Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Refresher Česko
Otevřít v aplikaci Refresher
Stáhnout
X
29. listopadu 2021 7:00
Čas čtení 5:02
Ilona Hobzová

Riziko poporodní deprese vzniká až u čtvrtiny žen v Česku. Popisujeme, proč k nim dochází a kam se obrátit

Riziko poporodní deprese vzniká až u čtvrtiny žen v Česku. Popisujeme, proč k nim dochází a kam se obrátit
Zdroj: Pixabay/volně k užití
ZDRAVÍ DUŠEVNÍ ZDRAVÍ
Uložit Uložené

S projektem Perinatal přišel Národní ústav duševního zdraví ve spolupráci s Úsměvem mámy.

U jedné z deseti žen se během těhotenství rozvinou příznaky deprese, od porodu do 1 roku dítěte s nimi bojuje jedna z šesti matek. Takové jsou statistiky podle Národního ústavu duševního zdraví. Právě ten přišel s projektem Perinatal, který má těhotným ženám a ženám po porodu s psychickými obtížemi pomoci.

Mateřství jako dramatická životní změna

„Přišlo mi že nic nemůžu. Že nikam nemůžu, Že můj život úplně skončil a nic nebude jako dřív. Bála jsem se jít sama s kočárem ven, vždyť tam bude pořád plakat a lidi budou koukat. A ani se mi vlastně nechtělo, byla jsem hrozně unavená. Ptala jsem se sama sebe, jak mám dál žít.“ 

„Můj stav se stále zhoršoval, a to do fáze, kdy už jsem nebyla schopná téměř vstát z postele, nebyla jsem schopná se osprchovat, nebyla jsem schopná nikam dojít, nemohla jsem spát ani jíst. Měla jsem pocit, že jsem nejhorší matka na světě a chtěla jsem skákat z okna.“

„Začala jsem odmítat dceru, pořád jsem brečela, nejedla a za týden jsem zhubla 20 kg.“

Těhotenství a následné mateřství bývají označovány jako nejkrásnější období v životě ženy. Jak ale dokládají úryvky z konkrétních příběhů, nemusí to tak vždy být. Psychické problémy v těchto obdobích mohou mít různou podobu, od běžných mateřských těžkostí až po poporodní úzkosti, deprese nebo psychózu.

Doporučeno
Při toxické psychóze si Čech uřízl penis. Adiktolog vysvětlil, co při ní člověk zažívá a proč může nastat i po jediné dávce Při toxické psychóze si Čech uřízl penis. Adiktolog vysvětlil, co při ní člověk zažívá a proč může nastat i po jediné dávce 25. února 2024 14:30

Nejčastěji se ženy potýkají právě s depresemi a úzkostmi spojenými s velikou změnou, která s mateřstvím přichází. Maminky stresuje velká zodpovědnost, změna životního rytmu, potýkají se s nedostatkem spánku, vyčerpaností nebo strachem o miminko.

„Jsou to jen hormony. To nic není. To přejde.“

Poporodní deprese se týká tisíců žen v České republice. Poslední roky probíhá v několika nemocnicích screening, jehož průkopníkem je MUDr. Antonín Šebela, psychiatr a odborník na mateřskou psychiku. Výsledky jednoho z prvních takových výzkumů odhalily riziko vzniku poporodní deprese u čtvrtiny žen.

Poporodní úzkosti a deprese bývají navíc v České republice ještě pořád bagatelizovány, což potvrzuje i Veronika Kubrichtová z projektu Úsměv mámy. „Setkáváme se s tím v okolí maminek, u jejich blízkých, ale občas i u odborníků. Stává se to maminkám i ve chvíli, kdy se vydají přímo do krizového centra. Z druhé strany víme, že odborníci například v porodnicích si často s maminkami nevědí rady a mají z toho sami strach,“ říká.

S tím, že jsou u nás psychické problémy bagatelizovány, souhlasí i Kristýna Hrdličková z Národního ústavu duševního zdraví: „Duševní poruchy obecně s sebou stále ještě nesou určité společenské stigma. Víme, že až 75 % žen v ČR, které trpí v perinatálním období duševními obtížemi, nevyhledá odbornou pomoc. Strach z odsouzení a ze zlehčování jejich problémů je jedním z faktorů. Ve veřejném prostoru se sice o duševním zdraví maminek začíná více mluvit, stále ale zaznívají hlasy, které prožitky žen zpochybňují. „Naše babičky to taky zvládly, a měly mnohem horší podmínky.“ „Je doma na mateřské a nic nedělá, tak se asi nudí.“

Doporučeno
Je v pořádku vážit víc než tvůj kluk. Společnost si může trhnout nohou Je v pořádku vážit víc než tvůj kluk. Společnost si může trhnout nohou 21. února 2024 8:00

V čem odborná pomoc v České republice zaostává ve srovnání se zahraničím? Podle Veroniky Kubrichtové jsou země, které se o psychiku matky zajímají už u porodu, kde fungují screeningy a maminek se na duševní stav ptají. „V Česku se tohle tolik neděje, u nás je péče zaměřena především na fyzickou stránku,“ myslí si zakladatelka Úsměvu mámy. Jako velký problém vidí taky fakt, že ve vzácném případě, kdy u matky dojde k hospitalizaci, tak nemůže být hospitalizována spolu s miminkem, což má za následek jejich rozdělení. 

