Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Nová série Příběhu služebnice je jiná. Noří se hlouběji do psychiky postav, zobrazuje, jak prožívají trauma z totalitního režimu. Zažiješ v ní i nečekané akční scény.
Po dvou letech jsme se dočkali nové série Příběhu služebnice (The Handsmaid's Tale). Byla taková, jak mnozí předpokládali, a přece v čemsi jiná. Nahlíží hlouběji do psychiky postav, sleduje, jak prožívají útěk z amerického Gileádu. Pozoruje, jak moc se na člověku podepíše totalitní režim.
Kromě toho nás v ní překvapí mnoho výtečně natočených akčních scén jako topení se v mléce či zatýkání hlavní postavy June Osbourne. Zajímavé jsou i nově odhalené příběhy vedlejších postav. Mnozí však tvrdí, že děj se čtvrtou sérií zbytečně natahuje.
V článku se nacházejí spoilery.
V tomto článku si přečteš:
Jaká je nová série Příběhu služebnice (The Handmaid's Tale).
Proč je hlavní postava June Osbourne jiným člověkem, než bývala.
Jak lidi změnil totalitní režim v Gileádu.
Zda se vyplatí zhlédnout novou sérii.
Totalitní režim tě změní
Příběh služebnice je americký seriál, který se odehrává v utopickém státě Gileád (nynější USA). V zemi vládne systém tvrdé náboženské teokracie. Každý, kdo má jiný názor, trpí nebo umírá. Děj se odehrává v budoucnosti. Problémem celého světa je masová neplodnost žen. Političtí představitelé Gileádu problém vyřešili tak, že plodné ženy nutili, aby byly služebnými v rodinách bohatých velitelů, kde jsou pravidelně znásilňovány a plodí tak zemi děti. Kromě toho režim pronásleduje homosexuály a lidi s jinou vírou, které zatýká, zabíjí nebo kastruje.
Na každé sérii dosud pracoval jiný režisér, několik částí z nejnovější série spolu režírovala i herečka Elisabeth Moss. Společnost Hulu Original dosud natočila tři série po dvanácti dílech. Čtvrtá bude mít jen deset částí. V našich končinách seriál najdeme na HBO GO.
Hlavní postava seriálu June Osbourne organizuje ve finále třetí série mimořádně nebezpečnou akci. Spolu s tajnou sítí přisluhovaček a dalších lidí zapojených do odboje evakuuje 86 dětí z Gileádu do Kanady. Jelikož v období apokalypsy s extrémně nízkou plodností jsou děti to nejcennější, co Gileád vlastní, hrozí, že tím vyvolá ozbrojený konflikt. Třetí série tedy končí záběry, na kterých June umírá.
Čtvrtá série začíná její záchranou. Ostatní služebnice se snaží zastavit její krvácení, chaoticky pobíhají kolem ní, zachraňují její život. Podaří se jim to i díky důkladné péči Juniny blízké přítelkyně Janine, která jí každý den ošetřuje rány.
Přidej se do klubu Refresher+ se slevou 25 %
Co se dozvíš po odemknutí?
Jaká je zatím nová série Příběhu služebnice (The Handmaid's Tale).
Zda se ti vyplatí zhlédnout ji.
Proč je hlavní postava June Osbourne jiným člověkem, než bývala.
Např.:
Zľava 300 EUR na laserovú operáciu v Excimer
, Celodenný Skipas v PARK SNOW Donovaly ZDARMA
nebo Poukázka v hodnotě 200 korun na nákup v Furiosa
Všichni se snaží o to, aby June Osbourne přežila. Po evakuaci dětí se totiž stává symbolem revoluce, ženské síly ve společnosti. Věří jí i tajná skupina Mayday, která jí s akcí pomohla. June mají ostatní služebnice opravdu rády, záleží jim na ní – možná více než June na nich.
