Léto pomalu končí a s ním i naše série o sexualitě. Už jsme mluvili o BDSM praktikách, vyzpovídali jsme lidi, kteří si hrají na zvířátka nebo nosí pleny, a sepsali jsme i podrobný návod, jak začít s dirty talkingem. Tyto tipy sice využiješ i během školního roku, ale pouze v případě, že ti (sexuální) zdraví ještě slouží.
Nelze mluvit o intimnostech, aniž abychom nezmínili i rizika, která s sebou sex přináší, a to i pro ty, kteří mají delší dobu jednoho partnera. V předposlední části se proto podíváme na vše, co je třeba vědět o pohlavních chorobách.
Pohlavní choroby jsou infekce a přenášejí se většinou při sexuálním styku. Nemluvíme jen o penetračním sexu, může k tomu dojít i při orálním sexu, análním sexu nebo při používání nemytých sexuálních pomůcek. Ani kondom tě nechrání stoprocentně, protože ho často lidé rozbalí až po předehře, což může být pozdě (kvůli kontaktu přímo s tělem).
O HIV a AIDS se mluvilo hodně, ale stále se zdá, že jsou informace mezi mladými nepřesné nebo zkreslené. Nejvíce ohroženou skupinou jsou gayové (asi ve čtvrtině případů se infekce přenesla heterosexuálním stykem a asi ve dvou procentech případů šlo o užívání drog). „Slovensko a další státy střední Evropy patří ke státům, kde představují muži mající sex s muži skupinu s nejvyšším rizikem infekce HIV,“ řekla pro Denník N Danica Staneková z Národního referenčního centra pro prevenci HIV/AIDS.
Výskyt HIV a AIDS začaly úřady v Českoslovenku sledovat roku 1985. Ke konci října 2020 bylo evidováno celkově 3841 občanů nakažených HIV. V roce 2020 bylo diagnostikováno 251 nových případů, ve stejném období 18 lidí zemřelo.
Otestovat se můžeš dát anonymně při darování krve. Kromě toho v si můžeš na webu Národního programu boje proti HIV najít
seznam testovacích míst.
Jde o jednoduchý odběr krve a test je na těchto místech bezplatný. Podrobné info najdeš na webu
prevencehiv.cz.
Na sousedním Slovensku je málo iniciativ, které by se lidem s HIV věnovaly. Podle šéfky sdružení Odyseus Ivety Chovancové nedodržují zásady WHO. Zanedbaná je prevence, diagnostika, péče i léčba, řekla v minulosti pro Denník N. Zatímco se tedy čeká na komplexní a dostupnou péči a prevenci, vezmi své zdraví do vlastních rukou.
Ptej se partnerů, kdy byli na testech a prohlídkách, choď pravidelně na prohlídky i ty a používej kondom. Žádný sex na světě nemůže stát za tvůj život.
Virus, který má téměř každý člověk na světě
Lidský papilomavirus je nebezpečný, protože je zodpovědný za nádorová onemocnění, nejznámějším z nich je rakovina děložního čípku. Přenáší se pohlavním stykem (i kontaktem vnějších pohlavních orgánů a konečníku). Existuje více než sto druhů a u většiny si ani nevšimneš, že je máš.
Ve většině případů infekce HPV samovolně vymizí, aniž by se objevily jakékoli zjevné příznaky nebo problémy. Někdy ale může infekce přetrvávat a po propuknutí o několik let později způsobit komplikace, informuje Evropské středisko pro prevenci nemocí (ECDC).
Mezi komplikace patří bradavice (výrůstky) na genitáliích nebo v oblasti konečníku, asi 30 typů přímo ovlivňuje genitálie. Zhruba 14 typů HPV je podle odborníků vysoce rizikových a mohou vést k nádorovým onemocněním.
Při pravidelných prohlídkách u gynekologa (alespoň jednou za rok) ale dokáže stěr případné změny včas odhalit. Zcela tomu dokážeš předejít, pokud se proti HPV dáš očkovat (vybrat si můžeš mezi vakcínou proti dvěma nebo devíti typům HPV, jde jen o ty, které přímo vedou ke vzniku rakoviny).
Navzdory všeobecnému přesvědčení, že očkování je vhodné jen pro mladé dívky, které ještě nevedou aktivní sexuální život, více odborníci doporučují zainvestovat do toho i později v životě. České zdravotní pojišťovny v některých případech alespoň část očkování uhradí, podmínky najdeš na webu té své.
