Kým je nově zvolený státní zástupce Igor Stříž, jenž nastupuje na místo odvolaného Pavla Zemana?
Novým nejvyšším státním zástupcem bude Igor Stříž. Do čela státního zastupitelství jej jmenovala vláda na čtvrtečním jednání na návrh ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO). Do funkce nastupuje z pozice dlouholetého náměstka bývalého nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, jenž rezignoval kvůli údajnému tlaku ze strany Benešové. Ta však jeho slova odmítá.
Stříž se v prostředí státního zastupitelství pohybuje již léta a sám spolupracoval se Zemanem skoro deset let. Nese si ale vroubky z minulosti. Kým nový nejvyšší zástupce je?
Marie Benešová navrhla Stříže na post nejvyššího státního zástupce již v červnu. Pavel Zemana kvůli údajnému tlaku ze strany ministryně spravedlnosti skončil ve své funkci k poslednímu červnu.
Jak ale glosuje Jaroslav Spurný z Respektu, tato skutečnost, tedy jmenování Stříže, se nehodila premiéru Andreji Babišovi, jelikož Stříž je známý jako profesionál, jenž není, jak si měl premiér údajně přát, „vstřícnější k politikům“.
Faktem však zůstává, že Babiš pro CNN Prima NEWS dříve dokonce uvedl, že by nového žalobce mohla jmenovat až nová vláda, když se na novém člověku ve funkci neshodla v červnu.
Podle Lidových novin měl dokonce Benešové hrozit za nominaci Stříže nebo někoho z okolí bývalého nejvyššího státního zástupce Zemana vyhazov, jímž jí měl pohrozit právě premiér. Nakonec se tak však nestalo; zvolení Stříže mělo být jednohlasné a hlasovat měl pro něj dokonce i sám Babiš.
Bývalý vojenský prokurátor
Stříž je známou postavou v prostředí veřejné žaloby. Působí zde od roku 1986, přičemž ke konci socialistického Československa působil jako vojenský prokurátor. To je podle jeho kritiků jeho velkým morálním škraloupem, který se nelíbí hlavně opozici.
Například Zbyněk Stanjura (ODS) napsal na Twitter: „Hanebná personální politika vlády Andreje Babiše a Jana Hamáčka. Vojenských prokurátorů se báli i komunisté a lampasáci. Jeden z nich se dnes, 32 let po listopadu 1989, stal nejvyšším státním zástupcem. Po volbách ho odvoláme.“
Spousta lidí mu vyčítá hlavně to, že jako prokurátor stíhal osoby, které se chtěly vyhnout vojenské službě. Sám však právě ve funkci jednoho z nejvlivnějších činitelů v tehdejší justici byl, podle vlastních slov, právě proto, aby se službě vyhnul. V jednom z případů měl dokonce navrhnout trest vězení.
„Je třeba uvést, že trestnost nenastoupení vojenské služby existovala i po roce 1989, jakož i v dnešní době, kdy máme ústavně zakotvenou brannou povinnost, stejně jako povinnost vykonat mimořádnou vojenskou službu. Vojenská prokuratura neurčovala, kdo má či nemá povinnost vykonávat vojenskou službu, ovšem postihovala jednání, které naplňovalo znaky skutkové podstaty tohoto trestného činu, a to i po roce 1989,“ uvedl ve vyjádření pro Seznam Zprávy Stříž.
Nehledě na tyto skutečnosti je ale Stříž od roku 1989 hlavně respektovanou osobou, která nyní, po svém zvolení do funkce, v níž by měla poprvé oficiálně vystoupit na tiskové konferenci v úterý, měla podporu nejen ministryně spravedlnosti a bývalého nejvyššího státního zástupce, ale také Unie státních zástupců. Podle ministryně Benešové také opakovaně prošel bezpečnostními prověrkami.