Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pátek 2. 12. 2022 svátek má Blanka

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Máme pro tebe nový zpravodajský portál!prohlédnout
Filmy a Seriály - Filmy

„Máte 30 sekund, abyste opustili kino.“ Režisér po této hlášce ve filmu zachytil, jak řezník brutálně zavraždí vlastní dceru

Už se ti někdy při sledování filmu zvedl žaludek nebo sis musel zakrývat oči? Těchto 10 filmů tě k tomu možná přinutí.

Martin Adam Pavlík
14. 7. 2021 9:30 Čas čtení: 6:10
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
„Máte 30 sekund, abyste opustili kino.“ Režisér po této hlášce ve filmu zachytil, jak řezník brutálně zavraždí vlastní dceru
Zdroj: Rezo Films
Filmy a Seriály - Filmy
0
Martin Adam Pavlík
14. 7. 2021 9:30
Čas čtení: 6:10

„Máte 30 sekund, abyste opustili kino.“ Režisér po této hlášce ve filmu zachytil, jak řezník brutálně zavraždí vlastní dceru

Už se ti někdy při sledování filmu zvedl žaludek nebo sis musel zakrývat oči? Těchto 10 filmů tě k tomu možná přinutí.

Martin Adam Pavlík
14. červenec 2021, 9:30
Čas čtení: 6:10
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
„Máte 30 sekund, abyste opustili kino.“ Režisér po této hlášce ve filmu zachytil, jak řezník brutálně zavraždí vlastní dceru
Zdroj: Rezo Films
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.
  • 18+
CITLIVÝ OBSAH
  • Článek může obsahovat:
  • produkty a služby určené pro osoby starší 18 let
  • sex, nahotu a jiný nevhodný obsah
  • násilí, krev nebo obsah nevhodný pro citlivé povahy
ZPĚT NA HLAVNÍ STRÁNKU

Nemáš co sledovat? Nebaví tě už Netflix nebo HBO GO? Pojď objevit 10 kontroverzních a provokativních filmů od různých odvážných tvůrců, které na zmíněných platformách nenajdeš, ale měl bys je vidět. Bourají zažité konvence, pohrávají si s diváckým očekáváním a pravděpodobně na ně jen tak lehce nezapomeneš.

 

Pozor, článek může obsahovat spoilery.

1. Štěstí/Happiness (1992, r. Todd Solondz)

Osamělost, hledání smyslu života, štěstí, radosti, lásky, ale i život ve lži a přetvářce. Toto drama s nemalou dávkou černého humoru otevírá mnoho témat, ale je otázkou, zda ho budeš mít chuť dokoukat až do konce. Jeden z nejvýraznějších režisérů americké nezávislé kinematografie Todd Solondz totiž natočil těžko stravitelnou mozaiku o ztracených duších se spoustou úchylek, které skrývají před vnějším světem.

 

Jednou z postav je i psychiatr a pedofil Bill Maplewood žijící na první pohled úspěšný život. Má velký dům, krásnou rodinu, ale když se nikdo nedívá, ukájí se na dětských časopisech a nedělá mu problém zdrogovat se a zneužít spolužáka svého syna. Za své zvrácené jednání necítí žádné výčitky, naopak, stává se nezastavitelným a stále nebezpečnějším pro své okolí.

 

Zdroj: Bontonfilm

 


Přestože film vzbudil už v době vzniku mnoho kontroverze a dodnes rozděluje diváky na dva tábory, byl nominován na Zlatý glóbus za scénář a získal ocenění na prestižním festivalu v Torontu či na British Independent Film Awards. V Štěstí se mimochodem představil i například již zesnulý oscarový herec Philip Seymour Hoffman, známý zejména z filmů Capote, Mistr či Big Lebowski.

2. Truchlivé dědictví/Mysterious Skin (2004, r. Gregg Araki)

I volnomyšlenkář Gregg Araki si ve svém snad nejvyzrálejším a nejkomplexnějším filmu Mysterious Skin vzal na mušku pedofilii a její důsledky týkající se sexuality a pozdějšího navazování či udržení partnerských či milostných vztahů. Ve srovnání s již zmíněným Štěstím však dané téma rozebírá z opačné strany, tedy z pohledu ne násilníka, ale oběti.

 

Neila v dětském věku zneužije baseballový trenér, později se z něj v pubertě stává prostitut. Své tělo však nenabízí osamělým a sexuchtivým ženám, ale mužům. Tančí přitom na velmi tenkém ledě, protože nikdy neví, co od svých klientů může čekat. Araki nešetřil explicitními sexuálními scénami, ale najdeš zde i různé bizarnosti, například únos mimozemšťany.

 

Mysterious Skin mnoho lidí pobouří nepříjemnými scénami, jaké se dosud nikdo neodvážil natočit, ale zároveň nadchne maximálně citlivým zpracováním a výborným scénářem s nesmírně silným závěrem. V neposlední řadě je cítit Arakiho lásku k surrealismu. Za zmínku určitě stojí i skvělý výkon tehdy jen 23letého Josepha Gordona-Levitta známého dnes zejména díky filmům 500 dní se Summer, Don Jon či Počátek.

