Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Neděle 16. 5. 2021 svátek má Přemysl

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Filmy a Seriály - Osobnosti

10 zajímavostí o Larsu von Trierovi: na natáčení chodil nahý a Nicole Kidman chtěl svázat a zbičovat

Pracovat s ním je pro někoho čest, pro jiného utrpení.

Jakub Paulík
30. duben 2021, 9:30 Čas čtení: 10:31
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
10 zajímavostí o Larsu von Trierovi: na natáčení chodil nahý a Nicole Kidman chtěl svázat a zbičovat
Zdroj: Nordisk Film Distribution
Filmy a Seriály - Osobnosti
0
Jakub Paulík
30. duben 2021, 9:30
Čas čtení: 10:31

10 zajímavostí o Larsu von Trierovi: na natáčení chodil nahý a Nicole Kidman chtěl svázat a zbičovat

Pracovat s ním je pro někoho čest, pro jiného utrpení.

Jakub Paulík
30. duben 2021, 9:30
Čas čtení: 10:31
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
10 zajímavostí o Larsu von Trierovi: na natáčení chodil nahý a Nicole Kidman chtěl svázat a zbičovat
Zdroj: Nordisk Film Distribution

Když má vypito, scénář k filmu dokáže napsat za méně než dva týdny. Za střízliva a bez kokainu mu to trvalo asi rok a půl. Při natáčení uvažuje nad tím, jak některými scénami co nejvíce naštvat svou matku, která je mimochodem dlouhá léta mrtvá.

 

K hercům se nejednou chová jako k odpadu, když má v sobě alkohol, umí být agresivní a Nicole Kidman dokonce řekl, že ji sváže a zbičuje. Tvorba 65letého režiséra Larse von Triera je milovaná i zatracovaná a stejně kontroverzní jako jeho filmy jsou i Larsova vyjádření — nemá problém rozebírat penisy herců či diktátora Adolfa Hitlera.

 

V tomto článku si přečteš:
  • Jaké měl problémy kvůli svým vyjádřením o Hitlerovi a Židech.
  • Proč vinu hází na to, že byl tehdy střízlivý.
  • Proč nenávidí svou matku.
  • Proč zasahuje jeho matka i po smrti do Larsovy tvorby.
  • Proč rád mluví o mužských pohlavních údech.

 

Sympatie k nacistům

„Velmi jsem chtěl být Židem, ale pak jsem zjistil, že jsem ve skutečnosti nacista, protože, víte, moje rodina byla německá, což mě také potěšilo,“ řekl Lars von Trier v roce 2011 na tiskové konferenci v Cannes. Nikdo z přítomných novinářů zřejmě nechápal, jak to myslel, ale kontroverzní režisér se po této větě nezastavil.

 

„Rozumím Hitlerovi, i když si myslím, že udělal několik absolutně nesprávných věcí. Ale vidím ho, jak nakonec sedí ve svém bunkru,“ dodal krátce nato. Podle videozáznamu z konference si herečka Kirsten Dunst sedící po jeho boku uvědomila, že by měla režiséra zastavit. „Bože můj, je to hrozné,“ pošeptala mu podle The Wall Street Journal do ucha. 

 

Z úsměvu herce Stellana Skarsgårda ale můžeme naopak předpokládat, že se jeho svébytným humorem dobře bavil. Později pro The Guardian řekl, že mu bylo od začátku jasné, že Lars pouze vtipkuje. „Byl to vtip. Ne sice kdovíjaký, ale i tak to byl vtip,“ řekl.

 

 

Aby toho nebylo málo, Lars von Trier ještě dodal, že s Hitlerem trochu sympatizuje. „Neobhajuji druhou světovou válku a nejsem proti Židům. Stojím za nimi. Ale ne zas tak moc, protože Izrael mi opravdu vadí,“ dokončil svůj žert a projevil svůj obdiv i k práci nacistického architekta Alberta Speera.

 

Organizátoři měli s režisérovými slovy problém a na dlouhá léta ho ze světoznámého festivalu v Cannes vyloučili. Za jeho nevhodné úvahy o nacistech ho dokonce vyšetřovala policie. Po tomto incidentu se před médii na několik let odmlčel. Bál se, že nechtěně řekne nějakou hloupost, která jeho situaci ještě zhorší. To je zkrátka on. Každý, kdo ho zná, ví, že Lars nejprve mluví a až potom přemýšlí. Tentokrát si ovšem uvědomil, že to opravdu přehnal.