HPV se nakazila i naše moderátorka Becca, která o tom otevřeně mluví na sociálních sítích. Měla několik gynekologických problémů, které lékaři nedokázali vyřešit, až nakonec zašla do soukromé ambulance. „Mnohé problémy neuměli vyřešit ani v nemocnici. Přehlédli ještě i 15centimetrovou cystu, což je až komicky smutné,“ říká Becca. „Netušila jsem však, že mohu mít i jeden z agresivních typů HPV. Vlastně jsem o HPV nic předtím neslyšela. Když začal lékař skloňovat rakovinu děložního čípku, zhroutila jsem se.“
Říká ale, že se kvůli tomu nikdy nestyděla. Vzhledem ke statistikám je jediná mizivá šance, že se s tím nikdy nesetkáme, pokud si najdeme ještě jako panicové partnery rovněž panice a nikdy v životě nebudeme mít žádnou sexuální aktivitu s nikým jiným. „To se stane asi málokomu. Takže stigma zde není na místě,“ říká Becca.
Její léčba trvala déle, brala léky a gely na zlepšení imunity děložního čípku, ale protože se její stav zhoršoval, podstoupila biopsii. Odhalili u ní druhé předrakovinné stádium, takže následoval chirurgický zákrok, při kterém jí napadené buňky odstranili. „Rekonvalescence trvala asi dva měsíce, následovalo očkování proti HPV 9valentní vakcínou ve dvou dávkách. Momentálně mám dobré výsledky a prozatím jsem se HPV zbavila.“
Jak připomíná i gynekoložka Denisa Marcišová na Instagramu, tato rakovina by vůbec nemusela existovat. Očkování v kombinaci s pravidelnými stěrem ji prakticky eliminuje. Doporučuje ji i pro starší ženy, a jak připomíná ECDC, očkování je vhodné i pro chlapce a muže. Informace by ti měl poskytnout obvodní lékař nebo gynekolog.
A kontroly se ti vyplatí, protože většina lidí na zemi — podle některých dat až 80 procent mužů i žen — nějakou formu HPV má. Podle WHO se můžeš nakazit i opakovaně nebo se ti nákaza projeví až po letech.
V rámci pravidelné prohlídky u gynekologa nebo gynekoložky máš nárok i na screening na rakovinu děložního čípku. Diagnostikují ji ročně zhruba 800 ženám, a přestože nejčastěji ohrožuje ty po pětačtyřicítce, není nemožné onemocnět dříve. Slovenské ministerstvo zdravotnictví od léta 2021 posílá ženám ve věku 23 až 64 let pozvánku na bezplatnou gynekologickou prohlídku, jejíž součástí je i cytologické vyšetření. Jako první dostanou pozvánku ženy, které pravidelně nechodí ke svému lékaři nebo své lékařce.
Při této prohlídce se provádí standardní cytologie, pokud je něco v nepořádku, použije se HPV test a lékař při pozitivním výsledku určuje další postup.
Zdroj: TASR
Pokud chodíš pravidelně, při nejbližší prohlídce připomeň i cytologii. Pojišťovny to za určitých podmínek hradí. První dvě po dosažení věku 23 let jsou bezplatné, a pokud jsou negativní, další zdarma dostaneš za tři roky. V případě indikace od lékaře můžeš i dříve.
Stejně tak ti lékař či lékařka zkontroluje uzliny a prsa, ty odborníci doporučují samovyšetřit i doma. Přečti si o tom více zde.
Bez prohlídky nemusíš tušit, že něco máš
Jednu z nejběžnějších infekcí způsobují bakterie chlamydie. U 70 až 80 procent nakažených chlamydiemi se ani neprojeví symptomy, informuje slovenská společnost Unipharma.
Neléčený zánět může vést k endometrióze, bolestivé menstruaci či dokonce až k neplodnosti, upozorňuje britská zdravotnictví služba NHS. Léčit se ovšem dá poměrně jednoduše antibiotiky.
Existují domácí testy, které koupíš v lékárně nebo v drogerii. Jsou citlivé právě na ten kmen bakterií, který způsobuje pohlavně přenosnou chlamydii. Jsou ale i jiné druhy (parazitují na oku nebo na plicích) a ty test neodhalí. Přítomnost bakterie se u lékaře potvrzuje obvykle stěrem (z děložního čípku, močové trubice), obvykle se odebírá i slina.
Varovné signály u žen (to, že jde o chlamydie, potvrdí až lékař):
- zvláštní barva, konzistence a zápach výtoku z vagíny (může být i hnisavý)
- pálení při močení, problémy s močením
- bolest v podbřišku a/nebo při pohlavním styku
- krvácení po sexu nebo mezi menstruacemi
Varovné signály u mužů (chlamydie potvrdí až lékař):
- výtok z penisu (může být hnisavý až sklovitý)
- pálení při močení
- bolest a otok varlat
Zdroj: NHS
Je fér upozornit předešlé partnery, když ti je diagnostikují (nejen chlamydie). Zároveň je přítomnost infekce něco, co máš říct člověku, se kterým chceš mít sex, ještě před stykem. Připomínáme, že sexuální aktivitou infekci rozšiřuješ.
Nákaze můžeš předcházet třemi kroky: ptej se na zdravotní stav lidí, se kterými spíš, používej bariérovou ochranu (mužský nebo ženský kondom) a nevynechávej preventivní prohlídky.
