Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Filmy a Seriály - Recenze

Recenze: Candyman

Legenda z afroamerického ghetta je zpět.

Jakub Paulík
30. srpen 2021, 16:30 Čas čtení: 2:43
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Recenze: Candyman
Zdroj: Universal Pictures
Filmy a Seriály - Recenze
0
Jakub Paulík
30. srpen 2021, 16:30
Čas čtení: 2:43

Recenze: Candyman

Legenda z afroamerického ghetta je zpět.

Jakub Paulík
30. srpen 2021, 16:30
Čas čtení: 2:43
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Recenze: Candyman
Zdroj: Universal Pictures

Dívej se do zrcadla a řekni pětkrát jeho jméno. Candyman, Candyman, Candyman, Candyman, Candyman. Zanedlouho nato se zjeví vysoký muž, jehož poznávacím znamením je dlouhý kabát, zkrvavený hák zapíchnutý v ruce a roj včel. Hororová novinka od producenta Jordana Peela (režie Get Out, Us) dějově navazuje na první část série z roku 1992, ve které jsme poprvé slyšeli mrazivou skladbu od Philipa Glasse. S ní však tvůrci nového Candymana bohužel příliš často nepracují.

 

V úvodu filmu jedna z postav poví strašidelnou historku, která poukazuje na zápletku první části. Nezasvěcený divák si tak vyslechne, jak se studentka Helen dostala do kontaktu s postrachem jménem Candyman a jaký byl její tragický osud. Retrospektivní pohled do minulosti je kromě slovního převyprávění zobrazený na animovaných postavičkách, což filmu svědčí mnohem více, než kdyby pracoval s provařenými flashbackovými prostřihy.

Zdroj: Universal Pictures

 

Mladý malíř Anthony (Yahya Abdul-Mateen II) se tímto příběhem inspiruje při své tvorbě, čímž nechtěně spustí sérii brutálních vražd. Lidé považují Candymana pouze za legendu a příliš nevěří, že po pětinásobném vyslovení jeho jména na sebe přivolají samotnou smrt. Všichni do jednoho se však mýlí.

 

Režisérka Nia DaCosta (Little Woods) postupně buduje napětí a tajemno kolem kultu nadpřirozeného zabijáka. Ten si respekt u diváka získává zejména explicitními vraždami, při kterých nešetří podřezanými krky a litry lidské krve, což je výhodou i nevýhodou v jednom. Původní Candyman totiž dával divákovi větší prostor na jeho fantazii, zatímco nový přestane v určitém bodě chodit kolem horké kaše a divákovi servíruje vše pod nos.

 

Pozoruhodné však je, že se nesnaží dělat ze záporáka čisté a neměnné zlo, ale v některých případech ukazuje, že jsou vraždy částečně zaslouženou formou odplaty. Fanoušky originálu navíc potěší, že tvůrci do filmu zakomponovali i původního Candymana Tonyho Todda, jehož vražedný pohled je skutečně neocenitelný.

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 2439 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Už od 79.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš číst i tyto články
10 nejlepších filmů Clinta Eastwooda10 nejlepších filmů Clinta Eastwooda
Nikdy nejsi doma, nepomáháš mi, v kuse jsi na mobilu! Jak reagovat na nejčastější výtky tvých rodičůNikdy nejsi doma, nepomáháš mi, v kuse jsi na mobilu! Jak reagovat na nejčastější výtky tvých rodičů
Měl jsem pacienta, který roky jedl jen dvě potraviny, říká uznávaný gastroenterolog Ladislav KuželaMěl jsem pacienta, který roky jedl jen dvě potraviny, říká uznávaný gastroenterolog Ladislav Kužela
VÍCE
Zdroj: Universal Pictures

 

Už originál z roku 1992 řešil obsahově rasovou problematiku v USA a nepokrytě poukazoval na prostředí afroamerických ghett. Film režisérky Nia DaCosta v pozadí čerpá z nedávných rasových nepokojů a kárá přístup některých policistů k afroamerické komunitě.

