Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
27. září 2021 v 21:26
Čas čtení 1:26
Ilona Hobzová

Berlíňané v referendu odhlasovali vyvlastnění bytů velkých firem

Berlíňané v referendu odhlasovali vyvlastnění bytů velkých firem
Zdroj: Wikimedia/H. Hemlechner/volně k užití
NEWS NĚMECKO
Uložit Uložené

Pro návrh vyvlastnit byty velkých pronajímatelů hlasovalo 56,4 % voličů.

V Německu v neděli neproběhly jen volby do parlamentu, ale také hlasování týkající se bytové krize v Berlíně. Vyvlastnění bytů velkých firem podpořilo 1 034 709 (56.4 %) obyvatel hlavního města. Proti bylo 715 214 lidí, tedy 39 % hlasujících. Výsledky referenda zveřejnila zemská volební komise. 

Referendum sice není právně závazné, Berlín se ale jeho výsledky zabývat musí. Skupina Deutsche Wohnen & Co enteignen, která návrh vyvlastnit byty velkých firem iniciovala, vyzvala v tiskové zprávě vedení města k vypracování zákona o vyvlastnění více než 240 000 bytů (tedy asi 15 procent berlínského fondu nájemních bytů). „Ignorování referenda by bylo politickým skandálem. Nevzdáme se, dokud se vyvlastnění bytů velkých korporací nezrealizuje,“ vyjádřil se v prohlášení mluvčí iniciativy Kalle Kunkell. 

Iniciativa navrhuje vyvlastnit bytové jednotky korporátů, jejichž vlastnictví přesahuje 3000 bytů. To se týká například firem Vonovia a Deutsche Wohnen. Tyto realitní společnosti se navíc nedávno spojily do jedné a v Berlíně tak vlastní více než půl milionu nájemních bytů v hodnotě přibližně osmdesát miliard eur. Výsledky referendy nezměnil ani fakt, že město nedávno od firem Vonovia a Deutsche Wohnen koupilo téměř 15 tisíc bytů.

Vyvlastnění kompenzované miliardami eur

Jsem rád, že jsme s firmami Vonovia a Deutsche Wohnen předali 14 750 bytů. Dohoda je výhodná pro všechny zúčastněné a dokazuje, že důvěryhodná spolupráce mezi bytovým průmyslem a politikou je možná,“ vyjádřil se k obchodu generální ředitel Vonovia Rolf Buch.

Doporučeno
Nela ukazuje studentský život jinak. „Sezónní prací v zahraničí jsem si vydělala 650 tisíc. Nejvíc se mi líbil Island a Zéland“ Nela ukazuje studentský život jinak. „Sezónní prací v zahraničí jsem si vydělala 650 tisíc. Nejvíc se mi líbil Island a Zéland“ 20. května 2025 v 7:00

Tento krok ale navrhovatelům referenda nestačil a zdá se, že Berlín, který se s bytovou krizí potýká už několik let, bude muset přijít s dalším řešením. Případně vyvlastnění by dle návrhu bylo kompenzováno finanční náhradou. Ta by se dle iniciativy Deutsche Wohnen & Co enteignen měla pohybovat kolem 14 miliard eur (355,5 miliardy korun), vedení Berlína mluvilo o 29 až 39 miliardách eur (736,5 až 990 miliard).

Jak bude s výsledky referenda naloženo rozhodne politická reprezentace města. Pro tento radikální krok se otevřeně vyjadřovala jen postkomunistická Die Linke. Další vývoj budeme sledovat.

Domů
Sdílet
Diskuse