LGBTQ+ komunita slaví ve státě, ve kterém se ještě na přelomu tisíciletí nebylo možné rozvést.
Chilský parlament jasnou většinou odsouhlasil zákon, jenž umožňuje vstup do manželství stejnopohlavním párům. V úterý prošla legislativa oběma komorami. Legislativní novela navíc umožňuje těmto párům adopci dětí. Registrované partnerství přitom v zemi platí teprve od roku 2015, informuje BBC.
Dříve silně konzervativní katolická země, v níž se teprve v roce 2004 umožnil heterosexuálním párům klasický rozvod, nyní schválila stejnopohlavním párům, aby se mohli vzít. Zákon, za který tamní LGBTQ+ komunita agituje od roku 2017, tak stojí nyní před poslední překážkou – potřebuje podpis prezidenta Sebastiána Piñery, jenž však novelu dříve podpořil.
„Domnívám se, že bychom měli prohloubit hodnotu svobody, včetně možnosti svobodně milovat a vytvářet rodiny se svými milovanými bližními. Také bychom měli mít na paměti důstojnost všech vztahů založených na lásce a citu mezi dvěmi osobami,“ uvedl v červnu na adresu novely Piñera. Stejného názoru ale nebyl evangelický zákonodárce Leonidas Romero, podle nějž schválení znamená „obrovskou zradu křesťanského světa“.
Se situací tak nic nezmůže tamní konzervativní křídlo, jenž se vůči nové legislativě ostře vymezuje. Hlasování bylo totiž jednoznačné; poté, co novelu v úterý odhlasoval Senát, prošel návrh ve stejný den i Parlamentem v poměru 82 hlasů pro a 20 proti. Jen dva poslanci se zdrželi hlasování.
Chile se tak zařadí po bok dalších několika států v Jižní a Latinské Americe, které legálně uznaly sňatky stejnopohlavních párů. Jedná se o Argentinu, Brazílii, Kolumbii, Kostariku, Uruguay a 18 států v Mexiku a Mexiko City.