přijatelnější podmínky i v těch nejtěžších situacích se zasloužil muž, jenž by ve čtvrtek oslavil 105. narozeniny. Jmenoval se Alfred Hirsch, kterého svět zná pod přezdívkou Fredy, jehož úsilí dokázalo takové podmínky vybudovat i dětem, jež byly transporty převezeny do koncentračního tábora v Terezíně a tzv. rodinného tábora v Osvětimi-Březince.

 

Zdroj: commons.wikimedia.org/CC0

 

Ve zdravém těle zdravý duch

Hirschova životní pouť začala v jeho rodném Německu, v němž už od malička pěstoval kladný vztah ke sportu a k fyzické aktivitě. Jak píše web holocaust.cz, rodák z Cách figuroval i se svým bratrem v židovském německém skautu Jüdischer Pfadfinderbund Deutschland. Hirsch byl zapáleným sionistou, a tak když se Hitler na konci 20. let 20. století dostal k moci, neuprchl s rodinou do Bolívie, ale zůstal v Německu, aby nakonec v roce 1935 emigroval do Prahy.

 

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 1742 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Už od 79.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš číst i tyto články
Co stojí za jměním nejbohatší rodiny světa? Levné produkty. Bohatství vlastníků řetězce Walmart přitom vzešlo ze smůlyCo stojí za jměním nejbohatší rodiny světa? Levné produkty. Bohatství vlastníků řetězce Walmart přitom vzešlo ze smůly
Šéf Oktagonu MMA: Pokud se někdo může stát šampionem 3 divizí, je to Ivan BuchingerŠéf Oktagonu MMA: Pokud se někdo může stát šampionem 3 divizí, je to Ivan Buchinger
Z ulice na vrchol: Vycházející hvězda Oktagonu MMA Tadeáš „Mawar“ Růžička si klade velké cíle (Rozhovor)Z ulice na vrchol: Vycházející hvězda Oktagonu MMA Tadeáš „Mawar“ Růžička si klade velké cíle (Rozhovor)
VÍCE

V Československu pokračoval v práci s mládeží. Urostlý, napomádovaný, a vždy slušně vypadající atlet vedl své svěřence ke sportovní výchově jak v Ostravě, v Brně, tak i v Praze, a jako sionista také připravoval chalucim, tedy pionýry, k cestě do „Zaslíbené země“. Měl co do činění i se strašnickým hřištěm Hagibor, na němž, jako na jediném sportovišti, mohli i po zavedení protižidovských opatření židovské děti sportovat, soutěžit, hrát divadlo nebo tábořit.

 

Fredy Hirsch předcvičující na hřišti Hagibor v Praze-Strašnicích Zdroj: commons.wikimedia.org/CC0

 

Aby toho nebylo málo, stal se vedoucím skupiny Halvaga složené z kluků ve věku 12 – 14 let, kterým ještě v roce 1939 zařídil cestu do Dánska, a jež po ročním setrvání nakonec opravdu zakotvila v Palestině. Ještě v roce 1940 působil i jako vedoucí skautských letních táborů v obci Bezpráví při řece Orlici.

Přesun do Terezína

Ani Hirsche neminul převoz do koncentračního tábora. On sám se však nejprve dostal 4. prosince 1941 do Terezína s 22 členy židovské obce jako organizátor života ve vznikajícím ghettu. Hned zpočátku se mu se spolupracovníky povedlo ze zvláštních domů, v nichž žily děti odděleně od rodičů udělat tzv. heimy, dětské domovy, v nichž spolu s dalšími pedagogy organizoval pololegální vyučování

 

Fredy Hirsch dbal i na psychickou i fyzickou očistu, hygienu, vzdělání a sport i v hodně ztížených podmínkách, vždy se snažil vystupovat sebevědomě, čímž si získal respekt i u některých vojáků SS. Díky tomu se mu povedlo získat prostor pro sport, na němž se v roce 1943 uspořádala tzv. terezínská makabiáda. Získal dokonce takové postavení, že mohl z chystaných transportů, které znamenaly smrt, vytáhnout nějaké osoby, přičemž toho často využíval ve prospěch dětí.

 

Jeho snaha o blaho nejmenších jej ale také stála transport, když se po příjezdu asi 1200 židovských dětí ze zrušeného ghetta v polském Bělostoku pokusil zkontaktovat jejich vychovatele. Porušil tak zákaz komunikace, kvůli kterému musel 6. září 1943 odjet do koncentračního tábora v Osvětími-Březince.