 

Pro rozporuplné názory na dění z USA po vraždě George Floyda může rasové téma ve filmu na někoho působit příliš šíleně. Je třeba si však uvědomit, že jde o moderní pojetí a volné pokračování jedničky, a proto se filmaři snažili pracovat s tématem rasismu a přinést něco, co divákům přiblíží události z posledních let. Tím zároveň vytvořili zajímavý přesah a z „obyčejného“ hororu udělali částečně i sociální drama.

Zdroj: Universal Pictures

 

Uvítali bychom však, kdyby film obsahoval více plnohodnotných postav než jen Anthonyho. Pokud jsou všichni na scéně jen „doplňkem“ k hlavnímu hrdinovi, těžko se můžeme bát o životy ostatních, pokud nám na nich prakticky nezáleží.

 

Snad i proto tvůrci v jedné scéně pozabíjeli partu náhodných dívek (neboj se, nejde o spoiler, tento záběr najdeš i v traileru), které neměly s hlavní dějovou linií vůbec nic společného. Asi už nevěděli, koho ještě zabít, ale i tak potřebovali další masovou vraždu. Samotný Yahya Abdul-Mateen II (Aquaman, Us) je však skvělý a jeho přerod od usměvavého malíře po pološíleného umělce nás velmi bavil. Podobných rolí by si zasloužil určitě víc.

 

Candyman trochu selhává nejen pro absenci výrazných hrdinů, ale i po hudební stránce. Netvrdíme, že byla špatná, avšak ve srovnání s první částí je mnohem méně výrazná. Zatímco skladba Philipa Glasse patří mezi ty, na které si vzpomeneš i po letech, v novém Candymanovi nezazní opravdu nic, co by ti vyhrávalo v mysli při večerním usínání. Popravdě, při psaní recenze jsme si museli na Youtube pustit soundtrack, abychom si připomněli, jaká hudba vlastně ve filmu zněla, což mluví samo za sebe.

Zdroj: Universal Pictures

 

Ve výsledku jsme s Candymanem víceméně spokojeni. Nestává se často, aby do kin zavítal inteligentně pojatý slasher, který kromě odpudivého vraždění pracuje i s tématy rasismu či umění. Zpracování rasového tématu je ve filmu druhořadé, ale poměrně výrazné a je tak jasné, že právě proto bude film pro část diváků příliš kontroverzní a necelistvý.

 

Rasové téma je hlavně zpočátku velmi citelné, možná přímo šílené a ne každý se s jeho přítomností ztotožní. Nám však z celkového převážně pozitivního dojmu neubralo a Candymanovi můžeme udělit nadprůměrných sedm bodů z deseti.

Pokud jsi film viděl, můžeš ho ohodnotit v naší databázi.
Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: Universal Pictures
NAHORU
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu filmy a seriály
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news
včera v 18:52
V Německu přestanou vyplácet ušlou mzdu dobrovolně nenaočkovaným. Je to takto spravedlivé, říká ministr zdravotnictví.
včera v 18:11
Rytmuse ještě letos čeká boxerský zápas s dalším raperem. Poprvé od zápasu s Vémolou se porve i Attila Végh.
více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Dnes populární články
OKTAGON MMA má nového šampiona! Viktor Pešta rozbil německému Terminátorovi nos a doktor bitvu zastavil OKTAGON MMA má nového šampiona! Viktor Pešta rozbil německému…
Elon Musk a Grimes se rozešli. O potomka se prý budou starat společně Elon Musk a Grimes se rozešli. O potomka se prý budou starat společně
Měl jsem pacienta, který roky jedl jen dvě potraviny, říká uznávaný gastroenterolog Ladislav Kužela Měl jsem pacienta, který roky jedl jen dvě potraviny, říká uznávaný…
Attila Végh dostal tu nejlepší možnou finanční nabídku za odvetu zápasu století, vyjádřil se Ondřej Novotný Attila Végh dostal tu nejlepší možnou finanční nabídku za odvetu…
Youtuber David Dobrik uvízl na Slovensku. Proč má problém s návratem do USA? Youtuber David Dobrik uvízl na Slovensku. Proč má problém s návratem…
Netflix ruší jeden seriál za druhým. Toto je 10 z nich, jejichž předčasné ukončení bolí nejvíce Netflix ruší jeden seriál za druhým. Toto je 10 z nich, jejichž…
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Zavřít