 

3. Špičák/Dogtooth (2009, r. Yorgos Lanthimos)

 

Čím bizarnější, tím lepší. Tímto heslem se asi řídí osmačtyřicetiletý Řek Yorgos Lanthimos. Pokud ses už setkal s jeho tvorbou, pravděpodobně to bylo díky historické komedii Favoritka (2018), ověnčené několika cenami BAFTA a nominované i na Oscara s hvězdným obsazením – Olivia Colman, Emma Stone a Rachel Weisz. Možná jsi také viděl jeho neméně vydařený snímek Zabití posvátného jelena (2017), kde se představili zase Colin Farrell a Nicole Kidman.

 

Špičák je jen druhým Lanthimosovým filmem, ale dá se klidně říci, že nejlepším. Příběh rodičů snažících se své dospívající děti celkem izolovat od okolního světa je sice místy pořádně zvrhlý a i nechutný (najdeš tam leccos od incestu až po zabíjení koček), ale zároveň maximálně fascinující zejména díky režisérově nápaditosti, originalitě a nepředvídatelnému, stále více překvapivému ději. Koneckonců jde také o důmyslnou kritiku totalit a hrozivých důsledků, prezentovanou pomocí metafor.

 

Zdroj: Feelgood Entertainment

 

4. Krvavý stát/Red State (2011, r. Kevin Smith)

 

Padesátiletý režisér, scenárista, producent a stand-up komik, Američan Kevin Smith je známý zejména bláznivými komediemi se skvělými dialogy jako Mladí muži za pultem (1994) Jay a mlčenlivý Bob vrací úder (2001) nebo Zack a Miri točí porno (2008), ve kterých si i sám zahrál. Krvavý stát je však jeho nejvážnějším, nejodvážnějším a zároveň nejdrsnějším filmem. Humoru tu není mnoho, a když už tak je spíše pořádně černý a cynický. Převládá zde netradičně depresivní, bezútěšná atmosféra.

 

Tři kamarádi, středoškoláci, se rozhodnou, že přijdou najednou o panictví se zralou, dospělou ženou díky internetovému inzerátu. Když dorazí na místo setkání, žena od nich chce, aby se nejprve napili alkoholu. Po pár skleničkách se však probouzí nazí, zavřeni v kleci jako zvířata, v kostele mezi skupinkou radikálních náboženských fundamentalistů.

 

Ti z nich paradoxně nechtějí vyhnat ďábla a napravit je k lepšímu životnímu přístupu s jinými hodnotami, ale rovnou je snést z povrchu zemského, protože nemíní tolerovat podobně zkažená individua. Jedinou šancí na přežití je proto útěk.

 

Zdroj: Lionsgate

Smith si vzal v tomto mimořádně násilném dramatu s prvky krimi thrilleru a nemalou dávkou akce na mušku tradiční americké konzervativce. Těm často nechybí mnoho, aby se přeměnili na vysoce nebezpečné extremisty, kteří bez váhání vytáhnou zbraň na kohokoli, kdo nevyznává stejné názory jako oni.

 

5. Sám proti všem/I Stand Alone (1998, r. Gaspar Noé)

Jde o sugestivní celovečerní debut argentinského provokatéra zkoušejícího limity diváků, vyprávějící příběh jednoho pařížského řezníka s těžkým osudem. Jelikož všichni ho opustili a otočili se k němu zády, stává se postupně mužem, který nemá co ztratit. A ti většinou dělají zoufalé činy. Sám proti všem je znepokojivým portrétem o nacionalismu, rasismu, ale i o nejtemnějších myšlenkách, jaké mohou člověku proběhnout hlavou.

 

 

Noé je známý tím, že diváky v kině mučí, až jim je špatně. Ukázkovým příkladem byla díla jako Zvrácený (2002) či Climax (2018), ve svém debutu však udělal dosud nevídanou věc. Ve druhé polovině dal všem v kině pomocí titulku „Máte 30 sekund na to, abyste opustili kino“ (přičemž v obraze začne odpočítávání) možnost dobrovolně odejít, aby nebyli svědky toho, co se následně děje. Je to skutečně jen pro silné žaludky, protože v pořádně dlouhé scéně režisér zachycuje, jak řezník brutálně zavraždí vlastní dceru.

  

Zdroj: Rezo Films

6. Dealer 3/I'm the Angel of Death: Pusher III (2005, r. Nicolas Winding Refn)

 

Dánského režiséra Nicolase Winding Refna znáš určitě zejména díky perfektnímu akčnímu thrilleru Drive (2011) nebo temném dramatu Jen Bůh odpouští (2013) s Ryanem Goslingem. Pokud jsi však neviděl Refnova raná díla, měl bys to napravit.

 

Zdroj: Nordisk Film

 

Trilogie Pusher/Dealer je ideální volbou, pokud miluješ surové, maximálně autentické gangsterky. V Refnově světě však mafiány nejsou sympatičtí elegáni s vlastním kodexem, které by se snažil zlidštit, ale odporná a nemilosrdná monstra, schopná čehokoliv.