 

Zvláštní zacházení v Osvětimi

Příjezd zářijového transportu do Osvětimi byl ale zvláštní. Hirsch byl zařazen do tzv. rodinného tábora, v němž byli hlavně Čechoslováci, a v němž platily do té doby neviděná „privilegia“. Absence potupného vyholování hlavy, rozřazování a přítomnost dětí v táboře byla o té doby neviděná. Fredy Hirschovi se dokonce s nacistickými pohlaváry povedlo vyjednat speciální místo pro tři stovky dětí do patnácti let, kterému se přezdívalo dětský blok.

 

Ve velkém dřevěném domě nebyly třípatrové palandy, nýbrž malé stoličky, které byly dětem sympatičtější. Na zdech byly malůvky květin, Sněhurky s trpaslíky nebo třeba Eskymáky. Uvnitř domu mohly děti jíst, obvykle polévku i něco navíc, a dokud to šlo, žádné z nich neumřelo na podvýživu; „pouze“ trpěly hladem. 

 

Dům byl také dějištěm jakéhosi vyučování, v němž se také zpívalo, a které se při kontrolách krylo zpěvem nacistických písní, které byly povoleny. Byl také místem, jenž skrýval ty nejmenší před terorem esesáků. Poskytoval jim také přístřeší během apelů, nástupů vězňů, které Němci tolerovali, a které byly venku zvláště za deště a v zimě nepříjemné.

 

Vrcholem vyučování byl nácvik divadelní hry Sněhurka a sedm trpaslíků, které děti předvedly za účasti doktora Mengeleho, jenž představení tleskal, a od dětí si nechával říkat strýčku. Do tábora dorazilo ještě v prosinci dalších 500 dětí, pro které Hirsch dokázal zajistit další dům. To se ale klasická šestiměsíční karanténa blížila ke konci.

 

Transport židů v Bělince, květen 1944 Zdroj: commons.wikimedia.org/CC0

Zvláštní konec

Na jaře roku 1944 byl Fredy Hirsch kontaktován příslušníky táborového hnutí odporu, kteří zjistili znepokojující věc – jak píše holocaust.cz, rozluštili, že termín SB (Sonderbehandlung, v překladu zvláštní zacházení, pozn. red.), jenž má každý ze členů rodinného tábora u jména, je krycím jménem pro smrt v plynové komoře.

 

Hirsch byl proto vyzván, aby se jako přirozená autorita postavil do čela vzpoury, která by možná pomohla několika vězňům utéct a zneškodnit několik dozorců. Nicméně bezbranné děti by byly s největší pravděpodobností zmasakrovány.

 

Dne 8. března 1944 mělo přijít ke konečnému rozhodnutí, během nějž si osmadvacetiletý Hirsch vzal hodinu na rozmyšlenou. Po ní jej našli v bezvědomí. Lékař konstatoval smrt z předávkování léky na uklidnění. Dodnes však není jisté, jestli atlet a učitel opravdu spáchal sebevraždu, nebo mu byl osud zpečetěn jinak. 

 

Ještě ten den byl zbytek „zářijových“ přeživších z tábora v Osvětimi převezen do plynových komor, v nichž byli zavražděni. Zbytek rodinného tábora potkal stejný osud mezi 10. a 12. červencem 1944. Šťastnou náhodou se povedlo Mengeleho přesvědčit, aby provedl selekci chlapců, a tak ze 17 500 vězněných přežilo 1294 lidí. Dosud se tak jedná o největší hromadné vraždění československých občanů v době druhé světové války.

 

 

Fredy Hirsch se nicméně stal ikonou správného učitele. Jeho příběh neunikl Izraelskému režisérovi Rubimu Gatovi, který v roce 2018 natočil film mapující jeho život. Film Drahý Fredy se v Česku promítal v rámci Měsíce queer historie. Sám se totiž otevřeně hlásil k homosexualitě.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Zdroj: holocaust.czFoto: holocaust.czNáhledový obrázek: commons.wikimedia.org/CC0 Tagy: šport, deti, ceskoslovensko, Osvětim, koncentrační tábor, Židé, Terezín, skaut, praha, Fredy Hirsch
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.