Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Revoluční procesory Apple Silicon jsou v prodeji už šest měsíců. První generace s sebou přináší určité neduhy, ty ale běžného uživatele v mnoha aspektech spíše překvapí, než frustrují.
Pořádání podzimního produktového eventu je pro kalifornskou společnost Apple tradicí už od roku 2010. Loni se ale namísto jedné události konaly rovnou tři. Právě na poslední z nich představil Apple dokonce tři revoluční produkty: MacBook Air, MacBook Pro a Mac mini s novými tzv. ARM (advanced RISC machine) procesory.
Jak napsalo několik technologických magazínů včetně 9to5Mac, přechod na novou ARM architekturu může být pro mnohé uživatele obrovským krokem vpřed, přinést však s sebou může i nevýhody.
V tomto článku si přečteš:
Proč byl loňský update Maců výjimečnější.
Jak funguje architektura system on a chip a proč je lepší.
Proč se Apple rozhodl přesedlat právě na ARM procesory.
Jaké výhody a nevýhody tento krok přináší.
Zda se vyplatí zůstat u ověřené klasiky nebo vsadit na revoluci.
Kteří uživatelé mohou na nákup Macu s novou architekturou doplatit.
Rok 2020 u Applu
Minulý rok byl pro společnost Apple velmi pokrokový. Kromě množství produktových aktualizací, jako je například šestá generace hodinek Apple Watch spolu s odlehčenou verzí Apple Watch SE, generační aktualizace iPadu a iPadu Air nebo zcela nové produkty včetně reproduktoru a domácího centra zvaného HomePod mini či prvního iPhonu s podporou mnohými nenáviděné 5G sítě, iPhonu 12, představila technologická společnost i trojici nových Maců s novými procesory Apple M1, která je snad nejdůležitější složkou loňského pokroku.
Rozšiřování portfolia zařízení s procesorem M1 si už stihlo najít pokračování i letos — na dubnovém eventu představili nový 24palcový iMac a dokonce i „pod kapotou“ zlepšený iPad Pro, který je nově také poháněn čipem M1. Právě díky tomu přeskočil výkon iPadu Pro ještě o úroveň výš.
Přechod z Intelu na ARM: dobrý krok, nebo marketing?
Odchod od procesorů od výrobce Intel a postupný přesun k vlastním ARM procesorům série Apple Silicon ohlásila společnost Apple již v červnu 2020 na celosvětové developerské konferenci WWDC, o čemž jsme nedávno psali i my. V Applu tvrdili, že nový procesor bude nabízet vyšší výkon a nižší spotřebu energie, proto jsme si ho koupili, jakmile přišel v listopadu minulého roku na trh.
V redakci jsme testovali 13palcový MacBook Air s 8jádrovým procesorem M1, 8jadernou integrovanou grafickou kartou, se 16 GB integrované paměti a s 512GB SSD úložištěm, který nás stál 1 659 € s DPH (přibližně 42 000 korun). Varianta Air z podzimu 2020 se oproti variantě Pro liší jen tím, že není dostupný s Touch Barem (OLED panelem nad klávesnicí, který nahrazuje řádek s F–tlačítky), v nejtenčím bodě je o více než 11 milimetrů tenčí a nemá aktivní chlazení — i při náročném provozu je tedy naprosto tichý. V ostatních aspektech je kopií svého „tlustšího“ bratra.
Nové procesory Apple Silicon upustily odstandardní systémové architektury, kterou znali uživatelé i vývojáři ze starších Maců nebo z počítačů s jiným operačním systémem. Lepších výsledků ve výkonu i spotřebě energie dosahují díky technologii system on a chip, která ale vedle množství výhod přináší i několik nevýhod.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemknutí?
Jak funguje architektura system on a chip a proč je lepší.
Proč se Apple rozhodl přesedlat právě na ARM procesory.
Jaké výhody a nevýhody tento krok přináší.
Zda se vyplatí zůstat u ověřené klasiky nebo vsadit na revoluci.
Kteří uživatelé mohou na nákup Macu s novou architekturou doplatit.
Čím se liší system on a chip od tradičnějšího designu multi–chip?
MacBooky fungovaly na procesorech od Intelu již od roku 2006. Během 15 let se s novými generacemi zvyšoval výkon procesorů, zejména počet jejich jader a jejich frekvence, zmenšovaly se tranzistory a se softwarovými aktualizacemi se zlepšovala i jejich optimalizace. Co se zato od roku 2006 až do roku 2020 nezměnilo ani trochu, byla systémová architektura. Ta setrvala téměř jeden a půl dekády v dosavadním počítačovém standardu x86.