Právě vztahy ostatních postav k June jsou jednou z výrazných dějových linií čtvrté série. Seriál zobrazuje, jak se k ní lidé stavějí, jak ji vnímají. Rovněž pracuje s tím, jak June Osbourne změnil totalitní režim a tamní krutý systém.
Jeden z neočekávaných momentů v ději nastává, když Junin manžel Luke pláče s dítětem na rukou a obviňuje June, že se rozhodla zůstat v Gileádu, ačkoli měla šanci na útěk. Diváka překvapí, že se takto chová právě Luke, který za rozhodnutími June vždy stál a bojoval za ni.
Zároveň to však dodává seriálu autentičnost. I Luke má právo zlobit se na June; tak by to přece zřejmě bylo i v reálném životě. Podobně se chová i její nejlepší přítelkyně Moira, která naštvaně říká, že June si zcela neuvědomila, co dělá, když evakuovala 86 dětí z Gileádu.
I divák si při sledování čtvrté série klade řadu otázek týkajících se hlavní hrdinky. Kdo je ve skutečnosti June? Proč neodešla z Gileádu za svým dítětem, když mohla? Uvědomuje si, jaké budou mít její činy následky?
Ve čtvrté sérii se často zmiňuje věta „V Gileádu objevíš to nejhorší, co v tobě je“. Vztahuje se to i na June, která hned v první epizodě nové série povzbuzuje mladou dívku, aby zabila muže, který ji znásilnil. Ačkoliv je pochopitelné, že June se zlobí na celý teokratický stát a nenávidí jeho představitele, divák nepředpokládá, že se bude chovat krutě, a už vůbec ne, že bude vybízet k zabíjení mladou a nevinnou dívku.
Další zvrat postavy June, který změní to, jak ji divák vnímá, nastane, když ji během mučení nutí prozradit, kde se skrývá celá tajná síť přisluhovaček. Po dlouhém odolávání ji zavedou k její dceři Hannah a vyhrožují, že jí ublíží.
Desetiletou holčičku zavřou do skleněné klece uprostřed místnosti a pustí k ní zničenou June. Čelí morálnímu dilematu: obětuje život svého dítěte nebo vyzradí své spolubojovnice?
Posttraumatický stres
Čtvrtá série si pohrává se psychikou postav i diváků. Pracuje s tématem traumatu a pozoruje, jak se postavy zotavují ze života v Gileádu, kde je znásilňovali a mučili. Přišli o lidskou důstojnost, v některých případech dokonce i o části těla. Každý z nich se s útěkem z Gileádu vyrovnává jinak. Jednou z klíčových postav je i Rita, bývalá služka, kterou umístili do stejné domácnosti jako June Osbourne. Utekla spolu s 86 dětmi.
V promluvě na večírku pro uprchlíky z Gileádu v Kanadě tvrdí, že z June udělal Gileád to nejlepší, čím mohla být. Při její postavě scénáristé ukazují, že Gileád bude navždy její součástí, i když z něj utekla a žije v Kanadě. Přestože režim v Gileádu nenáviděla, nikdy ji nemučili ani jí neublížili. Její domácí paní a nadřízená Serena Joy ji vnímala jako přítelkyni, důvěrnici, na kterou se mohla obrátit.
Tím se dostáváme k dalším klíčovým hrdinům nové série – k manželům Joy. Serena a Fred jsou jedněmi z hlavních postav Příběhu služebnice už od začátku první série. I v nejnovějších částech jsou nedílnou součástí seriálu. Ačkoli jsou tyto postavy negativní, divák si na ně zvykl a chce vědět, jaký bude jejich osud.
Serena i Fred se během třetí série dostali do Kanady, kde je oba zatkli. Čas ve vazbě tráví odděleně, neboť na sebe navzájem donáší a oba se snaží z vazby vyváznout co nejlépe. V ději nastane obrovský zvrat, když Serena zjistí, že s Fredem čeká dítě.