Ne všechny infekce se dají vyléčit
Podle WHO má genitální herpes (HSV) více než 500 milionů lidí. Existují dva druhy (označují se HSV-1 a HSV-2) a většinu genitálních oparů vyvolává ten první. Je to nevyléčitelná infekce: podpůrná léčba je založena zejména na antivirotikách a bezpečném sexu s bariérovou ochranou.
Nositelem HSV-1 je podle Unipharma asi 3,7 miliardy lidí, kromě toho se dá „zdědit“ po matce. Takže šance, že se nakazíš (nebo ho už máš, ale je bez příznaků), je poměrně vysoká. Je ale možné žít plnohodnotný život, pokud o tom člověk ví a dává si pozor. Herpes, podobně jako syfilis, oslabuje imunitu a zvyšuje riziko nákazy HIV.
Můžeš se nakazit i vícekrát
Podle WHO přibude ročně více než 5 milionů nových případů nákazy syfilidou, na Slovensku to je přibližně 600 až 800 onemocnění ročně. Závažné je to zejména v případě těhotenství, neléčený syfilis vede k novorozeneckým úmrtím, předčasným porodům nebo vrozeným deformacím.
Zjistit to můžeš při preventivní prohlídce nebo díky testům, pokud se projeví některé symptomy a vyhledáš lékaře. Test obvykle zahrnuje výtěr (například z vagíny nebo z otevřených ran) a odběr krve.
Nejběžnější symptomy:
- malé, často bezbolestné vředy na penisu, vagíně nebo v okolí konečníku (mohou se objevit i jinde, například okolo úst)
- červené, občas krvavé skvrny na dlaních a chodidlech
- malé kožní výrůstky v okolí genitálií
- bílé skvrny kolem úst
- bolesti hlavy a kloubů, horečka, oteklé uzliny
Zdroj: NHS
Ačkoliv symptomy samy mohou zmizet, onemocnění ne. Léky jsou dostupné většinou pouze na předpis, obvykle jde o penicilin a různá antibiotika. Navíc pokud se neléčí, můžeš nákazu šířit dál. Je také možné nakazit se opětovně, bez ohledu na předchozí léčbu, vysvětluje NHS.
Neléčený syfilis může po letech vést k vážným problémům, zasáhnout mozek či jiné části těla a v krajních případech vede k smrti. Syfilis může až ztrojnásobit riziko nákazy HIV.
Sleduj změny na svém těle
Další známou infekci, trichomoniázu, způsobuje parazit a symptomy se obvykle objeví do měsíce od nákazy, ale ne u všech nakažených. K přenosu může dojít, i když o svém onemocnění nevíš. Parazit přebývá výhradně v pochvě a v močové trubici a ročně přibývá skoro 150 milionů nových případů.
U žen se projevuje atypickým výtokem: charakterizuje ho zvláštní zbarvení, obvykle žlutavě, je hustý, možná až zpěněný a doprovází ho nepříjemný zápach podobný rybám. Žena může mít i více výtoku, než je běžné. I proto by žerty o vůni ženy měly jít stranou: normální a zdravá vulva má typický pach a výtok, které indikují zdraví. Jakékoliv změny naznačují, že něco není v pořádku.
Projevem infekce může být i otok a svědění v okolí vagíny a bolest při močení a při sexu.
Muži při nákaze trpí bolestí, otokem a zarudnutím. Mohou mít i častější potřebu močit než dříve a pociťovat bolest při močení a při ejakulaci. Obvykle ale u mužů probíhá infekce bez příznaků nebo se rychle vytratí i sama.
Přítomnost infekce lékař potvrzuje stěrem z vagíny nebo penisu.
Trichomoniáza je jednou z nejběžnějších sexuálně přenosných nemocí. Je to jedna z mála nemocí, při níž se vědci podle NHS shodují, že se přenáší především penetračním sexem a anální či orální sex nejsou tak rizikové. Léčba probíhá antibiotiky a obvykle trvá jen pár dní, existuje i jednodávková léčba.
Některé infekce se objevují najednou
Kapavka, kterou způsobuje bakterie, se často podle Unipharmy objevuje s jinými pohlavními onemocněními. Symptomy se obvykle objeví již do dvou týdnů od nákazy, informuje NHS. Mezi ty patří žlutý nebo zelený výtok z penisu či z vagíny a bolest při močení. Asi polovina žen a zhruba 10 procent mužů přitom má asymptomatický průběh.
Nebezpečná je pro těhotné ženy: pokud se neléčí, jejich dítě se může narodit slepé bez možnosti nápravy (podle současné medicíny).
Léčí se antibiotiky, ale mnohé bakterie způsobující kapavku jsou poměrně odolné vůči antibiotikům a lékař obvykle potřebuje zjistit i citlivost předtím, než nasadí léčbu (případně bude léčbu podle potřeby upravovat či prodlužovat). Jednodušší formy jde vyléčit i jednorázovým podáním léků, to platí i při jiných zmíněných infekcích.