Intel však slíbil v roce 2016 Applu pokrok — od tehdejších 14nanometrových procesorů měl přejít k výrobě 10nanometrových. Právě díky slibu Intelu prošly MacBooky v roce 2016 redesignem — výrazně se ztenčily a zhoršila se jejich termální struktura. To ale nepředstavovalo problém, protože nové procesory „byly na cestě“. Za celé čtyři roky se ovšem nic jako zmenšení tranzistorů o 4 nanometry nestalo — v letech 2016 až 2020 bylo pro Macy přehřívání zcela běžným „vedlejším účinkem“ a ani výdrž jejich baterie už nebyla taková jako kdysi.
Nové tranzistory v procesoru s architekturou ARM jsou téměř 3krát menší než na Macu z roku 2019 — měří pouze 5 nanometrů, polovinu ze slibovaných deseti. Kromě toho integroval grafický procesor, paměť RAM, ovladač SSD, bezpečnostní čip a mnohé další komponenty výrobce přímo do čipu M1, čímž výrazně zkrátil vzdálenost, kterou musí signál procestovat v útrobách počítače, a tím snížil i tepelnou zátěž. U frekvencí řádově v miliardách operací za sekundu, které procesory dnešní éry standardně dosahují, můžeme i při nenápadných nanometrech pozorovat rozdíl ve výkonu, a pokud jde o laptop, tak i ve výdrži baterie.
Výhody ARM procesorů oproti těm od Intelu
První a snad nejdůležitější výhodou přechodu na Apple Silicon je právě nárůst výkonu přes nižší spotřebu energie. Výrobce na webstránce uvádí, že náš MacBook Air s procesorem M1 by měl vydržet na jedno nabití až 18 hodin, tento údaj se však rapidně mění podle počtu a typu spuštěných aplikací, připojených zařízení nebo jasu displeje. Nám nedělá problém udržet nový MacBook Air „při vědomí“ téměř 10 hodin redaktorské práce v prohlížeči Safari s více otevřenými záložkami. Ve srovnání se staršími MacBooky jde o více než dvojnásobně lepší výsledek.
Nesmíme zapomenout ani na výkon, který je citelně vyšší. Tento obrovský krok vpřed se projevuje zejména při spouštění aplikací, dokonce i několika současně; i když jde o náročné programy, bez problémů se spustí během několika sekund a během toho se dá se systémem plnohodnotně pracovat a všechny animace uživatelského rozhraní zůstávají plynulé. Podle testů Business Insider se MacBook Pro s procesorem Intel dostal v benchmarkovém testu Geekbench 5 na hranici 4 142 bodů, jeho novější bratr s procesorem M1 mu to natřel neuvěřitelnými 7 699 body.
Nový MacBook Air přitom vůbec nemá aktivní chlazení, proto je při práci zcela tichý. MacBook Pro a Mac mini sice ventilátory mají, ale zapínají se až při náročnějších činnostech. Vysoký výkon spočívá jen v menších tranzistorech a náhradě architektury x86 architekturou ARM.
Největší „gamechanger“ je v rozporu sám se sebou
Další výhoda ARM procesorů je zároveň jejich největší nevýhodou. Mluvíme o meziplatformové kompatibilitě aplikací, kterou se v Applu snažili prosadit už několik let. Jelikož běží nové procesory řady M (M1 a v budoucnu i další) na stejné bázi jako procesory řady A a AX pro iPhony a iPady, všechny aplikace, které jsou kompatibilní právě s operačními systémy iOS a iPadOS, jsou automaticky kompatibilní i se systémem MacOS Big Sur , pokud běží na zařízení s ARM procesorem.
Některé aplikace se ale do Macu nedají koupit, resp. stáhnout přímo z App Storu, protože samotní vývojáři manuálně zakázali jejich používání na Macu. Kompatibilita je ale ve všech případech zachována a naprosto všechny aplikace pro iPhone a iPad se dají rozjet i na Macu s procesorem Apple Silicon.
Právě kompatibilita aplikací paradoxně způsobuje některým uživatelům Maců s procesory M1 problémy. Série Apple Silicon sice rozběhne libovolné apky z iPhonu či iPadu, tvrdým oříškem však pro ni mohou být právě aplikace pro Macy s procesory Intel.
Technologický gigant se naštěstí nenechal tak snadno rozhodit — pro programy, které nativně nepodporují architekturu ARM, připravili vývojáři v Applu emulátor, který nazvali Rosetta2. Tento název dostal jako nástupce emulátoru Rosetta první generace, který byl neodmyslitelnou součástí přechodu z procesorů PowerPC na procesory Intel v roce 2006. Jak ovšem informuje web AppleInsider, původní Rosetta před 15 let byla ve srovnání s aktuální generací totálním propadákem.
