Během letu se nakazilo hned několik sportovců.
V polovině července celý internet obletěla zpráva, že na palubě charterového letu do Tokia byla osoba, která byla při vstupu na japonskou půdu pozitivně testována na koronavirus. Šlo o neočkovaného lékaře olympijského týmu, Vlastimila Voráčka, který mohl následně nakazit další sportovce, jejichž účast na Letních olympijských hrách tak byla ohrožena či přímo zrušena.
První vyšetřování nyní podle Seznam Zpráv ukázalo, že na palubě letadla nebyla dodržována protiepidemická opatření, cestující neměli respirátory a cestou si měnili sedadla.
„Na palubě letadla neexistoval pevný ‚zasedací pořádek‘ a docházelo k tomu, že si některé osoby měnily místa. Během letu postupně docházelo k rozvolnění při dodržování opatření na ochranu úst a nosu,“ stojí v dokumentu, který získaly Seznam Zprávy.
Ve zprávě je navrženo, aby výkonný výbor ČOV kvůli nedodržování protiepidemických pravidel vyvodil určité závěry, a to především vůči právníkovi Janu Exnerovi, jenž měl zastávat pozici Covid Liaison Officer a řediteli komunikace ČOV Tiboru Alföldimu, který byl během letu nejvýše postaveným pracovníkem managementu ČOV.
Šetření provedla i pražská hygienická stanice, podle níž byly u jednoho z cestujících vytrasovány tři blízké osoby, které měly pozitivní test na koronavirus a nejmenovaný člen výpravy tak odletěl do Tokia i přes to, že se od nich nejspíše nakazil. Zda je řeč o neočkovaném lékaři Vlastimilovi Voráčkovi však není jasné. „Není vůbec jasné, kdo, jak, koho a kdy mohl infikovat. Ohrazuji se proti tomu, že jsem to musel být já. Jen jsem byl jako první pozitivně vytestovaný nevalidovaným testem PCR,“ tvrdí Voráček.
Kromě něj se po příletu do Tokia koronavirus objevil i u beachvolejbalistů Ondřeje Perušiče, Markéty Nausch Slukové, jejího trenéra a manžela Simona Nausche, stolního tenisty Pavla Širučeka a cyklisty Michala Schlegela. Pozitivní výsledek testu pak výrazně ovlivnil jejich účast na olympijských hrách a někteří sportovci dokonce ani nemohli do závodů nastoupit.