Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Běloruská vláda minulou neděli prakticky unesla letadlo společnosti Ryanair. Seděl v něm totiž kritik prezidenta Lukašenka — 26letý novinář Raman Pratasevič.
Běloruský novinář sedí za stolem s jizvou na čele a se strnulým výrazem ve tváři říká: „Policisté se ke mně chovají maximálně korektně, v souladu se zákonem. Pokračuji ve spolupráci s vyšetřovateli a přiznávám se k organizaci masových protestů v Minsku.“
Znepokojující video vzniklo poté, co EU sankcionovala Bělorusko za zatčení Ramana Prataseviče na letišti v Minsku.
Záminkou běloruské vlády byla bomba, kterou pilotům nízkonákladové společnosti Ryanair nahlásili během přeletu nad Běloruskem. Po evakuaci pasažérů však žádnou bombu nenašli. Letadlo s pasažéry z celé Evropy směřovalo z Atén do Vilniusu, kde žil novinář spolu se svou přítelkyní Sofií Sapegovou v exilu.
Raman Pratasevič je v Bělorusku zapsaný na seznamu teroristů. Únos letadla prý nařídil sám běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Podle politologa Aliakseie Kazharského mohlo jít o pomstu novináři, který je obviněný z organizování protistátních protestů prostřednictvím kanálu Nextana sociální síti Telegram. Únos letadla odsoudili mnozí evropští lídři i čeští politici.
Odborník na evropské záležitosti nám v rozhovoru vysvětlil, jaké je to být novinářem v Bělorusku, na co chce Alexandr Lukašenko využít svého rukojmího Ramana Prataseviče a co způsobil šokující únos letadla společnosti Ryanair.
V tomto článku si přečteš:
Co se odehrálo při únosu letadla, ve kterém byl běloruský novinář Raman Pratasevič.
O co jde běloruskému prezidentovi, který nařídil únos.
Proč Bělorusko tvrdí, že jim bombu v letadle nahlásila palestinská organizace Hamás.
Jak se k únosu postavili lídři Evropské unie.
Jak může Bělorusko reagovat na sankce ze Západu.
Proč Bělorusko využívá politické vězně k obchodování se Západem.
Raman Pratasevič na opozičním kanálu Nexta dlouhodobě kritizoval běloruskou vládu i prezidenta, během masových protestů na něm zveřejňoval videozáznamy, přinášel aktuální informace. Jaký má k němu Lukašenko vztah? Bojí se ho tak jako Putin opozičního lídra Navalného, který je také politickým vězněm?
Raman Pratasevič Lukašenka irituje. Novinářův kanál Nexta na sociální síti Telegram sehrál klíčovou roli v protestech proti Lukašenkovi. Byly spontánní a přišly zdola, demonstranti se spoléhali na kanály Telegramu. Jejich vliv byl velmi silný a režim kvůli nim prohrál informační souboj — lidé začali více důvěřovat kanálům Telegramu než státní televizi. Jmenovali i policisty, kteří zasahovali proti demonstrantům; často je i bili a mučili.
Do určité míry tedy jde běloruskému prezidentovi o osobní pomstu. Protesty byly velkým traumatem pro někoho, kdo je zvyklý na autoritářskou vládu a zároveň je paranoidní a pomstychtivý.
Jde jim tedy o pomstu a demonstrování síly režimu.
Ano, kromě pomsty jde běloruské vládě i o paušální zastrašování lidí. Představitelé režimu chtějí dokázat svou sílu nejen lidem v Bělorusku, ale i Bělorusům v exilu. Dávají najevo, že jsou schopni potrestat i Bělorusy v zahraničí. Je to Lukašenkova zpráva pro spoustu lidí.
Situace se zřejmě vyostřila po protestech proti zfalšovaným výsledkům prezidentských voleb, které „vyhrál“ Lukašenko. Fungovala dříve v Bělorusku svoboda projevu?
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemknutí?
Co se odehrálo při únosu letadla, ve kterém byl běloruský novinář Raman Pratasevič.
O co jde běloruskému prezidentovi, který nařídil únos.