Podle Kristýny Hrdličkové bychom dobrý vzor mohli mít například v Austrálii nebo Velké Británii„V těchto zemích existuje specializované vzdělávání pro porodní asistentky a psychiatry zaměřené na duševní zdraví v perinatálním období. Byly vynaloženy zdroje pro šíření osvěty mezi odborný personál a pro jejich další vzdělávání. Důležitý je také vznik tzv. Mother-Baby Units, kde mohou být v případě potřeby hospitalizovány matky i se svými dětmi. Zásadní proměnnou je pak univerzální screeningové testování v perinatálním období, které pomáhá odhalit psychické potíže včas.“ V Austrálii například podle Hrdličkové v roce 2017 vyplnilo screening před porodem i po porodu více než 79 % žen a pouze 1,7 % žen screening nevyplnilo ani jednou.

Iluze dokonalosti na sociálních sítích

Čerstvým maminkám často nepomáhají ani sociální sítě plné příspěvků influencerek, veřejných osobností a jejich zdánlivě dokonalého zvládání mateřství. 

Vliv na matky, i když ne zásadní, potvrzuje i Veronika Kubrichtová: „Celkově představa mateřství, kterou si žena vytvoří ještě před tím, než se matkou stane, je většinou úplně jiná než realita. Tím, jak se o tom příliš nemluví, tak si pak ženy vyčítají, že něco nezvládají, stýská se jim po tom, jak žily dřív. Tam už se roztáčí spirála, která může vést k prohlubování obtíží.“

Doporučeno
„Nejhorší trip v životě po jediném HHC bonbonu.“ Zkoumali jsme, jaký stav zažiješ po HHC a proč látka tolik škodí „Nejhorší trip v životě po jediném HHC bonbonu.“ Zkoumali jsme, jaký stav zažiješ po HHC a proč látka tolik škodí 13. února 2024 16:00

Naopak některé známé osobnosti se snaží svými příspěvky ze svého života maminky podpořit a ukázat jim, že dokonalost na sociálních sítích je zkrátka jen iluze a realita je často podobná, jakou zažívají ony samy. 

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený Tereza Ramba (@tereza.voriskova)

Průkopníci odborné péče u nás

Odborná péče nastávajícím a čerstvým matkám v České republice citelně chybí. Jedním z průkopníků v této problematice se stal projekt Úsměv mámy, který založila právě Veronika Kubrichtová. Sama totiž po porodu úzkostmi trpěla. Pomoc našla až v ordinaci psychiatričky. Poté, co se se svými úzkostmi vyrovnala, rozhodla se, že bude pomáhat ženám, které se potýkají s podobnými obtížemi.

Jako další se pokusil přiblížit maminkám v riziku podporu i odbornou pomoc Antonín Šebela z Národního ústavu duševního zdraví. Zavedl do praxe speciální screening. Jak probíhá, popsal pro web Vitalia.cz sám psychiatr: „Porodní asistentka předá ženě během jejího pobytu na oddělení šestinedělí tablet, kde se vyplní sled screeningových dotazníků. Šifrované výsledky putují přímo k nám do Národního ústavu duševního zdraví, kde se vše samo propočítá v systému. Nastavené je to tak, že pokud ženě vyjde nějaké riziko, že by se v šestinedělí mohly rozvinout nějaké problémy, tak dostane e-mailem zpětnou vazbu. A pak se jí ozveme telefonicky, zda nechce svůj stav konzultovat, nebo jí pošleme kontakty, kam se může obrátit, když bude chtít.“

V současné době probíhá takový screening ve 20 vybraných gynekologických ordinacích ve třech krajích – v Praze, ve Středočeském a Olomouckém kraji. 

Perinatal, první krok k rozvinuté péči o mateřskou psychiku

Spolupráce Úsměvu mámy a Národního ústavu duševního zdraví vyústila letos v listopadu ve vznik projektu Perinatal. Projekt, který propojuje plošný screening a na něj napojenou vícestupňovou péči, je tak prvním krokem k rozvinuté péči o mateřskou psychiku. Web je určen pro těhotné ženy a maminky dětí do jednoho roku. Jeho cílem je nejen šíření informací o problematice perinatálního duševního zdraví, ale také usnadnění orientace ve zdrojích informací a zpřístupnění vědecky ověřených faktů, které pomohou najít řešení.

Doporučeno
Vědkyně, která uspěla v Silicon Valley, radí, jak na akné. Způsobuje ho i trauma, prevence může být důležitější než drahé krémy Vědkyně, která uspěla v Silicon Valley, radí, jak na akné. Způsobuje ho i trauma, prevence může být důležitější než drahé krémy 31. ledna 2024 12:00

„Pro webové stránky jsme připravili celou řadu informačních materiálů, které jsou určeny všem, kdo se chtějí dozvědět o příznacích a možnostech léčby například poporodní deprese či úzkostí, o možnostech zotavení z těžkého porodu nebo o užívání psychofarmak v těhotenství a po porodu. Jedním z našich cílů je totiž i šíření informací o problematice perinatálního duševního zdraví,“ uvedl Antonín Šebela.

Kromě toho si žena může na webu Perinatal vyzkoušet standardizované dotazníky, které se využívají ke screeningu různých stavů v perinatálním období. 

Kam konkrétně se obrátit?

Nastávající nebo čerstvé maminky, které se potýkají s psychickými obtížemi, nebo jejich blízcí, kteří jim chtějí pomoci, se mohou obrátit na organizaci Úsměv mámy, která zatím funguje v jedenácti českých městech. Přímo na stránkách projektu Perinatal si lze vyzkoušet online testy, které se využívají ke screeningu různých stavů v perinatálním období. Jejich součástí je i vyhodnocení a zpětná vazba, která ženám poradí, co dělat, pokud jejich výsledky naznačují, že mohou zažívat psychické obtíže.
Pokud žena cítí, že potřebuje pomoc okamžitě a nevydrží ani minutu, doporučují odborníci na nic nečekat a obrátit se na Linku první psychické pomoci, na kterou se dá volat kdykoli a zdarma. 
Domů
Sdílet
Diskuse