 

Bylo to skutečně náročné. Byl jsem totiž sedm let personou non grata a hrozilo mi také pět let vězení v Marseille a myslím si, že byste z toho neměli velký užitek ani vy, ani já,“ cituje jeho slova The Guardian. Jeho režisérský kolega Thomas Vinterberg řekl, že Lars von Trier v Cannes poznal své hranice, které s oblibou rád překračoval. Provokoval lidi a zjišťoval, jak daleko může zajít, dokud nenarazí.

 

Co však měla jeho slova na tiskovce v Cannes vlastně znamenat? Jak píše IndieWire, Lars v roce 2014 řekl, že byl na tiskové konferenci poprvé střízlivý. Příliš se snažil být přátelský, váhal, co řekne, a své myšlenky proto nedokončil. Nikdo se ho nezeptal, jak to celé myslí, a jeho slova tak vyzněla extrémně nevhodně.

 

Ve skutečnosti s Hitlerem samozřejmě nesympatizuje a na nacistickém architektovi obdivuje jen jeho práci. Větou, že je nacista, myslel svůj údajný německý původ po biologickém otci, o němž se dozvěděl až jako 33letý. Jeho nevlastní otec byl přitom Žid, a proto vtipkoval, že „chtěl být Žid, ale zjistil, že je nacista“.

 

Zdroj: Nordisk Film Distribution


Jeho údajná slabost pro velké penisy

Lars von Trier (scénář) a Thomas Vinterberg (režie) v roce 2004 natočili společně drama Můj miláček ráže 6,65 (Dear Wendy), které má prý poukazovat na Larsovu fascinaci velkými genitáliemi.

 

„V Dear Wendy jde myslím v první řadě o to, že se Lars a bílí muži cítí oproti černochům méněcenní. Černý chlapec Sebastian je ve filmu mužem činu. Lars vždy mluví o genitáliích černochů a jejich velikosti. Je tím hluboce fascinován a závidí jim,“ prozradil na svého kolegu Thomas Vinterberg podle The LMagazine.

 

Režisérův smysl pro detail týkající se pohlavních orgánů se údajně projevil i při natáčení dramatu Antikrist (Antichrist), ve kterém diváci viděli explicitní sexuální scény. V nich se ovšem nemohl ukázat hlavní herec Willem Dafoe osobně, protože jeho penis je podle Larse von Triera příliš velký. „Všichni byli velmi zmatení, když ho spatřili,“ nechal se slyšet režisér pro The Boston Phoenix.

 

Lars údajně do filmu zakomponoval i svůj vlastní pohlavní úd. Stellan Skarsgård pro Showbiz 411 prozradil, že penis na konci druhé části filmu Nymfomanka (Nymph()maniac) patří režisérovi. Larsův svébytný přístup k nahotě může vyplývat z toho, že jeho rodiče byli nudisté. Od dětství s nimi chodil na letní kempy, kde bylo oblečení přítěží. Herec Jamie Bell v jiném rozhovoru řekl, že se Lars von Trier procházel bez jakéhokoli důvodu na place nahý. To, že se svlékal při natáčení, potvrdila i Nicole Kidman.

 

Zdroj: TASR/AP/Francois Mori


Nenávist k matce s ním žije i po její smrti

Matka Larse von Triera zemřela v roce 1989. Ještě před smrtí mu stačila říct, že muž, se kterým vyrůstal, nebyl jeho otec. Měla totiž aféru s dánským odbojářem Fritzem Michaelem Hartmannem (podle Larse má však německý původ, v tom se zdroje liší). „Než moje máma zemřela, řekla mi, že je šťastná, že jsem synem jiného muže. Říkala, že můj nevlastní otec neměl žádné cíle a sílu. Ale byl to milující člověk. Byl jsem z tohoto odhalení smutný,“ řekl režisér pro Dazed Digital.

 

Režisér svou matku proto nazývá „štětkou“ a svou kontroverzní tvorbou se ji pokouší provokovat i po smrti. „Každým filmem se ji snažím dráždit, přestože je mrtvá, takže má na mě stále velký vliv,“ cituje jeho slova National Public Radio s odkazem na BBC.

