Festival Prague Pride nabízí i mnoho zajímavých přednášek a na té o osamělosti jsme nechyběli ani my.
Festival Prague Pride, který se koná od 2. do 8. srpna v Praze, ti v rámci bohatého programu nabízí i mnoho zajímavých diskuzí a přednášek. Některé z nich se konají v komunitním centru ŽIVOTa 90, kam jsme v úterý večer vyrazili i my na přednášku týkající se osamělosti. Ta je problémem všech generací, orientací a ras a psycholožka Tereza Hacová se s námi podělila i o tipy, jak můžeš osamělým lidem pomoci i ty.
Až 56 % LGBTQ+ lidí se po pandemii koronaviru cítí osaměle
Psycholožka Tereza Hacová, jež spolupracuje právě s organizací ŽIVOT 90, celou přednášku začala čísly, která nejsou příliš příznivá. Věděl jsi, že až 56 % lidí z LGBT+ komunity se po pandemii koronaviru cítí osaměle?
„Když se řekne osamělost, tak si mnozí z vás představí křehkého seniora, který sedí doma mezi čtyřmi zdmi, nemůže nikam chodit a nemá rodinu. Ale takto osamělost vůbec vypadat nemusí. Naopak se ukazuje, že osamělost je častější u mladých lidí, adolescentů a mladých dospělých. Mýtus, že se osamělost týká pouze seniorů, není pravdivý,“ začala přednášku Hacová.
Během povídání zmínila několik zajímavých faktů, jako například to, že osamělost byla před pandemií koronaviru dokonce častější, než je tomu nyní, což je dobrá zpráva, avšak stále se najde velké procento lidí, kteří se cítí osaměle. Osamělost je způsobená absencí mezilidských vztahů, avšak neznamená to, že kdo nemá kamarády, partnera či rodinu, ten se automaticky cítí osaměle a to, že máš dostatek přátel, zase neznamená, že se nemůžeš cítit osamoceně.
Tuto negativní emoci během života minimálně jednou zažije každý z nás a důvody pro to mohou být různé, od těch sociálních, přes emoční až po existenciální... člověk prostě postrádá něco, co potřebuje. „Osamělost nám dává zprávu, že něco v našem životě není dobře. Může to být absence propojení s lidmi, s přírodou, absence smysluplné aktivity v našem životě,“ řekla Hacová.
U LGBTQ+ osob je osamělost častější, než u heterosexuálních osob a pandemie tomuto stavu příliš nepřispěla. Mnozí nevyoutovaní zůstali uvězněni doma, nemohli se vídat se svými přáteli, nemohli si otevřeně promluvit se svojí rodinou, a právě i z tohoto důvodu bylo během pandemie koronaviru zaznamenáno i mnohem více hovorů na linku důvěry.
LGBTQ+ senioři jsou na tom ještě hůře, neboť jsou v pozdějším věku 2x častěji bez partnera, 4x častěji nemají děti a osamělost je trápí ještě více. Najdou se samozřejmě i tací, kterým osamělost nevadí, a naopak ji vyhledávají. Takových lidí je podle Hacové zhruba 10 % a důvodem je to, že se připravují na smrt a odchod z tohoto světa.
Pomoci můžeš i ty - mluv, naslouchej a zapoj se
Jak jsme již říkali, osamělost je velký problém, ale pomoci v boji proti ní může každý. Prvním důležitým krokem je o osamělosti mluvit. Cítíš se osaměle? Neboj se to někomu říct. Necítíš se osaměle? I tak toto téma můžeš otevřít u piva s přáteli, neboť nikdy nevíš, kdo z tvého okolí tuto negativní emoci pociťuje a komu můžeš pomoci.
Druhým krokem, jak bojovat s osamělostí, je ptaní se druhých. Zajímej se nejen o své nejbližší, ale neboj se navázat kontakt například s prodavačkou v obchodě, usmívej se na lidi v metru, nevyhýbej se small talku... O tom, že i takové maličkosti mohou pomoci, jsme se přesvědčili i my na přednášce, kde nám lektorka dala za úkol, abychom navázali kontakt s někým v místnosti a minutu si s ním povídali. Uvidíš, že takový malý rozhovor potěší nejenom tebe, ale i druhého a nic tě nebude stát.
Dalším a poslední krokem je propojení. Můžeš začít dobrovolničit, docházet do domova seniorů a povídat si s tamními obyvateli, můžeš se účastnit podpůrných skupin, navštěvovat různé kroužky či jiné zájmové aktivity. V takovém případě tě sice boj s osamělostí bude stát i čas a úsilí, ale nestojí to za to?
Kritika politiků i přístupu Maďarska
Přednáška psycholožky Tereza Hacové byla opravdu přínosná a také skvěle zorganizovaná. Návštěvníci mohli po celou dobu klást dotazy pomocí aplikace Slido a přednášející ke konci odpověděla na každou z nich. S postupem času z příchozích opadával i stud a někteří se nebáli zvednout ruku a vyjádřili svůj názor přede všemi.
Jeden z diskutujících se pak ostře opřel do výroků některých politiků včetně prezidenta Miloše Zemana, ale také do maďarské vlády, která jen před pár týdny uzákonila zákaz zmiňování LGBT+ lidí před mladistvými. „Takové věci akorát vedou k větší osamělosti. Jak se máme cítit, když jsme označováni za něco podřadného? Jak se asi budou cítit nezletilí, kteří jsou zmatení svojí orientací, ale ještě nenašli sílu se vyoutovat,“ rozčílil se jeden z příchozích.
V sále se tedy nakonec diskutovalo, probralo se mnoho podstatného a pokud máš čas, vyraz i ty na jednu z přednášek v rámci Prague Pride festivalu. Určitě se dozvíš něco nového, obohacujícího a třeba tě to popostrčí i k nějakému tomu dobrovolnictví a pomoci společnosti.