Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
30. srpna 2021 14:00
Čas čtení 4:27
Radim Šlechta

Taková normální rodinka, Hospoda či Nováci aneb historie českého sitcomu

Taková normální rodinka, Hospoda či Nováci aneb historie českého sitcomu
Zdroj: TV Nova
FILMY A SERIÁLY
Uložit Uložené

I přes světovou popularitu se český sitcom nikdy nezařadil mezi své zahraniční konkurenty.

Pohodlně se usaď a přikovej se k obrazovce na hodiny a hodiny. Čeká tě kanonáda vtipů, umělého smíchu i neuvěřitelných příběhů všedních dní. Je zajímavé, jaké místo si ve světě televize žánr situační komedie získal.

O to překvapivější pak je, jak seriály z 80., 90. i 00. let nadále ovládají obrazovky i streamovací platformy a jak se k nim jako diváci neustále vracíme, když zrovna nevíme, co si pustit.

Formát patří k jedněm z nejvděčnějších. Funguje mezi diváky, kteří nepotřebují u televize nutně sedět, a mohou se během vysílání věnovat úklidu, vaření nebo plnění domácích úkolů. A milují ho i samotní filmaři. 

Jedná se totiž o poměrně nízkonákladové projekty (samozřejmě pokud se zrovna nebavíme o Přátelích, kde se honoráře hlavní šestky na konci seriálu pohybovaly v astronomických sférách).

Ušetřit se při natáčení dá skoro na všem. A z toho, jak známo, mají producenti radost. Prostředí je dost často neměnné a omezené jen na jednotky studiových lokalit – obrazy v exteriérech dokážeš v každém seriálu spočítat na prstech jedné ruky. 

Vedle toho se často využívá stejného nasvícení a tří kamer, které točí celek a polocelky jednotlivých postav. V seriálu většinou není žádná hluboká psychologická linka, pročež není třeba dotáčet tolik detailních záběrů.

Formát situační komedie se objevil už ve 20. letech 20. století v rozhlase, televize ho vzala za svůj o 30 let později. Mezi první americké sitcomy patří seriál I Love Lucy z roku 1951.

I přesto, že seriály před živým publikem jsou oblíbené především ve Spojených státech a Velké Británii, odkud také pochází ty nejoblíbenější z nich, i v české a československé produkci se objevovaly kousky, které rozhodně stojí za to zhlédnout. Pojďme se teď společně projít historií českého sitcomu.

První pokusy v 50. letech

Komediální seriály s úspěchem tkvícím v situačním humoru u nás začaly se zpožděním přibližně dvaceti let od Západu. Za první český sitcom se považovuje Taková normální rodinka režiséra Jaroslava Dudka, která zde žánru položila základy. Setkáváme se v ní s poněkud šílenou rodinkou, která ale dokonale zachycuje situace, jež řeší každý. 

Na její úspěch se snažili navázat různí tvůrci, mezi které patří i Patrik Hartl, který zfilmoval volné filmové pokračování, i Dušan Klein, který přišel z další řadou, avšak zasazenou do prostředí 21. století. 

Natočení seriálu skončilo poté, co jeho tvůrci odmítli dílo přenést do politické roviny. Raubíři zde se měli stát pionýry a postavy se účastnit schůzí strany. Tehdejší redakce jej označily za buržoázní zábavu a seriál skončil.
Vyzkoušej předplatné
za 129
a čti vše bez omezení
Přidej se k předplatitelům
nebo Odemkni článek přes SMS
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 102433 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti články bez omezení celý měsíc – předplatné jen za 36 Kč navíc v porovnaní s jedním článkem. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
POSLAT SMS
Domů
Sdílet
Diskuse