Proč Bělorusko tvrdí, že jim bombu v letadle nahlásila palestinská organizace Hamás.
Jak se k únosu postavili lídři Evropské unie.
Proč využívá Bělorusko politické vězně k obchodování se Západem.
Před rokem 2020 to nebyl režim totalitní, ale autoritářský. Nechal vám nějakou míru svobody, dokud jste nezačali být zcela nebezpeční. Občanská média i aktivisté byli samozřejmě pod tlakem, ale ne až pod takovým, který by je zcela zničil. Byl tam prostor omezené svobody.
Před pár dny vláda zakázala nejnavštěvovanější web v Bělorusku. Všichni si tam chodili dívat předpověď počasí či kurzy měn, měli tam založený e-mail. Ta stránka měla několik milionů návštěvníků. Zničili ji a to je v kombinaci s takovými represemi vůči novinářům jasné směřování k totalitě.
Nesmíme ovšem zapomínat, že lidí jako Raman Pratasevič je v Bělorusku hodně. Lidskoprávní organizace tam evidují kolem čtyř set politických vězňů, ale ve skutečnosti je „rukojmích“ mnohem více.
Letos došlo k zatčení politického vězně i v Rusku, které má s Běloruskem velmi blízké vztahy. Konkrétně jde o opozičního lídra Alexeje Navalného. O měsíc později Bělorusko unáší letadlo s opozičním novinářem. Vidíte tam nějaké paralely se zostřováním režimů v obou zemích?
Navalnyj se pro návrat do Ruska rozhodl sám a v tom je to jiné. Jsou tam jisté paralelní tendence. Režim přitvrdil i v Rusku, jde to podobným směrem, ale rozsah teroru je menší, stejně jako i odpor. Lukašenko se ale prezentuje tak, jako by byl s Putinem na jedné lodi.
Na videu, které zmiňujeme v úvodu, se Raman Pratasevič přiznává k organizaci protivládních protestů. Jeho blízcí říkají, že ho určitě mučili. Je to častá praxe běloruských věznic?
Je to standardní. Dělo se to i v jiném případě před pár měsíci, kdy na podobném videu ukázali zbitého politického vězně. Média to však tehdy až tak nesledovala, protože nedošlo k únosu letadla.
Podobné video už zveřejnili i se Sofií Sapegovou, přítelkyní Ramana Prataseviče, kterou zatkli spolu s ním na letišti v Minsku. Podle portálu Novaya Gazeta hrozí 23leté ruské studentce až 15 let vězení. Mohou jí reálně ublížit, aby z Ramana dostali informace?
Nemyslím si, že mají morální bariéry. Budou ji používat k tomu, aby na něj tlačili. Sofia Sapegová také čelí obviněním ze spravování telegramového kanálu, kde se psalo o běloruských policistech z represí.
Pasažéři letadla společnosti Ryanair tvrdili, že předtím, než přistáli, Raman Pratasevič zpanikařil a říkal, že mu hrozí trest smrti. Je něco takového možné? Opravdu ho mohou popravit?
Kdybyste mi před třemi týdny řekli, že dojde k únosu letadla s občany EU, řekl bych, že je to přehnané. Situace se ale vyvíjí tak, že se opravdu nedá předpokládat, co bude dál. Pravděpodobně ho ovšem nebudou chtít co nejrychleji popravit. Budou ho spíše využívat jako zdroj informací a jako rukojmí, aby vydírali Západ a běloruské aktivisty.
Nesmíme navíc zapomínat, že i když je Ramanův případ opravdu šokující, lidí jako on je v Bělorusku spousta. Lidskoprávní organizace tam evidují kolem čtyř set politických vězňů, ale ve skutečnosti je „rukojmích“ mnohem více.
Evropská unie se jasně ohradila proti únosu letadla a zatčení Ramana Prataseviče a jeho přítelkyně. Téměř okamžitě uvalila na zemi sankce, jednotlivé země zastavily lety do Běloruska. Mohou tím docílit takového mezinárodního tlaku, aby je propustili?
Myslím si, že ho určitě budou chtít držet jako rukojmí. Stále ale nevíme, jaké další kroky EU podnikne. Zablokování letů je však nová úroveň dost citlivých sankcí. Nemůžeme ale odhadovat, zda tím pomůže konkrétním politickým vězňům.
