Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Vstup do roku 2025 se slevou 25 % na všechny typy předplatného 🥳
30. srpna 2021 v 9:30
Čas čtení 8:38
Martin Adam Pavlík

Nirvana: Vytvořili nejzásadnější kapelu devadesátých let. Frustrovaní rebelové, kteří ze sebe potřebovali vykřičet všechen hněv

Nirvana: Vytvořili nejzásadnější kapelu devadesátých let. Frustrovaní rebelové, kteří ze sebe potřebovali vykřičet všechen hněv
Zdroj: Getty Images/Jeff Kravitz/FilmMagic, Inc
HUDBA
Uložit Uložené

Působení Nirvany ve světě hudby sice netrvalo dlouho, ale bylo o to intenzivnější. Hity jako Smells Like Teen Spirit, Rape Me či Come as You Are zná nejspíš každý, stejně jako charismatického frontmana kapely Kurta Cobaina.

Zatímco ve slunné Kalifornii nebo v New Yorku zažívaly v osmdesátých letech hardrockové a glam metalové kapely největší úspěch a lidi bavily pozitivními texty a velkolepými show na velkých pódiích, v sychravém Seattlu se rodila generace frustrovaných rebelů, kteří měli chuť vykřičet všechny své úzkosti. Nezajímali je masivní, lidmi přeplněné stadiony. Chtěli zaprášené a zakouřené, alkoholem páchnoucí malé kluby, kde se na zemi povalovaly rozbité sklenice a nedopalky cigaret. Kde stěny byly popsány nebo posprejovány infantilními obrázky a hláškami.  

Nosili vytahaná trička, roztrhané džíny, špinavé tenisky a povětšinou měli dlouhé mastné vlasy. Cítili vztek vždy, když zapnuli televizi a přečetli si ranní zprávy, sužovaly je deprese, prozkoumávaly svou existenci, chyběla jim láska i sebeláska. Měli chuť si ubližovat, ničit se. Neměli se s kým ztotožnit a často skončili zaseknutí v apatii. Jejich odpor vůči komerci stále více sílil a iritovaly je zářící reflektory, veselé, plytké písničky v rádiu nebo pozéři na pódiích, hrající si na něco, čím nejsou. Potřebovali autenticitu. Potřebovali znovu cítit, že žijí.

Surový zvuk, dekadence a nihilismus

To vše najednou dostali díky novému hudebnímu žánru, který přímo ztělesňoval jejich pocity, nálady a životní styl. Byl jím grunge. Charakterizoval ho surový zvuk zkreslených kytar ostrý jako břitva, a většinou temné texty o odcizení, drogové závislosti, smrti, politice, válce či jiných palčivých společenských tématech. Také boj za práva menšin, odpor vůči náboženským fanatikům a konvencím. Nechyběla ovšem ani satira a nadhled. Kapely jako Soundgarden, Green River, The Melvins, L7 nebo Skin Yard udaly tempo a směr, který brzy následovala i další dvojice drzých chlapíků, která si říkala Nirvana. Tu by tehdejší běžný, „normální“ posluchač pravděpodobně označil na základě textů a chování hudebníků za dekadentní, provokativní, zvrácenou, divnou a utápějící se v nihilismu.

 

Pro ně by to však byl kompliment. Bylo jim jedno, co si o nich myslí lidé. Kapela vznikla v roce 1987 v Aberdeenu ve státě Washington a založil ji teprve dvacetiletý zpěvák a kytarista Kurt Cobain spolu s dvoumetrovým chorvatským obrem — baskytaristou Kristem Novoselicem. Cobain ještě netušil, že se z něj za pár let stane masivní superstar, kterou budou adorovat miliony fanoušků po celém světě, a jeden z nejvlivnějších rockových zpěváků v historii. Sláva, kterou časem nabyl, se mu ale stala osudnou, protože ji nedokázal snést a přijmout. Následkem toho bylo, že si vzal život.

Outsider s uměleckou duší

Pro lepší pochopení Nirvany je nezbytné znát pozadí kolem jejího frontmana, protože právě on byl alfou i omegou celé kapely. Cobainovu osobnost nesmírně poznamenalo maloměstské prostředí Aberdeenu v okrese Grays Harbor v lesnatém státě Washington, kde člověk neměl příliš na výběr, čím se bude živit. Muži byli nejčastěji dřevorubci či automechaniky, stejně tak i Cobainův otec Donald, a nejčastější zábavou bylo vysedávání a pití v hospodě. Sebevraždy nebyly ve městě také ničím neobvyklým, stejně jako nepěkné úrazy související s výše zmíněnými povoláními. Prostředí přeplněné „drsnými chlapy“ a přehnaným machismem bylo v rozporu s Cobainovou uměleckou duší.

Přidej se do klubu REFRESHER+
Základní
125 Kč
Účtuje se jednou za 4 týdny
31,25 Kč / Týden
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Méně reklam
150 kreditů každé 4 týdny na nákup benefitů
Roční - 17 %
1 500 Kč 1 250 Kč
Účtuje se jednou za rok
24,04 Kč / Týden
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Úplně bez reklam
2 000 kreditů ihned na nákup benefitů
Sdílení článků kámošům a kámoškám
Tříleté - 17 %
4 500 Kč 3 750 Kč
Účtuje se jednou za tři roky
24,04 Kč / Týden
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Úplně bez reklam
8 000 kreditů ihned na nákup benefitů
Sdílení článků kámošům a kámoškám
Všechny možnosti předplatnéhoMám slevový kód
Dokončením souhlasím s pravidly a podmínkami portálu Refresher.
Přidej se do klubu Refresher+ se slevou 25 %

Co se dozvíš po odemknutí?

  • Jak na Cobaina vzpomínají jeho blízcí v různých obdobích. 
  • Jak kapela provokovala během svého nejvýznamnějšího koncertu v roce 1992.
  • Jak ovlivnilo užívání heroinu během těhotenství Cobainovu manželku a dceru.
  • Co zpěvák napsal v dopise na rozloučenou.
Dočti článek se slevou 25 %
Máš již předplatné?
Přihlásit se
Dočíst článek
Poslat sms
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 102116 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Odemknutí přes SMS
Tenhle článek
Poslat sms Jak to funguje?
Všechny články za měsíc
🤩 Pouze 36 Kč navíc
POSLAT SMS Jak to funguje?
Po odemčení získáš
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Např.: Zľava 300 EUR na laserovú operáciu v Excimer , Celodenný Skipas v PARK SNOW Donovaly ZDARMA nebo Poukázka v hodnotě 200 korun na nákup v Furiosa
Zobrazit všechny (9)
Domů
Sdílet
Diskuse