Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Variantu B.1.1.529 poprvé identifikovali v jižních částech Afriky, ale mezitím se objevila už i v Izraeli, Hongkongu a naposledy v Belgii.
Svět se dnes probudil do dne, který možná výrazně změní budoucí vývoj pandemie koronaviru. V jižních částech Afriky se objevila nová varianta, která má potenciál být mnohem nakažlivější, než jakákoli forma koronaviru, se kterou jsme dodnes měli co do činění.
Nová varianta dostala název B.1.1.529 a podle dostupných informací se rozšířila v provincii Gauteng v Jihoafrické republice. WHO jí přisoudila název omikron podle písmena řecké abecedy a zařadila ji mezi znepokojivé varianty.
Přední britská lékařka a poradkyně vlády ho označila za nejznepokojivější variantu, jakou jsme zde dosud měli, a o závažnosti situace svědčí i fakt, že se o něm na Twitteru začalo diskutovat teprve před pár dny a dnes už Evropa uzavírá letecká spojení s Afrikou.
Kde se varianta B.1.1.529 objevila?
Nová varianta B.1.1.529 se objevila v několika regionech jižní Afriky. Jako první ho díky rozsáhlému sekvenování identifikovali vědci v Botswaně, kteří se o svá data rychle podělili s výzkumníky a úřady v Jihoafrické republice. Hned po týmu z Botswany se variantu podařilo sekvenovat i expertům v Hongkongu, píše The Guardian.
I tam zjistili, že se jim nová varianta objevila v hrstce pozitivních případů, a tak státní složky rychle varovaly Světovou zdravotnickou organizaci i ostatní země. Varianta se zakrátko objevila i v Hongkongu a Izraeli a první případ už máme potvrzen i v Evropě, o čemž informovalaBelgie.
Dosud bylo identifikováno méně než 100 případů této varianty, ale jde jen o oficiálně zachycené a otestované případy. Nejvíce z nich bylo zachyceno v jihoafrické provincii Gauteng, odkud se zřejmě varianta postupně rozšířila do téměř všech částí země i za hranice.
Varianta je čerstvou hrozbou, o které víme jen pár dníO tom, že jde o čerstvou záležitost, svědčí i slova virologa Toma Peacocka z Imperial College London, který byl jedním z prvních odborníků upozorňujících na novou variantu v příspěvcích na Twitteru.
Just spotted: very small cluster of variant associated with Southern Africa with very long branch length and really awful Spike mutation profile including RBD - K417N, N440K, G446S, S477N, T478K, E484A, Q493K, G496S, Q498R, N501Y, Y505Hhttps://t.co/kgA9c1hKDa
Ten první o mutaci napsal teprve 23. listopadu, když varoval, že v Jihoafrické republice identifikovali nevelké množství případů varianty, která obsahuje „skutečně hrozivý mutační profil spikového proteinu“.
„Kdybych měl hádat, tak řeknu, že tohle bude antigenově horší než cokoli, co dosud existovalo,“ konstatoval Peacock v příspěvku. Samotný virolog řekl, že je třeba rychlou analýzu, kterou provedly africké vědecké týmy, ocenit, protože díky poskytnutým datům si mohl svět bezprostředně uvědomit potenciální závažnost situace.
Nová varianta je podle slov odborníků z Jihoafrické republiky masivně zmutovaná. Šéf jihoafrického Centra pro epidemickou odezvu a inovace profesor Tulio de Oliveira prohlásil, že varianta obsahuje „neobvyklou konstelaci mutací“, které z něj činí výrazně rozdílnou variantu oproti dosud známým verzím viru, uvádí BBC.
„Tato varianta nás překvapila, protože udělala velký evoluční skok a obsahuje více mutací, než jsme očekávali,“ uvedl profesor.
Dohromady prý varianta B.1.1.529 obsahuje více než 50 mutací, přičemž až 30 z nich postihlo spikový protein – ten virus používá k průniku do buněk lidského organismu. Prvotní údaje ukazují, že varianta je díky mutacím snadněji šiřitelná než delta.
Deset mutací oproti dvěma v deltě
Většina dosud vyvinutých vakcín omezuje právě schopnost spikového proteinu vstoupit do organismu, ale v případě rozsáhlých mutací nové varianty se odborníci obávají, zda budou vakcíny dostatečně účinné i nadále. Již u varianty delta se přitom ukázal mírný pokles účinnosti více z nich.
Nejzávažněji zatím vyznívá zjištění, že varianta B.1.1.529 obsahuje až deset mutací v receptorové vazebné doméně. Touto částí se virus v prvních chvílích připevňuje na lidské buňky a nastává prvotní kontakt s naším organismem, který následně rozhoduje, co se bude dít a do jaké míry virus organismus ovlivní, píše BBC.
Deset mutací v této doméně zní hrozivě, protože v případě varianty delta obsahovala jeho receptorová vazebná doména jen dvě mutace.
Bude proti nové variantě účinné očkování?