 

Někteří filmoví teoretici považují Larsův negativní vztah k matce za důvod, proč ženské hrdinky ve filmech dánského režiséra tak moc trpí. Lars ovšem vyloučil, že by nenáviděl ženy obecně. „Nenávidět je, to by bylo jako nenávidět slony, protože existují dobré i špatné,“ řekl pro Independent a dodal, že v tomto nevidí logiku. Jeho údajná misogynie (odpor vůči ženám) pramení z vyjádření hereček, ke kterým se údajně choval skutečně dehonestujícím způsobem.

 

Zdroj: Nordisk Film

Postrach herců a hereček

Islandská zpěvačka Björk si v roce 2000 zahrála ve filmu Tanečnice ve tmě (Dancer in the Dark), ze kterého si odnesla pořádně nepříjemné vzpomínky. Své zážitky s „nejmenovaným dánským režisérem“ (s jiným než s Larsem von Trierem nespolupracovala) zveřejnila na Facebooku

 

Režisér jí mimo jiné podle jejích slov dával nabídky na sex, přičemž byla nedaleko jeho manželka. Hladil ji i po těle, a to aniž by mu to dovolila. Když se proti jeho údajnému chování ohradila, před celým štábem prý rozmlátil židli. Jak uvádí IndieWire, Lars von Trier její obvinění odmítl. Producent Peter Aalbaek Jensen, který byl mimochodem obviněn ze sexuálního obtěžování, Larse naopak obhajoval. Tvrdil, že se zpěvačka chovala panovačně, a označil ji za velmi problematickou součást štábu.

Článek pro předplatitele REFRESHER+
PŘIDEJ SE K PŘEDPLATITELŮM
nebo Odemkni 1 článek přes SMS
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 97645 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
POSLAT SMS

Co se dozvíš po odemknutí?

  • Výpovědi o tom, jak se před herci svlékal naha.
  • Jaký má vztah s Nicole Kidman, kterou chtěl svázat a zbičovat.
  • Jak se staví ke své závislosti na alkoholu a proč si pochvaloval i kokain.
  • Proč nechce vidět žádné nové filmy.
  • Jak se jeho tvorbou údajně inspiroval masový vrah Anders Breivik (Fjotolf Hansen) a co na to říká Lars von Trier.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Polonahý Vémola, 140kilový Baba Jaga a Attila Végh s čirém. Toto jsou nejvzácnější fotografie domácích MMA zápasníků
Sport
Polonahý Vémola, 140kilový Baba Jaga a Attila Végh s čirém. Toto jsou nejvzácnější fotografie domácích MMA zápasníků
Jak vypadal Karlos Vémola s dioptriemi ještě na střední škole a který český MMA zápasník se v pubertě fotil polonahý v trenkách v tramvaji?
Víš, čí pivo piješ? Toto jsou majitelé známých piv v Česku a na Slovensku
Zajímavosti
Víš, čí pivo piješ? Toto jsou majitelé známých piv v Česku a na Slovensku
Jen malá část našich populárních piv patří Čechům nebo Slovákům.
Nynější protesty radikálních skupin v Izraeli jsou bezprecedentní. Je to nová situace, kterou ještě nikdo neviděl, říká Szántó
Rozhovory
Nynější protesty radikálních skupin v Izraeli jsou bezprecedentní. Je to nová situace, kterou ještě nikdo neviděl, říká Szántó
Bývalý blízkovýchodní reportér ČT Jakub Szántó pro REFRESHER objasnil, co se to v Izraeli momentálně děje.
České a slovenské DJky: jedné nevěří, že hudbu opravdu tvoří ona, zatímco druhé se dívají na ruce
Hudba
České a slovenské DJky: jedné nevěří, že hudbu opravdu tvoří ona, zatímco druhé se dívají na ruce
10 dýdžejek z Česka a Slovenska jsme se zeptali, jaké je mixování a bavení lidí na parketu z pohledu žen.
John Wick Hex je nejlepší hrou ze světa Johna Wicka, kterou si zamilují akční nadšenci, ale i herní amatéři
Tech
John Wick Hex je nejlepší hrou ze světa Johna Wicka, kterou si zamilují akční nadšenci, ale i herní amatéři
I dnes doporučujeme 3 levné a zajímavé indie hry, které tě zabaví na dlouhé hodiny.
VÍCE ČLÁNKŮ
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
více z témy filmy a seriály
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.