Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Neděle 20. 6. 2021 svátek má Květa, Květuše

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Filmy a Seriály - Vybrali jsme

Komentář: Hollywood neprosazuje černochy do filmových rolí nuceně. Hledá místo, kde se uplatní více než běloši a přinesou kvalitu

V Hollywoodu si konečně uvědomili, že nikdo nedokáže pochopit a vyprávět příběhy černochů tak jako černošští tvůrci.

Dominik Vetrák
7. květen 2021, 19:06 Čas čtení: 5:14
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Filmy a Seriály - Vybrali jsme
6
Dominik Vetrák
7. květen 2021, 19:06
Čas čtení: 5:14

Komentář: Hollywood neprosazuje černochy do filmových rolí nuceně. Hledá místo, kde se uplatní více než běloši a přinesou kvalitu

V Hollywoodu si konečně uvědomili, že nikdo nedokáže pochopit a vyprávět příběhy černochů tak jako černošští tvůrci.

Dominik Vetrák
7. květen 2021, 19:06
Čas čtení: 5:14
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek

Hollywood se v posledních letech výrazně mění. Zažili jsme hnutí #MeToo zaměřené na odhalování sexuálních predátorů a neetického chování vůči ženám na pracovišti. Dlouhá léta se ale v Hollywoodu bojuje i za práva menšin. Velmi silná jsou hnutí, která bojují za afroamerické tvůrce a herce, kteří touží po lepších možnostech, jak se v tomto zábavním průmyslu uplatnit. 

 

Afroameričané naštěstí konečně dostávají více prostoru, všímají si jich více i při předávání cen a atmosféra v Hollywoodu je o něco přijatelnější než v minulé dekádě. Do pozornosti lidí se obzvlášť dostávají oznámení o tom, jak dané studio hledá výhradně režiséra z menšinových etnických skupin. Někdo by řekl, že za to může nutnost diverzifikovat štáb a herecký soubor, o což se v Hollywoodu v posledních letech vehementně snaží.

 

 

Možná ti totiž neunikla informace, že pokud budou studia chtít, aby mohly být jejich filmy nominovány na Oscara, budou muset od roku 2024 (nebo později) splňovat nové podmínky. Ty hovoří o tom, kolik členů etnických minorit či žen musí být součástí produkce nebo hereckého souboru. V tomto článku jsme se už věnovali tomu, proč je to nešťastné řešení ohrožující kvalitu filmů. Zatím se toho ovšem bát nemusíme, protože tato pravidla stále nejsou v platnosti. 

 

Ale i tak to můžeme svalit právě na diverzifikaci a snahu následovat současné trendy. Avšak i kdyby to zčásti byla pravda, pohánějí tvůrce a producenty i jiné motivace. Důležitým faktorem je totiž autentičnost příběhu a jeho zpracování. Oscarový Moonlight by nemohl tak kvalitně a emotivně zpracovat jiný než afroamerický režisér, v tomto případě Barry Jenkins. 

 

Black Panther by zdaleka nebyl tak velkou kulturní a historickou událostí, nebýt faktu, že herecké obsazení nabité černochy režíroval talentovaný Creed Ryan Coogler. V Hollywoodu příliš dlouho natáčeli příběhy o ženách a Afroameričanech bílí muži. Pokud někdo touží vidět tyto příběhy, stále se k nim vzhledem k bohaté historii Hollywoodu může vracet.

Čas na změnu

Je načase, aby filmy o ženských a černošských emocích natáčeli černoši a ženy, ne staří bílí muži. Je proto skvělou zprávou, že už na to Hollywood začal reagovat a jednat tímto způsobem. Ženy se lépe dokáží ztotožnit s problémy či fyzickými a psychickými útrapami ženských postav. Málokterá žena asi touží vidět film o znásilnění a následném traumatu podaný tak, jak to vnímá muž. Jakkoli talentovaný, žádný mužský režisér nebude nikdy schopen přenést do příběhu a na plátno emoce, které zažívá pouze žena. 

 

Zdroj: Netflix

 

Věnovalo se tomu i drama Malcolm & Marie od Netflixu, ve kterém hrál John David Washington režiséra filmu a Zendaya jeho přítelkyni. Režisér, kterého ztvárnil Washington, přiznal, že nebýt jeho přítelkyně, nikdy by ve svém filmu nedokázal zachytit pocity, myšlenky a stav postavy. Platí to i v realitě a vztahuje se to nejen na rozdíly pohlaví, ale také barvy pleti.

 

Žádný běloch v USA nepochopí, jaké to je být černochem. Pravděpodobně to nemůže pochopit žádný běloch na planetě. Systémový rasismus v USA funguje od vzniku samotné země a způsobil obrovské množství tragédií, úmrtí a životních útrap pro afroamerickou komunitu, ale nakonec i problémy pro celou americkou společnost.

Rasismus vs. autenticita ve filmech

Černoši v USA čelí v mnoha sférách života rasovým předsudkům (to samozřejmě platí i o jiných menšinových etnikách) a barva jejich pleti ovlivňuje v jejich životech často negativně téměř vše, na co podívají a co se jich týká. Mnozí od malička vyrůstají v prostředí, které jim neustále připomíná, v jaké situaci se nacházejí. 

 

Jejich osobnosti se tak štěpí celý život a mnoho věcí vnímají úplně jinak než běloši. Svět bělochů je pro ně často tak trochu sci–fi. I proto není zcela autentické, když chce zrekonstruovat svět černochů a natočit o nich film někdo, kdo se nedokáže vžít do jejich kůže a pochopit jejich bolest, motivaci a strach.

Článek pro předplatitele REFRESHER+
PŘIDEJ SE K PŘEDPLATITELŮM
nebo Odemkni 1 článek přes SMS
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 98070 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: Warner Bros.
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu filmy a seriály
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news
před 21 minutami
Vraždící sršně odtrhávají včelám hlavy. Američtí vědci našli první kus agresivního hmyzu v tomto roce.
před 2 hodinami
Demi Lovato říkají, že si jejich rodina na oslovování „oni“ zvykla. Chápou ale, že to pro některé lidi může být těžké.
více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Zavřít