Vzácné fotografie pražského rodáka ti přiblíží pohled na jeden z největších milníků historie samostatného Československa.
Nevšedně zachycená každodenní realita. Podobně by se dala popsat tvorba fotografa Karla Bucháčka, jenž byl povoláním matematik a ve volném čase vášnivým fotografem. REFRESHER dostal se souhlasem jeho synovce Romana Bucháčka příležitost k letošnímu výročí 17. listopadu zveřejnit jedinečné snímky z pražské demonstrace, která nám přinesla svobodu.
Životní dílo Karla Bucháčka se však neomezuje pouze na dění kolem roku 1989. Bucháček se narodil v roce 1932 a až do své smrti v roce 2008 dokumentoval hlavně na černobílou fotografii normální život, ale i další důležité okamžiky v československé historii. Vědec z Ústavu teoretické a aplikované mechaniky však své hobby držel pod pokličkou, a to nejspíš z toho důvodu, že jeho otec byl předválečným důstojníkem v československé armádě, a komunistický puč po roce 1948 dolehl na Bucháčkovu rodinu poměrně citelně.
Jeho tvorba nicméně nezůstala světu skryta díky jeho synovci Romanu Bucháčkovi a fotografovi Martinu Wágnerovi, kteří vzácné negativy znovuobjevili a představili veřejnosti. V roce 2017 vzpomínal Roman Bucháček na svého strýce v článku iDNES.cz, kde uvedl, že si jej pamatuje ověnčeného fotoaparáty a jakousi „novinářskou kartičkou“, se kterou se nebál dokumentovat i stranické události a tehdy kontroverzní shromáždění jako Palachův týden. A když jej nějaký činovník KSČ z místa vykázal, nebál se na místo vrátit znovu.
Díky tomu se nám i dnes, kdy vládne debata o odkazu 17. listopadu, naskýtá zajímavé příležitost prohlédnout si vzácné snímky z Albertova a Národní třídy v roce 1989, kam Bucháček vyrazil dokumentovat prapočátek historie svobodného Československa.
Další neotřelé snímky z Bucháčkovy tvorby, ať už se jedná o velké události jako srpen 1968, ale i každodenní život v 80. letech, oslavy 1. máje nebo třeba dostihy v Chuchli, si můžeš prohlédnout na facebookové stránce věnované jeho tvorba s názvem Karel Bucháček 1932 - 2008.