Tehdejší emulátor fungoval na principu tzv. just–in–time kompilace, která emulovala starý software pro nový procesor v reálném čase. Právě emulační proces způsoboval nadměrné zatížení příslušného jádra procesoru a výsledný uživatelský zážitek byl na velmi nízké úrovni. Rosetta 2 si naopak svou práci nedělá v reálném čase, ale ještě před spuštěním programu, kdy ho narychlo „překóduje“ do řeči ARM procesoru. Rozdíl mezi aplikacemi nativními pro procesory Apple Silicon a emulacemi x86 aplikací pro Intel je pro uživatele mnohem menší.
Pokud spustí ARM procesor všechny x86 aplikace, proč by měl někdo zvažovat Intel?
Ani Rosetta 2 si neporadí úplně se vším. Většina aplikací, které jsme se na Mac pokusili nainstalovat a rozjet, se spustila na poprvé bez problémů. Byl mezi nimi i pro software od Applu Final Cut Pro a Logic Pro, jakož i méně náročné aplikace Discord, GoogleEarth nebo Slack.
Několik programů pro starší Macy nám však dělalo problém. Patřil tam například software Focusrite Control, který slouží jako virtuální ovládací panel pro externí zvukové karty od výrobce Focusrite, které používáme, také aplikace VirtualDJ 8 na přehrávání a mixování hudby a dokonce i tehdejší verze Adobe Photoshop.
Od pokusů nainstalovat tyto programy ale uběhlo už několik měsíců a po opětovných testech jsme zjistili, že všechny tři nově přirozeně podporují čipy Apple Silicon — vývojáři se období ARM Maců přizpůsobují ve srovnání s našimi očekáváními až překvapivě rychle. Stále se však najdou programy, které procesory M1 nedokážou rozběhnout ani nativně, ani prostřednictvím Rosetty 2.
Svižný pokrok
Vývoj nativních aplikací pro čipy Apple Silicon jde dopředu opravdu rychle, důkazem čehož je i velmi praktická stránka IsAppleSiliconReady.com. Už půl roku po spuštění prodeje M1 Maců má na ní množství aplikací znak plné podpory ve sloupci „běží nativně na M1“. Dokonce drtivá většina aplikací, které jsou v databázi tohoto webu, bez problémů funguje díky emulátoru Rosetta 2.
Mnoho uživatelů se i v současnosti při koupi nového Macu rozhodne pro procesor Intel. Dělají to zejména proto, že se na Mac budou snažit v blízké budoucnosti nainstalovat Windows, pomocí kterého mohou rozběhnout programy pro konkurenční operační systém, které potřebují kvůli práci nebo do školy. Přesto se rozhodnou pro počítače od Applu, které se vyznačují vyšší kvalitou, lepší výdrží baterie a kromě toho jsou více „futureproof“ — jejich prodejní cena obvykle klesá pomaleji.
Microsoft již přitom poskytuje verzi Windows i pro ARM procesory, v rámci Windows Insider Programu dokonce bezplatně. Na Macu s M1 čipem se dá tato verze spustit prostřednictvím softwaru Parallels Desktop, uživatelský zážitek však ve srovnání s přímou instalací Windows není zrovna nejlepší. Windows tam totiž nelze nainstalovat. Nezpochybňujeme ovšem obrovský pokrok, který software Parallels Desktop zaznamenal ve srovnání s první verzí vydanou před téměř 15 lety. Kromě toho ani ve Windows se na ARM procesoru nebudou dát spustit 32bitové programy. Uživatelé, kteří zvažují koupi Macu pro potřebu práce s 32bitovými aplikacemi, by si měli vybrat Intel.
Macy postavené na architektuře ARM však nabízejí dvojnásobnou životnost baterie, citelně vyšší výkon, tichý provoz, nepřehřívající se hliníkový povrch a v případě 13palcových modelů dokonce i mnohem silnější grafický procesor za stejnou cenu. U autorizovaných prodejců Applu se dá například 13palcový MacBook Pro s 16 GB paměti RAM a s 512GB úložištěm koupit za stejných zhruba 50 000 i s procesorem Intel Core i5, i s Apple M1.
Podle portálu The Verge je výroba Maců s procesory Intel na sklonku své éry. Uživatelé, kteří jsou přesvědčeni o tom, že potřebují Mac „běžící“ na architektuře x86, by si měli svůj intelový model koupit co nejdříve. Na příštích deset a více let však musíš počítat s tím, že Intelu u společnosti Apple odzvonilo a nové Macy už budou mít pouze ARM procesory.