 

Čekají tě tedy vytékající střeva, hektolitry krve, bitva s kladivem či polévání vroucí vodou. Je možné, že během sledování tě sice párkrát napne, ale faktem je, že třetí a závěrečný díl Dealera je absolutně fantastickým vyvrcholením dokonalé série. Hlavní postavu, bosse Mila, ztvárnil charismatický chorvatský divadelní a filmový herec Zlatko Buric.

 

7. Mladí zabijáci/Assassination Nation (2018, r. Sam Levinson) 

 

Šílená, ale zároveň inteligentní postmoderní vyvražďovačka tě absolutně vtáhne už od prvních sekund díky geniálním kamerovým jízdám Marcella Réva a úchvatné režii nadaného syna legendárního Barryho Levinsona (Rainman, Spáči). Nechybí odkazy na staré slashery, jde přitom o bravurní obraz 21. století nastavující zrcadlo pokrytecké společnosti.

 

Levinson mladší tě tu zavede do vábivého, ale zrádného světa sociálních sítí, kde nahé fotky kolují závratnou rychlostí a kde můžeš kdykoliv a komukoliv ukrást vlastní identitu. Přesně to se stane naivní středoškolačce Lily. Vinou toho jí najednou jde o holý život a pomoci jí musí odvážné kamarádky. Parádní střih, napětí, skvělé tempo a gradující scénář plný pořádně šťavnatých scén.

 

8. Ostrov/The Isle (2000, r. Kim Ki-duk)

 

Odlehlé jezero, plovoucí chatky, vášeň, krutost, bolest, hněv, vraždy, sebedestrukce. Tato pomalá, tichá, melancholická balada s minimem dialogů vypráví netradiční příběh dvou milenců – nepříliš hovorný Hyun-shika a tajemné Hee-jin. Jejich vztah je stále toxičtější a přináší řadu šokujících momentů. Pár si rád hraje při sexu s nožem a jakákoliv snaha o nevěru je tvrdě potrestána.

 

Ostrov je vskutku jako film z jiné dimenze. Vypráví symboly, metaforami a možná ani nepochopíš, co chtěl "básník" říci, ale v každém případě budeš na konci nadšený díky nesmírně hypnotizujícímu vizuálu a brilantní ponuré atmosféře.

 

Snad nejznámější a zároveň nejúspěšnější jihokorejský režisér Kim Ki-duk se nebojí ve svých filmech jít do hloubky, až na kost a přesně ví, jak pracovat s emocemi, dávkovat informace či kdy vytáhnout esa z rukávu v podobě famózních dějových zvratů.

 

9. Bennyho video/Benny's Video (1992, r. Michael Haneke)

 

Stejně jako Gaspar Noé, i Němec Michael Haneke rád terorizuje diváky a zkouší, kolik vydrží. Výjimkou není ani jeho v pořadí jen druhý celovečerní film Bennyho video o čtrnáctiletém, zvědavém, ale emočně vyprázdněném Bennym. Ten se odhodlá k hrůzostrašnému činu – pistolí na zabíjení prasat se rozhodne snést ze světa svou kamarádku, přičemž to všechno natočí.


Hanekeho ostrá a kousavá kritika televize přeplněné násilím a pokrytectvím rodičů, snažících se překvapivě vraždu ututlat, sofistikovaně zkoumá, kde nastala chyba a kam se poděla empatie či smysl pro spravedlnost. Z čeho pramení mentální nastavení protagonistů a je nějaká naděje na změnu, nebo jsou již navždy ztraceni?

 

10. Zkažená mládež/The Class (2007, r. Ilmar Raag)

Kam až může zajít psychický a fyzický kolektivní teror? Estonský režisér Ilmar Raag přináší děsivou odpověď v nejdrsnějším a nejautentičtější filmu o šikaně. Bude ti z něj zaručeně běhat mráz po zádech ještě dlouho po dokoukání a pravděpodobně ti po něm zůstane i řádně těžko.

 

Zdroj: Estonian Culture Film

 

Zkažená mládež je portrétem dvou šikanovaných chlapců Joosepa a Kaspara na střední škole, které spolužáci donutí k ohavnostem, co se už nedají vrátit zpět. Když je Kaspar přinucen pod hrozbou smrti provést orální sex Joosepovi, oba jsou natolik znechuceni a traumatizováni, že se rozhodnou celou svou třídu chladnokrevně vyvraždit a pomstít se za všechno ponižování.

 

Raag tu skvěle a komplexně polemizuje o dané problematice a nechává na divákovi, aby se rozhodl, jaká je správná cesta v podobných případech, tedy zda je lepší před šikanou zavírat oči a držet se stranou, nebo se postavit útočníkům i za cenu toho, že budou najednou rovněž terčem posměchu.

Upozornit na chybu. Pokud spatruješ v článku nedostatek nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Zdroj: csfd.czNáhledový obrázek: Rezo Films
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu filmy a seriály
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news
před hodinou
Který český film předběhl i Felliniho? Britský filmový institut vytvořil žebříček 100 nejlepších filmů všech dob.
před 2 hodinami
Podívej se, jak opice s implantovaným Neuralinkem píše myšlenkami. Musk chce začít testovat na lidech do půl roku.
více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.