Zatím není jasné, do jaké míry je nová varianta schopna obejít účinek očkovacích látek. V laboratořích již v tuto chvíli probíhají analýzy, které vyhodnotí imunitní odezvu vakcín vůči schopnostem varianty B.1.1.529, ale bude trvat minimálně několik týdnů, než se svět dozví výsledky.
Německá společnost Biontech, která vyvinula mRNA vakcínu ve spolupráci s americkým Pfizerem, prohlásila, že variantu B.1.1.529 monitoruje a usilovně pracuje na shromáždění dostatečného množství dat z laboratorních vyšetření, aby zjistila, zda bude současná vakcína od Pfizeru vyžadovat jakékoli změny, aby efektivně účinkovala i proti mutaci z Afriky.
„Pfizer a Biontech už před několika měsíci začaly zajišťovat procesy, díky kterým by v případě nové varianty bylo možné mRNA vakcínu upravit během šesti týdnů. Její první dávky by byly připraveny na rozvoz do 100 dnů,“ uvedla společnost ve svém oficiálním vyjádření prostřednictvím mluvčího.
V praxi to znamená, že kdyby laboratorní testy ukázaly rapidní pokles účinnosti vakcíny proti nové variantě, svět by si na dodávky prvních upravených verzí vakcíny musel počkat více než tři měsíce. Co by se dělo mezitím, si zatím odborníci netroufají odhadovat.
Není to konec světa, ale jsou to špatné zprávy
„Jsou to špatné zprávy, ale není to konec světa,“konstatoval ohledně nové varianty profesor James Naismith z Oxfordské univerzity. Uvedl, že s největší pravděpodobností bude varianta B.1.1.529 schopna snížit účinnost vakcín dostupných na trhu, ale stále budou do určité míry fungovat.
Účinnost vakcín zřejmě poklesne z důvodu, že očkovací látky byly původně vyvíjeny na základě informací, které měli experti o prvotní verzi koronaviru z čínského Wu-chanu. Nová varianta z Afriky je podle odborníků strukturálně radikálně odlišná od toho původního, což vakcínám ztíží fungování.
Přední poradkyně britské vlády pro zdravotnictví lékařka Susan Hopkins označila variantu B.1.1.529 za nejvíce znepokojující verzi koronaviru, jakou jsme zatím viděli. Poukazuje zejména na statistiky z Jihoafrické republiky, které ve Velké Británii stihli vědci zanalyzovat. Rychlost šíření je podle Hopkins extrémně vysoká a podobá se té ze začátku pandemie, kdy neexistovala žádná opatření, informuje The Guardian.
Reprodukční číslo vyskočilo na hodnotu 2
Reprodukční číslo nové varianty je podle Hopkins až 2, přičemž již po překročení reprodukčního čísla 1 se virus začíná šířit exponenciálně. Reprodukční číslo v praxi hovoří o tom, kolik lidí je jeden člověk schopen nakazit — pokud je reprodukční číslo 1,1, tak 10 lidí nakazí 11 jiných osob.
Pokud by se potvrdilo, že je reprodukční číslo nové varianty až 2, znamenalo by to, že 10 nemocných nakazí rovnou 20 osob. Hopkins uvedla, že tato data pocházejí ze statistik z jihoafrické provincie Gauteng, kde virus poprvé identifikovali.
„Co vidíme v Jižní Africe, je to, že byly ve velmi nízkém bodě epidemie s nízkým počtem nových denních přírůstků, ale v časovém období kratším než dva týdny se jim jejich epidemická situace zhoršila více než dvojnásobně,“ vysvětlila odbornice pro rozhlasovou stanici BBC Radio 4.
První případ v Evropě i zakázané lety
Ve švýcarské Ženevě v pátek 26. listopadu zasedli odborníci ze Světové zdravotnické organizace, aby posoudili dostupné informace o nové variantě a rozhodli, zda bude označena za variantu zájmu (variant of interest) nebo variantu znepokojení (variant of concern). Nakonec se stala znepokojivou variantou s názvem omikron.
Mezitím přišly z Belgie zprávy o tom, že první případ varianty B.1.1.529 byl již potvrzen i v Evropě. Variantou se nakazila mladá žena, která v první polovině listopadu přicestovala z Egypta a domů se vrátila přes Turecko. Nebyla očkovaná a ani předtím neprodělala onemocnění covid–19, ale nákazu prý zvládá s mírným průběhem, uvádí The Independent.
Z vyšetřování vysvitlo, že se nenacházela v jižních částech Afriky, kde nyní variantu identifikovali, a tak se odborníci domnívají, že se již varianta šíří za hranicemi delší dobu bez detekování.
The @EU_Commission will propose, in close coordination with Member States, to activate the emergency brake to stop air travel from the southern African region due to the variant of concern B.1.1.529.
Lety z jižních částí Afriky už mezitím zakázalo několik zemí v čele s Českou republikou, Velkou Británií nebo Německem, ale novými opatřeními ve světle varianty B.1.1.529 se již zabývají i úřady na sousedním Slovensku.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen mezitím vyzvala členské státy, aby zatáhly nouzovou brzdu a omezily dopravní spojení s jihem Afriky, dokud odborníci nevyhodnotí, jak velké nebezpečí nová varianta představuje.