Ačkoliv je nepravděpodobné, že by se to stalo v době, kdy spolu často nespávali a měli dlouhodobý problém s plodností, ze strany scenáristů jde o chytrý tah. Je totiž zajímavé vědět, jak se situace se Serenou vyvine.
Vše špatné, co v Gileádu spáchala, bylo motivováno její fanatickou touhou po dítěti. Byla pro něj ochotna udělat cokoliv. Bude si moci dítě nechat, i když bude muset strávit roky ve vězení? Nebo se situace obrátí a ona, která si chtěla přivlastnit dítě cizí ženy, ho bude muset předat do péče někoho jiného?
Sporný je i osud jejího manžela Freda, který je jedním z hlavních zakladatelů totalitního Gileádu a je tedy zodpovědný za to, jak režim fungoval. Čeká ho trest smrti?
Dalším zajímavým prvkem dějové linie je i láska mezi June a nyní už velitelem Gileádu Nickem Blainem. June a Nick mají bouřlivou společnou historii a dceru Nicole, kterou se jim podařilo bezpečně dopravit do Kanady. Nick June stále miluje a je odhodlán ji zachránit. Během série se pravděpodobně dozvíme, jaký vztah má k němu June a zda se rozhodne zůstat s ním nebo se vrátí ke svému manželovi, který na ni čeká v Kanadě.
Nová série Příběhu služebnice přináší několik kvalitně natočených akčních scén. Většinou jde o pomalé záběry, takže při nich divák pořádně procítí napětí. Jedním z nich je například moment, když Nick zatýká June. Míří na ni desítka samopalů. V této scéně na diváka zapůsobí zejména hra se světlem, s barvou krve na tváři June a s pohybem.
Další ze scén, z nichž ti naskočí husí kůže, je skok do vagónu s mlékem. Scénografové využili kontrast červené barvy ikonických stejnokrojů přisluhovaček s bílou barvou mléka. Na záběr rychlého seskoku do vagónu a lapání po dechu v mléce divák jen tak nezapomene.
Ve čtvrté sérii je spousta tmavých záběrů, co diváka přenese do pochmurné atmosféry, v níž postavy žijí. Seriál tak dokáže diváka trochu psychicky vyčerpat. Handsmaid's Tale rozhodně není úplná oddychovka. Je to seriál, se kterým se sžiješ a pozorně sleduješ každou scénu.
Zatím má nová série smíšené ohlasy. Přestože se na ni fanoušci těšili, hodně diváků ji kritizuje. Tvrdí, že tvůrci seriálu nesmyslně natahují děj. Na novou sérii čekali téměř dva roky, její premiéra se pro pandemii přeložila téměř o rok.
Novou sérii se vyplatí vidět i vzhledem k hereckému talentu hlavních hrdinů. Elisabeth Moss dostala za svůj herecký výkon v Příběhu služebnice v roce 2017 cenu Emmy. Její způsob hraní považují mnozí filmoví kritici za výjimečný, zejména co se týká práce s výrazem obličeje. Při roli June potřebovala diváka nejen vtáhnout do děje, ale také k sobě, do své mysli. Díky svému talentu a přirozenosti jí divák stoprocentně věří. Podobně je to i s výkony v rolích hlavních postav Sereny a Freda Joy. O něco méně uvěřitelný je výkon služebnice a Juniny přítelkyně Janine, který občas působí nepřirozeně.
Pokud se na novou sérii podíváš, nebudeš litovat. Hlubší nahlédnutí dovnitř postav je velmi zajímavé, stejně jako návraty do jejich minulosti před utopickým režimem. Díky akčním scénám se opravdu nebudeš nudit. Seriál Příběh služebnice je kvalitní snímek, ale není pro slabé povahy, takže si epizody dávkuj a určitě je nesleduj najednou před spaním. Může se ti pak snadno stát, že se ve snu ocitneš v Gileádu – a to opravdu není místo, kde bys chtěl žít.