Běloruský režim předtím s politickými vězni obchodoval. Jejich taktikou bylo dohodnout se s EU — pokud zrušíte sankce vůči nám, propustíme lidi. Nikdy to neřekli přímo, ale všichni věděli, že to tak funguje. Političtí vězni byli rukojmí, které režim vyměnil za lepší vztah s Evropskou unií.
To se může stát i v tomto případě?Nyní je vězňů přes čtyři sta a Evropská unie není připravena vyjít Minsku po tomto všem vstříc. Scénář propuštění vězňů tedy fungovat nebude a není zcela jasné, jak se bude režim chovat pod tlakem sankcí.
Reagovali podle vás evropští lídři dostatečně rychle a ostře?
Dá se říci, že EU nyní udělala více než kdykoliv předtím. Ještě jsme se nesetkali s takovou situací, nikdy předtím se nestalo, že by bylo letadlo s občany EU uneseno na cestě z jedné země EU do druhé. To je nový level brutality. EU na to zareagovala kromě dalších sankcí blokádou běloruské letecké dopravy. Dá se říci, že na to, že má omezený počet prostředků, udělala více než kdykoliv předtím.
Všichni jsou z toho v šoku, protože je to nová úroveň režimního teroru. Nikdy se nestalo, že by režim takto sáhl na občany EU — ještě se záminkou vymyšlené teroristické hrozby bomby v letadle.
Je zastavování letadel pod záminkou bomby na palubě nová Lukašenkova zbraň? Myslíte si, že něco takového zopakuje s dalšími lidmi, kteří jsou v Bělorusku na seznamu teroristů?
Všichni jsou z toho v šoku, protože je to nová úroveň režimního teroru. Nikdy se nestalo, že by režim takto sáhl na občany EU — ještě se záminkou vymyšlené teroristické hrozby bomby v letadle. Možná to byla červená čára.
Jsou indicie, že byl Raman Pratasevič sledován. Psal o tom na letišti i kamarádům.
Kritiky běloruského režimu v zahraničí sledují. Je otázkou, jak se agenti dostali k informacím, že poletí tímto letadlem. Určitě to ale věděli dopředu, protože něco takového museli naplánovat. Agenti mohli být i mezi jeho kamarády nebo v letecké společnosti.
Podle společnosti Ryanair byli v letadle ruští agenti. Je pravděpodobné, že je do únosu zapletené i Rusko?
Ano. Je jasné, že mezi Ruskem a Běloruskem funguje i taková spolupráce. Nebyl bych překvapen, kdyby při tomto únosu Bělorusům pomáhaly ruské tajné služby.
Běloruská vláda tvrdila, že bombu nahlásila palestinská organizace Hamás, která chtěla v letadle spáchat teroristický útok.
Bavil se tím celý internet, působí to opravdu absurdně. Všichni vědí, že Hamás nepáchá útoky takového stylu. Ani je takto nehlásí. S tímto hoaxem přišel člověk, který nemá nic načteného o teroristických organizacích.
Snažili se představitelé běloruského režimu vystřelit si z veřejnosti?
Několik věci, které propaganda tlačí, vypadá dost směšné. Lidé se jimi baví, ale je to spíše tragikomické. Pravděpodobně si vybrali Hamás, protože to bylo téma viditelné v médiích v posledních týdnech. Lidem, kteří se živí dezinformacemi, to bude dávat smysl. Proč by ale Hamás ohlásil bombu Bělorusku, když tento let cestoval z Atén do Vilniusu? Pokud měla bomba směřovat na Evropskou unii, proč by ji Hamás ohlašoval na běloruském letišti?
Zmínil jste, že byl únos letadla pro EU šokem. Co ale znamenal pro Bělorusy?
Nikoho nenapadlo, že by se něco takového mohlo stát. Ani Ramana. Ale letět přes Bělorusko nebyl rozumný krok. Bělorusové, které znám, jsou v šoku. Nikdo si nemyslel, že je možné, že by představitelé režimu unesli evropské letadlo.